Filtrácia

Cena
Značky
DOSTUPNOSŤ
TYP OLEJA
VRATNÝ OBAL
Filter

Esenciálne / éterické oleje

Zobrazené produkty: 1-9 z 37 položiek

Všetko o esenciálnych olejoch - Esenciálne vs. éterické oleje – čo to je a aký je medzi nimi rozdiel?

Éterické oleje (alebo aj esenciálne oleje) je možné použiť na množstvo spôsobov. Napríklad ich vôňu môžeme uvoľniť priamo do vzduchu pomocou vonných difuzérov a osviežovačov vzduchu, alebo ich môžeme nechať pôsobiť priamo na pokožke pomocou kozmetických produktov. Prípadne sa nimi môžeme obklopiť úplne celé, ak si ich pridáme do kúpeľa. Možností je mnoho, výsledky rovnako pozitívne. Aromaterapia priblíži kontakt so silou prírody, naučí nás správne používať jej vône a ťažiť z ich blahodarných účinkov.  

Esenciálny olej je rastlinný extrakt. V rastlinách sa vonné látky vyskytujú v podobe zmesi mnohých chemických zložiek, ktoré nazývame silice. Existuje mnoho spôsobov, ako tieto silice z rastlín extrahovať: lúhovaním do vhodného rozpúšťadla (alkohol, tuk, olej), destiláciou vodnou parou alebo lisovaním. Na výrobu malého množstva éterického oleja sa niekedy spotrebuje aj niekoľko ton rastlinného materiálu. Medzi názvami esenciálny a éterický olej nie je rozdiel, oba označujú výsledný olej z týchto procesov. Esenciálny olej je teda to isté, čo étericky olej. Môžete sa tiež stretnúť s pojmom silica. Spozornieť však treba pri názvoch vonný olej. Tu totiž nejde o extrakt z rastlín, ale o laboratórne vyrobenú vôňu, ktorá nemá žiadne prospešné terapeutické účinky, v krátkosti, ide o umelo vyrobený olej, ktorého úlohou je voňať. To je všetko. e

Éterické alebo esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín (listy, drevo, plody). Parnou destiláciou, extrakciou (pri ktorej sa používajú organické rozpúšťadlá) alebo lisovaním. Ako sme spomínali, je dôležite rozlišovať prírodné éterické oleje a syntetické oleje. Tie 100% prírodné nielen nádherne voňajú, ale predovšetkým sú účinné. Syntetické éterické oleje nazývané aj vonné oleje, nemajú účinky éterických olejov, avšak mnoho ľudí sa nechá zlákať ich nízkou cenou.

K správnej aromaterapii, ktorá je skvelým prostriedkom využívania éterických olejov, budete vždy potrebovať prírodné vonné oleje, tak na to pri výbere myslite. Siahnite po kvalitných výrobkoch od overených a spoľahlivých značiek, iba tak si môžete byť kvalitou istí. Dobrým ukazovateľom môže byť cena a tiež fľaštička, v ktorej sú oleje skladované. Mala by byť vždy tmavá! Teda v záujme zachovania najkvalitnejších vlastností oleja sa vyhýbajte plastovým obalom ale aj číremu sklu. Vedeli ste, že medzi najobľúbenejšie éterické oleje patrí levanduľa, citrón a eukalyptus?

Ako používať esenciálne oleje?

Zlepšenie nálady, navodenie duševnej a telesnej pohody alebo aj návrat k samému sebe a dosiahnutie chvíľky pokoja uprostred každodenného zhonu. To všetko dokážu aromatické oleje, alebo aj vonné esencie, ktoré dokážu pôsobiť pozitívne v rôznych situáciách.

Avšak, treba dbať na ich bezpečné využitie. Pred použitím si vždy prečítajte pokyny a upozornenia uvedené na obale. Všeobecne platí, že éterické oleje by v nezriedenej forme nemali prísť do styku s kožou, ani sa dostať do dýchacích ciest. Uchovávajte preto vonné oleje v tmavých fľaštičkách, v uzatvorenej skrinke mimo dosahu detí alebo na inom chladnom a tmavom mieste.

Esenciálne oleje môžete používať zriedené aj na telo, alebo priamo nakvapkať do aromalampy so zapálenou sviečkou alebo do difuzéra. Z difuzéra sa účinné látky odparujú do vzduchu, takže do tela sa dostanú inhalovaním. Vdychovaním získate všetky účinné látky, navyše, takto rozptýlená vôňa krásne prevonia váš domov.
Ak potrebujete zvýšiť liečivý účinok, použite esenciálny olej priamo na naparovanie. Do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte trochu oleja, postačí pár kvapiek, platí, že menej je viac! Skloňte sa nad hrniec a prikryte sa veľkým uterákom. Vdychujte paru počas niekoľkých minút.

Mnohé z esenciálnych olejov (napríklad levanduľový či olej z ylang ylang) majú upokojujúce účinky, dodávajú energiu, zlepšujú náladu, pomáhajú dosiahnuť hlbší stav meditácie, naštartovať kreativitu a zahnať frustráciu. Zlepšia spánok, osviežia. Vdychovanie vône pomáha uvoľňovať dýchacie cesty.
Masáže zas pomáhajú zbaviť telo bolestí, zápalov, stuhnutého svalstva, boľavých kĺbov. Esenciálny olej sa nakvapká do jemného, najlepšie bio rastlinného oleja, ktorý sám o sebe nemá vôňu.

Pár kvapiek esenciálneho oleja si môžete pridať dokonca aj do kúpeľa. Viete si predstaviť príjemnejší relax, ako voňavý horúci kúpeľ? Olej navyše dodá vašej pokožke jemnosť a pružnosť, vyživí vaše vlasy, zaženie neduhy. Tak ako pri bylinkových kúpeľoch, môžete sa spoľahnúť aj na nesmierne blahodarné účinky na vnútorné sústavy celého organizmu.
Éterické oleje sú skutočným pokladom alternatívnej medicíny. Bez nežiaducich účinkov pomôžu uvoľniť sa aj v tom najstresujúcejšom období. Chorým pomôžu vyliečiť sa, zdravým dodajú energiu, naladia myseľ a podporia duševnú pohodu.

Účinky éterických olejov

Každý olej je vhodný na niečo iné, a preto by ste na jeho účinky mali myslieť už pri jeho výbere. Vždy majte na mysli, že kvalita oleja je ten najdôležitejší faktor, nech už olej využívate na čokoľvek. Nakupujte výhradne 100 % prírodné esenciálne oleje a aromaterapeutické produkty z overených či kvalitných značiek.

Najobľúbenejšie esenciálne oleje a ich účinky

Esenciálny olej z levandule lekárskej patrí k najvšestrannejším olejom. Pôsobí priam povznášajúco na psychiku, upokojuje napätie a stres, dokonca napomáha zmierniť príznaky šoku, tlmí depresiu. Telo detoxikuje, podporuje funkciu obličiek, žlčníka a čriev. Môžete ho použiť aj na citlivú pokožku, ktorú upokojuje, odstraňuje začervenanie, jazvy, hojí rany. Levanduľa podporuje regeneráciu buniek. Je účinná proti akejkoľvek bolesti, pre všetky vekové kategórie, pre tých, ktorí potrebujú upokojiť myseľ, alebo zlepšiť celkový zdravotný stav.

Eukalyptový olej uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje zdravie červených krviniek. Je veľmi osviežujúci a odparovaním prináša do miestnosti príjemnú vlnu energie. Éterický olej z eukalyptu je prírodný “životabudič”.

Vzácny olej z ruže má rozmanité účinky. Jeho vôňa je podmanivá a pôsobí okrem iného ako afrodiziakum. Pokožku zjemňuje, dá sa povedať, že priam omladzuje. Blahodarne tiež pôsobí na tráviaci systém, pomáha ustáliť hormonálnu nerovnováhu a prejavy menopauzy. Ružový olej je balzamom na dušu - zmierňuje stres a úzkosť, nepokoj, zlepšuje náladu a rozjasňuje myseľ.

Harmanček je známy svojimi protizápalovými aj upokojujúcimi účinkami. Je vhodný aj pre bábätká. Používa sa na zlepšenie spánku, liečbu dýchacích ciest, zmierňuje kŕče a prejavy alergie.

Voňavý aníz sa používal ako liek už v starovekom Egypte. Esenciálny olej z anízu zlepšuje trávenie, chuť do jedla, pomáha uvoľniť kŕče. Prináša úľavu pri bolesti kĺbov a svalov, zmierňuje opuchy a reumatické bolesti. Na psychiku má účinky ako mierne sedatívum, pomáha zmierniť príznaky epilepsie, upokojiť hystériu, strach. Dokáže tiež eliminovať škodlivé látky v ovzduší.

Oregano účinkuje proti hlienom a parazitom. Je to silný bojovník proti chrípke, pretože eliminuje vírusy a baktérie v ovzduší. Dokonca zmierňuje teplotu, bolesť hlavy a stimuluje imunitný systém. Má príjemnú bylinkovú vôňu.

Olej z exotického kvetu ylang ylang má veľmi výraznú kvetinovú, orientálno sladkú vôňu. Jeho účinky sú skutočne širokospektrálne. Uvoľňuje stres a napätie, dokáže rozptýliť hnev a frustráciu. Podporuje sexuálnu túžbu u žien aj u mužov, pomáha zlepšiť vzťahy a navrátiť do nich harmóniu. V starostlivosti o pokožku upokojuje podráždenie, neutralizuje, utlmuje nadmernú tvorbu mazu. Vyživujúce účinky sa ukážu aj na vlasoch, ktoré chráni pred štiepením a vysušením. Mierni svalové kŕče a bolesti.

Éterické oleje v tehotenstve

Niektoré esenciálne oleje možno používať aj počas tehotenstva, ale opatrnejšie. Predovšetkým sa odporúča vyhýbať vnútornému užívaniu aj priamej aplikácii na pokožku, v podstate sa počas tehotenstva odporúča aromaterapia len vo forme inhalácie. Olejov je veľa a nie pri všetkých je známy účinok počas tehotenstva, preto sa vždy riaďte odporúčaniami lekárov a informáciami na obale produktov.  
Medzi esenciálne oleje bezpečné v tehotenstve patria napr. medovkový, citrusové (pomarančový, citrónový), vanilkový, ružový, pačuli alebo santalový.

Môžu esenciálne oleje používať deti?

Bábätká a malé deti majú citlivú kožu, je u nich teda vyššie riziko podráždenia kože. Nikdy nepoužívajte oleje na novorodenca do 3 mesiacov, aj po tomto veku buďte však maximálne obozretní. Skontrolujte si vhodné dávkovanie na obale každého produktu. Nikdy nepoužívajte nezriedený éterický olej a nanášajte zmes tak, aby sa nedostala dieťaťu do úst, očí či na citlivé miesta. Na inhaláciu pri dýchacích ťažkostiach zvoľte jemné a starostlivo vyberané aromaterapeutické zmesi éterických olejov, ktoré dôkladne rozrieďte. V domácnosti skladujte svoje oleje mimo dosahu zvedavých ručičiek.
Pomáha aromaterapia proti stresu, depresiám a iným psychickým problémom?
Áno aj nie. Pri inhalácii sa vonné molekuly prenášajú do mozgu, kde ovplyvňujú limbický systém, ktorý predstavuje sídlo čuchového centra.  Takto vplývajú až na centrálnu nervovú sústavu.  Výsledky štúdií sú však nejasné. Niekto pocíti účinky vôní pri strese, úzkosti či depresii, iní nepoznajú rozdiel. Éterické oleje môžu slúžiť aj ako doplnková liečba prejavov úzkostí, depresie alebo stresu. Stále je však nanajvýš dôležité vyriešiť ich pôvod, a to prípadne aj s pomocou odborníka, tzn. psychiatra či psychológa. V prípade, že trpíte podobnými stavmi, neváhajte a navštívte odborníka, ktorý vám pomôže toto obdobie prekonať.

Čítajte viacZobraziť menej
Zatvoriť
Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa