Filtrácia

Cena
Značky
DOSTUPNOSŤ
Filter

Vonné vosky

Zobrazené produkty: 1-9 z 11 položiek

PRÍRODNÉ VONNÉ VOSKY

Prírodné vosky sa vyrábajú zo sójového, včelieho, kokosového, slnečnicového alebo iného rastlinného vosku a ich veľkou prednosťou je dlhšia doba topenia oproti parafínovým voskom. Vosky z prírodného vosku dokonca uvoľňujú vôňu ešte v čase, kedy už pod nimi nehorí plamienok. Prírodné vonné vosky za svoje vône vďačia čisto prírodným éterickým olejom, vďaka čomu sú nielen bezpečné, ale aj osožné pre zdravie človeka.

Na každú príležitosť a náladu existuje éterický olej, prípadne kombinácie rôznych olejov, ktoré vám padnú vhod. Ich vlastnosti môžete využívať cielene, ale aj „len tak“ na upokojenie, vytvorenie príjemnej atmosféry či jednoducho osvieženie vzduchu a spríjemnenie nálady.

Z aromatických olejov si môžete vytvoriť  súčasť svojich každodenných radostných rituálov. Cez deň vďaka nim môžete udržiavať príjemnú vôňu a svieži vzduch vo svojom okolí pomocou difuzéra, večer si môžete dopriať vonný kúpeľ alebo aromatickú masáž a pred spaním pár kvapiek použiť na to, aby sa vám príjemnejšie relaxovalo a zaspávalo.

AROMATERAPIA

Mnoho ľudí je voči samotnej aromaterapii skeptických. Nevedia si vysvetliť, ako môže vdychovanie voňavých olejov vplývať na to, ako sa cítia.  Pritom vôňa dokáže zásadne ovplyvňovať našu náladu, pohodu, myseľ a dokonca aj zdravotný stav. Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, v ktorej sa využívajú esenciálne oleje. Praktikovať ju doma nie je nič ťažké. Aromaterapia alebo terapia esenciálnymi olejmi sa vzťahuje na rad tradičných, alternatívnych alebo doplnkových terapií, ktoré využívajú esenciálne oleje a iné aromatické rastlinné zlúčeniny.

Aromaterapia je alternatívna či doplnková metóda terapie, ktorá využíva esenciálne oleje a ďalšie aromatické rastlinné zlúčeniny so schopnosťou vplývať na náladu, stav mysle a niektoré fyzické problémy. Oleje sa môžu inhalovať z horúcej vody či špeciálneho difuzéra, aromalampy, opatrne aplikovať na kožu alebo využiť pri kúpeli a masáži. V rámci aromaterapie sa využívajú esenciálne oleje, ktoré nám vedia navodiť pocit pohody a môžu mať pozitívny vplyv na naše telo aj psychiku. Tieto by však mali byť vždy 100% prírodné éterické oleje. Len tie majú účinky a pomôžu nám uvoľniť sa, či si navodiť duševnú a telesnú pohodu. Zároveň vedia pomôcť aj pri liečení psychických a fyzických ťažkostí.

Ak ste si mysleli, že ide o nejakú novinku, aromaterapia nie je novodobý výmysel, funguje tisíce rokov. A esenciálne oleje nie sú obyčajné voňavé oleje. Ukrývajú skutočné esencie rastlín, ktorých liečivú silu objavili ľudia už veľmi, veľmi dávno, ešte období staroveku. My ich múdrosti využívame aj dnes. I keď vôňa sama o sebe dokáže v človeku vzbudiť emócie a navodiť atmosféru, esenciálne oleje majú veľmi široké spektrum účinkov.  Pomáhajú nám žiť kvalitnejšie, zbaviť sa stresu, ktorý nám súčasná doba prináša, liečiť sa z prechladnutia, chrípok a mnohých bolestí. Dokonca sa zistilo, že rad esenciálnych olejov vykazuje rôzne stupne antimikrobiálnej aktivity a predpokladá sa, že majú antivírusové, antioxidačné, proti-úzkostné a iné zdravotné účinky.  Aromaterapeutické aplikácie zahŕňajú inhalácie, masáže či použitie do kúpeľa v nosnom oleji. To preto, že pravou podstatou liečby - aromaterapie - je vstrebávanie (absorpcia) esenciálnych olejov ľudským telom.

Sila prírody bola známa už pred viac než 6000 rokmi. Ľudia využívali rastliny na liečenie rôznych chorôb či pri náboženských obradoch. Už v staroveku sa rastliny spracovávali do olejov. Zrod aromaterapie, ako ju poznáme dnes, nastal v starovekom Egypte, už v roku 3 500 pred nl. Už v tom čase bolo rozvinuté používanie liečivých bylín, ale aj ich olejov v Číne a v Indii - kde boli súčasťou ajurvédskeho liečenia. Terapiu olejmi získavanými z rastlín si všimol a používal vo svojej praxi, aj Hippocrates. V Európe vďačíme za rozvoj bylinného lekárstva práve Hippokratovi, ktorý študoval účinky esenciálnych olejov a odporúčal ich aplikáciu ako spôsob liečby. Liečivé byliny využívali starí Gréci a Rimania vo forme práškov, mastí, aromatických vôd, či parfumov. Esenciálne oleje a parfumy dokonca patrili aj k najstarším obchodovateľným komoditám. Aj v arabskej civilizácii boli esenciálne oleje známe pre svoje terapeutické účinky. Arabský lekár Avicenna sa zaslúžil o zefektívnenie výroby ružového oleja novým spôsobom destilácie a stal sa tak priekopníkom vo výrobe čistých esenciálnych olejov a aromatických vôd (hydrolátov). V indických záznamoch spred 2000 rokov sa objavili zoznamy 700 liečivých rastlín. Približne v tom čase začala vznikať aj spomínaná známa ajurvédska medicína, ktorá tieto liečivé rastliny a esenciálne oleje dodnes využíva pri tradičnej liečbe najrôznejších chorôb. Manipulácia s bylinkami bola v tých časoch vysoko cenená, ba až považovaná za posvätnú úlohu.

Takí Egypťania poznali kúzlo pestovania rastlín a ich spracovania za účelom získavania olejov. Používali ich na liečenie rôznych chorôb, ale aj na starostlivosť o pleť, čistiace a omladzujúce procedúry. Starí Egypťania využívali esenciálne oleje, živice z cédrového dreva či kadidla pri balzamovaní pre ich antibakteriálne účinky. Esenciálne oleje boli ukladané k telám pre zabezpečenie prechodu zosnulého na „druhý svet“, teda svoju úlohu hrali aj v duchovnom svete. Verili, že určité vône dokážu aktivovať vyššie vedomie alebo úplne človeka uvoľniť. Postupom času sa používanie esenciálnych olejov rozšírilo aj do iných oblastí života Egypťanov (medicína, kozmetika, parfémy…). V 15.storočí sa aromatické vody a oleje používali najmä na potlačenie zápachu tela, no záznamy dokazujú, že v čase morových epidémií boli aromatické látky získané z rastlín tiež hlavným zdrojom ochrany pre ich antibakteriálne, antifugálne, antivirotické vlastnosti (napr. škorica, céder, levanduľa, ruža, rozmarín…). Neskôr sa okrem liečiteľstva rozvíjala práve aj oblasť parfumérstva, kde sa esenciálne oleje využívali práve pre ich krásne vône. V tomto vynikali najmä Francúzi, ktorí sa venovali výrobe mydiel, toaletných vôd a masážnych zmesí. Najznámejšou oblasťou je Grasse. V 19.storočí však nastáva čas rozmachu farmaceutického priemyslu a záujem sa presúva k syntetickým chemickým liečivám. Napriek nepochybne veľkému prínosu esenciálnych olejov pre ľudské zdravie, ich terapeutická hodnota sa v porovnaní so syntetickými liečivami ľuďom zdala slabá. Asi preto, že komerčne vyrábané lieky nám uľahčili život, zaberajú rýchlejšie a sú „bezpečné“ nakoľko prešli množstvom testov… Chorý človek je predsa ochotný urobiť čokoľvek a vymeniť všetko čo má, za to, aby sa vyliečil… Našťastie, ľudia sa v súčasnosti opäť obracajú späť k prírode a znovu objavujú jej liečivú silu.

Už začiatkom 20-teho storočia sa o to pričinil francúzsky chemik Gattefossé, ktorý pracoval v parfumérskom priemysle. Pri nehode, kde si popálil ruky, aplikoval na poškodené miesto čistý levanduľový esenciálny olej. Zistil, že popálené miesto sa neuveriteľne rýchlo zahojilo a nezanechalo jazvu. Začal hlbšie skúmať čisté esenciálne oleje a zistil, že sú oveľa účinnejšie ako ich syntetické napodobeniny, resp. vtedajšie liečivá. Stal sa tak otcom modernej aromaterapie. Výsledky jeho práce zaujali francúzskeho lekára Valneta a ten vytvoril program na liečenie klinických a psychiatrických porúch svojich pacientov práve pomocou esenciálnych olejov a to dokonca veľmi úspešný program. Napokon, dnes to máme po toľkých tisícročiach konečne aj vedecky potvrdené: vdychovanie esencií stimuluje limbický systém a priamo pôsobí na tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú emócie, pamäť, zmysly. Limbický systém tiež zohráva dôležitú rolu vo fyziologických funkciách, ako je dýchanie, srdečný tep, krvný tlak. Preto je logické, že na nás liečivé látky z rastlín priamo pôsobia a účinky sa dostavia už po pár minútach. Používatelia by si však mali uvedomiť, že „prírodné“ produkty sú tiež chemikálie a môžu byť nebezpečné, ak sa používajú nesprávnym spôsobom. V žiadnom prípade preto tiež mnohé z nich nie sú určené na vnútorné užívanie. Čisté esenciálne oleje sú dokonca príliš silné, aby sa používali samotné aj na kožu. Na výrazný vonný efekt stačí pár kvapiek a ich používanie na koži dráždi pokožku. Preto sa pri aromaterapii používajú difuzéry, iné rastlinné oleje a ďalšie spôsoby, ako si užívať vôňu v príjemnej intenzite a bez rizika.

Jednotlivé oleje majú rôzne účinky na myseľ a telo. Keď cítite ich vôňu, alebo ich necháte prestupovať pokožkou, môžu mať množstvo prospešných účinkov. Ako sme už spomínali, najčastejšie sa uvádza zmiernenie nervozity a stresu, zlepšenie spánku, zmiernenie bolestí hlavy a antibakteriálne či hojivé účinky na pokožke. V rámci aromaterapie sú však pre svoje cenné liečivé účinky využívané nielen esenciálne oleje, ale aj prírodné za studena lisované, tzv. panenské, rastlinné oleje a maslá, kozmetické íly, vosky, bylinné výťažky či morská soľ. Že by sa ale na takéto účely využívali aj syntetické látky? To veru nie.

Čítajte viacZobraziť menej
Zatvoriť
Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa