Filtrácia

Cena
Značky
Filter

Sviečky a aromaterapia

Zobrazené produkty: 1-9 z 97 položiek

AROMATERAPIA | SVIEČKY | ÉTERICKÉ OLEJE | ESENCIÁLNE OLEJE

Všetko o esenciálnych olejoch - Esenciálne vs. éterické oleje – čo to je a aký je medzi nimi rozdiel?

Éterické oleje (alebo aj esenciálne oleje) je možné použiť na množstvo spôsobov. Napríklad ich vôňu môžeme uvoľniť priamo do vzduchu pomocou vonných difuzérov a osviežovačov vzduchu, alebo ich môžeme nechať pôsobiť priamo na pokožke pomocou kozmetických produktov. Prípadne sa nimi môžeme obklopiť úplne celé, ak si ich pridáme do kúpeľa. Možností je mnoho, výsledky rovnako pozitívne. Aromaterapia priblíži kontakt so silou prírody, naučí nás správne používať jej vône a ťažiť z ich blahodarných účinkov.  

Esenciálny olej je rastlinný extrakt. V rastlinách sa vonné látky vyskytujú v podobe zmesi mnohých chemických zložiek, ktoré nazývame silice. Existuje mnoho spôsobov, ako tieto silice z rastlín extrahovať: lúhovaním do vhodného rozpúšťadla (alkohol, tuk, olej), destiláciou vodnou parou alebo lisovaním. Na výrobu malého množstva éterického oleja sa niekedy spotrebuje aj niekoľko ton rastlinného materiálu. Medzi názvami esenciálny a éterický olej nie je rozdiel, oba označujú výsledný olej z týchto procesov. Esenciálny olej je teda to isté, čo étericky olej. Môžete sa tiež stretnúť s pojmom silica. Spozornieť však treba pri názvoch vonný olej. Tu totiž nejde o extrakt z rastlín, ale o laboratórne vyrobenú vôňu, ktorá nemá žiadne prospešné terapeutické účinky, v krátkosti, ide o umelo vyrobený olej, ktorého úlohou je voňať. To je všetko. e

Éterické alebo esenciálne oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín (listy, drevo, plody). Parnou destiláciou, extrakciou (pri ktorej sa používajú organické rozpúšťadlá) alebo lisovaním. Ako sme spomínali, je dôležite rozlišovať prírodné éterické oleje a syntetické oleje. Tie 100% prírodné nielen nádherne voňajú, ale predovšetkým sú účinné. Syntetické éterické oleje nazývané aj vonné oleje, nemajú účinky éterických olejov, avšak mnoho ľudí sa nechá zlákať ich nízkou cenou.

K správnej aromaterapii, ktorá je skvelým prostriedkom využívania éterických olejov, budete vždy potrebovať prírodné vonné oleje, tak na to pri výbere myslite. Siahnite po kvalitných výrobkoch od overených a spoľahlivých značiek, iba tak si môžete byť kvalitou istí. Dobrým ukazovateľom môže byť cena a tiež fľaštička, v ktorej sú oleje skladované. Mala by byť vždy tmavá! Teda v záujme zachovania najkvalitnejších vlastností oleja sa vyhýbajte plastovým obalom ale aj číremu sklu. Vedeli ste, že medzi najobľúbenejšie éterické oleje patrí levanduľa, citrón a eukalyptus?

Ako používať esenciálne oleje?

Zlepšenie nálady, navodenie duševnej a telesnej pohody alebo aj návrat k samému sebe a dosiahnutie chvíľky pokoja uprostred každodenného zhonu. To všetko dokážu aromatické oleje, alebo aj vonné esencie, ktoré dokážu pôsobiť pozitívne v rôznych situáciách.

Avšak, treba dbať na ich bezpečné využitie. Pred použitím si vždy prečítajte pokyny a upozornenia uvedené na obale. Všeobecne platí, že éterické oleje by v nezriedenej forme nemali prísť do styku s kožou, ani sa dostať do dýchacích ciest. Uchovávajte preto vonné oleje v tmavých fľaštičkách, v uzatvorenej skrinke mimo dosahu detí alebo na inom chladnom a tmavom mieste.

Esenciálne oleje môžete používať zriedené aj na telo, alebo priamo nakvapkať do aromalampy so zapálenou sviečkou alebo do difuzéra. Z difuzéra sa účinné látky odparujú do vzduchu, takže do tela sa dostanú inhalovaním. Vdychovaním získate všetky účinné látky, navyše, takto rozptýlená vôňa krásne prevonia váš domov.
Ak potrebujete zvýšiť liečivý účinok, použite esenciálny olej priamo na naparovanie. Do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte trochu oleja, postačí pár kvapiek, platí, že menej je viac! Skloňte sa nad hrniec a prikryte sa veľkým uterákom. Vdychujte paru počas niekoľkých minút.

Mnohé z esenciálnych olejov (napríklad levanduľový či olej z ylang ylang) majú upokojujúce účinky, dodávajú energiu, zlepšujú náladu, pomáhajú dosiahnuť hlbší stav meditácie, naštartovať kreativitu a zahnať frustráciu. Zlepšia spánok, osviežia. Vdychovanie vône pomáha uvoľňovať dýchacie cesty.
Masáže zas pomáhajú zbaviť telo bolestí, zápalov, stuhnutého svalstva, boľavých kĺbov. Esenciálny olej sa nakvapká do jemného, najlepšie bio rastlinného oleja, ktorý sám o sebe nemá vôňu.

Pár kvapiek esenciálneho oleja si môžete pridať dokonca aj do kúpeľa. Viete si predstaviť príjemnejší relax, ako voňavý horúci kúpeľ? Olej navyše dodá vašej pokožke jemnosť a pružnosť, vyživí vaše vlasy, zaženie neduhy. Tak ako pri bylinkových kúpeľoch, môžete sa spoľahnúť aj na nesmierne blahodarné účinky na vnútorné sústavy celého organizmu.
Éterické oleje sú skutočným pokladom alternatívnej medicíny. Bez nežiaducich účinkov pomôžu uvoľniť sa aj v tom najstresujúcejšom období. Chorým pomôžu vyliečiť sa, zdravým dodajú energiu, naladia myseľ a podporia duševnú pohodu.

Účinky éterických olejov

Každý olej je vhodný na niečo iné, a preto by ste na jeho účinky mali myslieť už pri jeho výbere. Vždy majte na mysli, že kvalita oleja je ten najdôležitejší faktor, nech už olej využívate na čokoľvek. Nakupujte výhradne 100 % prírodné esenciálne oleje a aromaterapeutické produkty z overených či kvalitných značiek.

Najobľúbenejšie esenciálne oleje a ich účinky

Esenciálny olej z levandule lekárskej patrí k najvšestrannejším olejom. Pôsobí priam povznášajúco na psychiku, upokojuje napätie a stres, dokonca napomáha zmierniť príznaky šoku, tlmí depresiu. Telo detoxikuje, podporuje funkciu obličiek, žlčníka a čriev. Môžete ho použiť aj na citlivú pokožku, ktorú upokojuje, odstraňuje začervenanie, jazvy, hojí rany. Levanduľa podporuje regeneráciu buniek. Je účinná proti akejkoľvek bolesti, pre všetky vekové kategórie, pre tých, ktorí potrebujú upokojiť myseľ, alebo zlepšiť celkový zdravotný stav.

Eukalyptový olej uvoľňuje dýchacie cesty a podporuje zdravie červených krviniek. Je veľmi osviežujúci a odparovaním prináša do miestnosti príjemnú vlnu energie. Éterický olej z eukalyptu je prírodný “životabudič”.

Vzácny olej z ruže má rozmanité účinky. Jeho vôňa je podmanivá a pôsobí okrem iného ako afrodiziakum. Pokožku zjemňuje, dá sa povedať, že priam omladzuje. Blahodarne tiež pôsobí na tráviaci systém, pomáha ustáliť hormonálnu nerovnováhu a prejavy menopauzy. Ružový olej je balzamom na dušu - zmierňuje stres a úzkosť, nepokoj, zlepšuje náladu a rozjasňuje myseľ.

Harmanček je známy svojimi protizápalovými aj upokojujúcimi účinkami. Je vhodný aj pre bábätká. Používa sa na zlepšenie spánku, liečbu dýchacích ciest, zmierňuje kŕče a prejavy alergie.

Voňavý aníz sa používal ako liek už v starovekom Egypte. Esenciálny olej z anízu zlepšuje trávenie, chuť do jedla, pomáha uvoľniť kŕče. Prináša úľavu pri bolesti kĺbov a svalov, zmierňuje opuchy a reumatické bolesti. Na psychiku má účinky ako mierne sedatívum, pomáha zmierniť príznaky epilepsie, upokojiť hystériu, strach. Dokáže tiež eliminovať škodlivé látky v ovzduší.

Oregano účinkuje proti hlienom a parazitom. Je to silný bojovník proti chrípke, pretože eliminuje vírusy a baktérie v ovzduší. Dokonca zmierňuje teplotu, bolesť hlavy a stimuluje imunitný systém. Má príjemnú bylinkovú vôňu.

Olej z exotického kvetu ylang ylang má veľmi výraznú kvetinovú, orientálno sladkú vôňu. Jeho účinky sú skutočne širokospektrálne. Uvoľňuje stres a napätie, dokáže rozptýliť hnev a frustráciu. Podporuje sexuálnu túžbu u žien aj u mužov, pomáha zlepšiť vzťahy a navrátiť do nich harmóniu. V starostlivosti o pokožku upokojuje podráždenie, neutralizuje, utlmuje nadmernú tvorbu mazu. Vyživujúce účinky sa ukážu aj na vlasoch, ktoré chráni pred štiepením a vysušením. Mierni svalové kŕče a bolesti.

Éterické oleje v tehotenstve

Niektoré esenciálne oleje možno používať aj počas tehotenstva, ale opatrnejšie. Predovšetkým sa odporúča vyhýbať vnútornému užívaniu aj priamej aplikácii na pokožku, v podstate sa počas tehotenstva odporúča aromaterapia len vo forme inhalácie. Olejov je veľa a nie pri všetkých je známy účinok počas tehotenstva, preto sa vždy riaďte odporúčaniami lekárov a informáciami na obale produktov.  
Medzi esenciálne oleje bezpečné v tehotenstve patria napr. medovkový, citrusové (pomarančový, citrónový), vanilkový, ružový, pačuli alebo santalový.

Môžu esenciálne oleje používať deti?

Bábätká a malé deti majú citlivú kožu, je u nich teda vyššie riziko podráždenia kože. Nikdy nepoužívajte oleje na novorodenca do 3 mesiacov, aj po tomto veku buďte však maximálne obozretní. Skontrolujte si vhodné dávkovanie na obale každého produktu. Nikdy nepoužívajte nezriedený éterický olej a nanášajte zmes tak, aby sa nedostala dieťaťu do úst, očí či na citlivé miesta. Na inhaláciu pri dýchacích ťažkostiach zvoľte jemné a starostlivo vyberané aromaterapeutické zmesi éterických olejov, ktoré dôkladne rozrieďte. V domácnosti skladujte svoje oleje mimo dosahu zvedavých ručičiek.
Pomáha aromaterapia proti stresu, depresiám a iným psychickým problémom?
Áno aj nie. Pri inhalácii sa vonné molekuly prenášajú do mozgu, kde ovplyvňujú limbický systém, ktorý predstavuje sídlo čuchového centra.  Takto vplývajú až na centrálnu nervovú sústavu.  Výsledky štúdií sú však nejasné. Niekto pocíti účinky vôní pri strese, úzkosti či depresii, iní nepoznajú rozdiel. Éterické oleje môžu slúžiť aj ako doplnková liečba prejavov úzkostí, depresie alebo stresu. Stále je však nanajvýš dôležité vyriešiť ich pôvod, a to prípadne aj s pomocou odborníka, tzn. psychiatra či psychológa. V prípade, že trpíte podobnými stavmi, neváhajte a navštívte odborníka, ktorý vám pomôže toto obdobie prekonať.

ČO JE TO AROMATERAPIA

Mnoho ľudí je voči samotnej aromaterapii skeptických. Nevedia si vysvetliť, ako môže vdychovanie voňavých olejov vplývať na to, ako sa cítia.  Pritom vôňa dokáže zásadne ovplyvňovať našu náladu, pohodu, myseľ a dokonca aj zdravotný stav. Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, v ktorej sa využívajú esenciálne oleje. Praktikovať ju doma nie je nič ťažké. Aromaterapia alebo terapia esenciálnymi olejmi sa vzťahuje na rad tradičných, alternatívnych alebo doplnkových terapií, ktoré využívajú esenciálne oleje a iné aromatické rastlinné zlúčeniny.

Aromaterapia je alternatívna či doplnková metóda terapie, ktorá využíva esenciálne oleje a ďalšie aromatické rastlinné zlúčeniny so schopnosťou vplývať na náladu, stav mysle a niektoré fyzické problémy. Oleje sa môžu inhalovať z horúcej vody či špeciálneho difuzéra, aromalampy, opatrne aplikovať na kožu alebo využiť pri kúpeli a masáži. V rámci aromaterapie sa využívajú esenciálne oleje, ktoré nám vedia navodiť pocit pohody a môžu mať pozitívny vplyv na naše telo aj psychiku. Tieto by však mali byť vždy 100% prírodné éterické oleje. Len tie majú účinky a pomôžu nám uvoľniť sa, či si navodiť duševnú a telesnú pohodu. Zároveň vedia pomôcť aj pri liečení psychických a fyzických ťažkostí.

Ak ste si mysleli, že ide o nejakú novinku, aromaterapia nie je novodobý výmysel, funguje tisíce rokov. A esenciálne oleje nie sú obyčajné voňavé oleje. Ukrývajú skutočné esencie rastlín, ktorých liečivú silu objavili ľudia už veľmi, veľmi dávno, ešte období staroveku. My ich múdrosti využívame aj dnes. I keď vôňa sama o sebe dokáže v človeku vzbudiť emócie a navodiť atmosféru, esenciálne oleje majú veľmi široké spektrum účinkov.  Pomáhajú nám žiť kvalitnejšie, zbaviť sa stresu, ktorý nám súčasná doba prináša, liečiť sa z prechladnutia, chrípok a mnohých bolestí. Dokonca sa zistilo, že rad esenciálnych olejov vykazuje rôzne stupne antimikrobiálnej aktivity a predpokladá sa, že majú antivírusové, antioxidačné, proti-úzkostné a iné zdravotné účinky.  Aromaterapeutické aplikácie zahŕňajú inhalácie, masáže či použitie do kúpeľa v nosnom oleji. To preto, že pravou podstatou liečby - aromaterapie - je vstrebávanie (absorpcia) esenciálnych olejov ľudským telom.

Sila prírody bola známa už pred viac než 6000 rokmi. Ľudia využívali rastliny na liečenie rôznych chorôb či pri náboženských obradoch. Už v staroveku sa rastliny spracovávali do olejov. Zrod aromaterapie, ako ju poznáme dnes, nastal v starovekom Egypte, už v roku 3 500 pred nl. Už v tom čase bolo rozvinuté používanie liečivých bylín, ale aj ich olejov v Číne a v Indii - kde boli súčasťou ajurvédskeho liečenia. Terapiu olejmi získavanými z rastlín si všimol a používal vo svojej praxi, aj Hippocrates. V Európe vďačíme za rozvoj bylinného lekárstva práve Hippokratovi, ktorý študoval účinky esenciálnych olejov a odporúčal ich aplikáciu ako spôsob liečby. Liečivé byliny využívali starí Gréci a Rimania vo forme práškov, mastí, aromatických vôd, či parfumov. Esenciálne oleje a parfumy dokonca patrili aj k najstarším obchodovateľným komoditám. Aj v arabskej civilizácii boli esenciálne oleje známe pre svoje terapeutické účinky. Arabský lekár Avicenna sa zaslúžil o zefektívnenie výroby ružového oleja novým spôsobom destilácie a stal sa tak priekopníkom vo výrobe čistých esenciálnych olejov a aromatických vôd (hydrolátov). V indických záznamoch spred 2000 rokov sa objavili zoznamy 700 liečivých rastlín. Približne v tom čase začala vznikať aj spomínaná známa ajurvédska medicína, ktorá tieto liečivé rastliny a esenciálne oleje dodnes využíva pri tradičnej liečbe najrôznejších chorôb. Manipulácia s bylinkami bola v tých časoch vysoko cenená, ba až považovaná za posvätnú úlohu.

Takí Egypťania poznali kúzlo pestovania rastlín a ich spracovania za účelom získavania olejov. Používali ich na liečenie rôznych chorôb, ale aj na starostlivosť o pleť, čistiace a omladzujúce procedúry. Starí Egypťania využívali esenciálne oleje, živice z cédrového dreva či kadidla pri balzamovaní pre ich antibakteriálne účinky. Esenciálne oleje boli ukladané k telám pre zabezpečenie prechodu zosnulého na „druhý svet“, teda svoju úlohu hrali aj v duchovnom svete. Verili, že určité vône dokážu aktivovať vyššie vedomie alebo úplne človeka uvoľniť. Postupom času sa používanie esenciálnych olejov rozšírilo aj do iných oblastí života Egypťanov (medicína, kozmetika, parfémy…). V 15.storočí sa aromatické vody a oleje používali najmä na potlačenie zápachu tela, no záznamy dokazujú, že v čase morových epidémií boli aromatické látky získané z rastlín tiež hlavným zdrojom ochrany pre ich antibakteriálne, antifugálne, antivirotické vlastnosti (napr. škorica, céder, levanduľa, ruža, rozmarín…). Neskôr sa okrem liečiteľstva rozvíjala práve aj oblasť parfumérstva, kde sa esenciálne oleje využívali práve pre ich krásne vône. V tomto vynikali najmä Francúzi, ktorí sa venovali výrobe mydiel, toaletných vôd a masážnych zmesí. Najznámejšou oblasťou je Grasse. V 19.storočí však nastáva čas rozmachu farmaceutického priemyslu a záujem sa presúva k syntetickým chemickým liečivám. Napriek nepochybne veľkému prínosu esenciálnych olejov pre ľudské zdravie, ich terapeutická hodnota sa v porovnaní so syntetickými liečivami ľuďom zdala slabá. Asi preto, že komerčne vyrábané lieky nám uľahčili život, zaberajú rýchlejšie a sú „bezpečné“ nakoľko prešli množstvom testov… Chorý človek je predsa ochotný urobiť čokoľvek a vymeniť všetko čo má, za to, aby sa vyliečil… Našťastie, ľudia sa v súčasnosti opäť obracajú späť k prírode a znovu objavujú jej liečivú silu.

Už začiatkom 20-teho storočia sa o to pričinil francúzsky chemik Gattefossé, ktorý pracoval v parfumérskom priemysle. Pri nehode, kde si popálil ruky, aplikoval na poškodené miesto čistý levanduľový esenciálny olej. Zistil, že popálené miesto sa neuveriteľne rýchlo zahojilo a nezanechalo jazvu. Začal hlbšie skúmať čisté esenciálne oleje a zistil, že sú oveľa účinnejšie ako ich syntetické napodobeniny, resp. vtedajšie liečivá. Stal sa tak otcom modernej aromaterapie. Výsledky jeho práce zaujali francúzskeho lekára Valneta a ten vytvoril program na liečenie klinických a psychiatrických porúch svojich pacientov práve pomocou esenciálnych olejov a to dokonca veľmi úspešný program. Napokon, dnes to máme po toľkých tisícročiach konečne aj vedecky potvrdené: vdychovanie esencií stimuluje limbický systém a priamo pôsobí na tie časti mozgu, ktoré ovplyvňujú emócie, pamäť, zmysly. Limbický systém tiež zohráva dôležitú rolu vo fyziologických funkciách, ako je dýchanie, srdečný tep, krvný tlak. Preto je logické, že na nás liečivé látky z rastlín priamo pôsobia a účinky sa dostavia už po pár minútach. Používatelia by si však mali uvedomiť, že „prírodné“ produkty sú tiež chemikálie a môžu byť nebezpečné, ak sa používajú nesprávnym spôsobom. V žiadnom prípade preto tiež mnohé z nich nie sú určené na vnútorné užívanie. Čisté esenciálne oleje sú dokonca príliš silné, aby sa používali samotné aj na kožu. Na výrazný vonný efekt stačí pár kvapiek a ich používanie na koži dráždi pokožku. Preto sa pri aromaterapii používajú difuzéry, iné rastlinné oleje a ďalšie spôsoby, ako si užívať vôňu v príjemnej intenzite a bez rizika.

Jednotlivé oleje majú rôzne účinky na myseľ a telo. Keď cítite ich vôňu, alebo ich necháte prestupovať pokožkou, môžu mať množstvo prospešných účinkov. Ako sme už spomínali, najčastejšie sa uvádza zmiernenie nervozity a stresu, zlepšenie spánku, zmiernenie bolestí hlavy a antibakteriálne či hojivé účinky na pokožke. V rámci aromaterapie sú však pre svoje cenné liečivé účinky využívané nielen esenciálne oleje, ale aj prírodné za studena lisované, tzv. panenské, rastlinné oleje a maslá, kozmetické íly, vosky, bylinné výťažky či morská soľ. Že by sa ale na takéto účely využívali aj syntetické látky? To veru nie.


Aromaterapia v praxi

Medzi najznámejšie metódy aromaterapie patria masáže, kúpele, masti a obklady, to znamená, všetky procedúry, pri ktorých sa olej vstrebáva kožou. Zároveň ide o najbezpečnejšie metódy, ktoré pôsobia na telo i na dušu. Navyše si prevoniate bývanie a zároveň vyčistíte vzduch, pretože vonné oleje majú aj antibakteriálne účinky.

Inhalácia éterických olejov

Tým sa dostávame k ďalšej metóde používania vonných olejov -  k inhalácii. Olej môžete napríklad nakvapkať na látkovú vreckovku a vdychovať ho alebo ho nakvapkať do misy s horúcou vodou, nakloniť sa nad ňu, hlavu si zakryť uterákom a inhalovať. Zvolený olej prevonia priestor aj z difuzéra alebo arómolampy. Aromaterapia vo forme osviežovačov vzduchu predstavuje najjednoduchšiu a zároveň najobľúbenejšiu formu využitia éterických olejov. Výpary z aromatických olejov jemne prevoňajú vzduch v miestnosti a pomáhajú vytvoriť u vás doma či v práci príjemnú atmosféru. Všetko, čo k tomu potrebujete, je vonný olej a rozprašovač. Môže to byť spomínaný difuzér, osviežovač vzduchu, alebo obyčajná vonná lampa so sviečkou. Na prevoňanie miestnosti spravidla postačí tri až pätnásť kvapiek aromatického oleja a jeho účinok budete cítiť ešte niekoľko hodín.

Na každú príležitosť a náladu existuje éterický olej, prípadne kombinácie rôznych olejov, ktoré vám padnú vhod. Ich vlastnosti môžete využívať cielene, ale aj „len tak“ na upokojenie, vytvorenie príjemnej atmosféry či jednoducho osvieženie vzduchu a spríjemnenie nálady.

Z aromatických olejov si môžete vytvoriť  súčasť svojich každodenných radostných rituálov. Cez deň vďaka nim môžete udržiavať príjemnú vôňu a svieži vzduch vo svojom okolí pomocou difuzéra, večer si môžete dopriať vonný kúpeľ alebo aromatickú masáž a pred spaním pár kvapiek použiť na to, aby sa vám príjemnejšie relaxovalo a zaspávalo.

Aplikácia éterických olejov na kožu

Môže byť aj priama, ale vždy len pomocou zriedeného esenciálneho oleja alebo prírodnej kozmetiky. Ďalšie príjemné spôsoby sú kúpele a masáže. Použitie oleja do kúpeľa alebo masážneho oleja prospeje vašej pokožke aj mysli. Aj v tomto prípade čisté éterické oleje nezabudnite zriediť. Aj samotná masáž vás dokáže skvele uvoľniť, no a aromatické oleje tento účinok ešte znásobia. Aby éterický olej prenikol do pokožky, potrebuje bázu, v ktorej sa rozpustí – napr. olej alebo krém, pomocou ktorého sa esencie môžu uvoľniť. Opäť teda platí – aplikovať len zriedené esenciálne oleje.

Blahodarné účinky kúpeľov nie sú nič nové - už pred tisíckami rokov sa tešila táto “terapia vodou” obľube ako očista tela aj duše. O to viac, keď k nej primiešate ešte aj aromaterapiu! Ideálny spôsob, ako sa uvoľniť a zrelaxovať. Robí zázraky po náročnom dni a môže vám pomôcť aj pri ľahšom prechladnutí.  Aj pri kúpeli je však dôležité, aby ste éterické oleje nepridávali do vody priamo, ale rozpustené v inej báze (napr. v oleji alebo v soli). Oleje a prísady do kúpeľa s obsahom éterických olejov sú opäť rôzne, vďaka čomu máte v každej situácii po ruke ten správny. Aj tu platí, že rôzne vône slúžia rôznym účinkom. Tak ako pri vyberaní vône do difuzéra alebo vonnej sviečky, aj pri masáži siahnite po type esenciálneho oleja podľa toho, čo práve potrebujete. Či už by ste práve radšej mali upokojujúci alebo osviežujúci účinok, esenciálne oleje sa vám vedia prispôsobiť. Používajte ich pokojne aj podľa nálady.

Vôňa dokáže zásadne ovplyvňovať našu náladu, myseľ a dokonca aj zdravotný stav. Aromaterapia je druh alternatívnej medicíny, v ktorej sa využívajú esenciálne oleje. Pripraviť si ju doma nie je nič ťažké.

Praktické typy pri aromaterapii:

Kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 20 minút.
Nad miskou s horúcou vodou inhalujte olej maximálne 5 minút.
Pri masáži musíte éterický olej zmiešať s vhodným nosičom (mandľovým alebo olivovým olejom).


K prevoňaniu bytu a prečisteniu vzduchu používajte aromalampu, difuzér alebo osviežovač. Pokiaľ netúžite po konštantnej vôni, stavte na kvalitné sviečky.

Zaujímavosť z praxe

V Japonsku využívajú firmy aromaterapiu na podporu produktivity svojich zamestnancov. Japonský výrobca vôní urobil prieskum medzi administratívnymi pracovníkmi. Podľa výsledkov urobili zamestnanci o 20 % menej chýb a preklepov, keď sa miestnosťou šírila vôňa levandule, o 33 % menej chýb s vôňou jazmínu a až o 54 % menej chýb, keď v miestnosti cítili citrónovú arómu. Zaujímavé, však?

Aromaterapia a deti

Mnohé mamičky si kladú otázku, či je používanie esenciálnych olejov bezpečné pre ich ratolesti. Áno, aromaterapia je vhodná aj pre deti. Esenciálne oleje však v žiadnom prípade neaplikujte na kožu nezriedené, čiže v čistej podobe priamo z fľaštičky. Ako sa dočítate v predošlých riadkoch, môžu spôsobiť silné alergické reakcie, v horších prípadoch aj popáleniny. Pri častej a opakovanej aplikácii hrozí riziko vzniku kontaktnej dermatitídy alebo zápalu kože, ktorý je vyvolaný stykom kože s alergénom.
Čím riediť éterické oleje? Najčastejšie sa riedia pomocou nosových rastlinných olejov vhodných na pokožku, ideálne v organickej kvalite, nie potravinárskej, ako je arganový alebo jojobový. Pracujte s olejmi opatrne a zásadne dodržujte odporúčania na obale, aby ste sa vyhli prípadnému podráždeniu kože alebo očného okolia. V prípade, že si prajete aromaterapiu praktikovať pre detičky, môžete nakvapkať olej rovnako aj do difuzéra, alebo ho môžete použiť na masáž, avšak za dodržiavania niektorých pravidiel:

Používajte zriedený olej. Na masáže bábätiek stačí rozmiešať pár kvapiek do kokosového oleja.

Nikdy nepoužívajte olej na tvár, mohol by podráždiť oči, nos, uši.

Poraďte sa s lekárom a aromaterapeutom, ak liečite vážnejšie ochorenie, aby nedošlo k interakcii s liekmi.

Pomocou aromaterapie sa dajú liečiť už prvé koliky bábätiek, upokojiť neutíchajúci plač a pomôcť pri bolesti z prerezávania zúbkov.

AROMATERAPEUTICKÉ SVIEČKY

Obľúbeným spôsobom na prevoňanie domácnosti sú jednoznačne vonné sviečky. Aromaterapeutické sviečky nielenže nádherne voňajú, no mihotavý plamienok vzbudzuje pokoj a relaxačnú atmosféru. Sviečky sú úžasným doplnkom v miestnosti ale aj skvelým darčekom, ktorým zaručene nikdy nič nepokazíte! Vonné sviečky totiž premenia každé miesto v dokonalú oázu pokoja. Správne zvolené aromatické vône upokojujú myseľ aj telo a pomáhajú s bolesťami hlavy, stresom či zlým spaním. Prírodná vonná sviečka dokáže niekedy divy:
    Krásne prevonia celý byt.
    Upokoja myseľ, uvoľnia svaly a navodia domácu pohodu.
    Správna vôňa dotvorí večernú romantiku.

Hoci sa to možno nezdá, čuch je najsilnejším ľudským zmyslom. Okrem toho, že nám vône dokážu pripomínať miesta, ľudí či chvíle z minulosti, vôňa dokáže ovplyvňovať ľudskú psychiku. Toho môžete využiť aj sami doma, obzvlášť, ak ovládate zásady aromaterapie.

Podľa čoho si vybrať aromaterapeutickú sviečku?

Arómu vonnej sviečky vyberajte podľa typu vône: ovocné, korenisté, kvetinové, orientálne, drevité či svieže a tiež pidľa toho, čo sa osobne vám najviac páči. V rámci aromaterapie máte možností až až. Levanduľa upokojí myseľ, medovka pomôže pri nespavosti a citrusy dodajú energiu. Prírodný drevený knôt zaistí efekt praskajúceho ohňa v krbe. Voňavá sviečka s dreveným knôtom aj vydrží dlhšie horieť a vôňu rýchlejšie uvoľňuje.

·        Doba horenia
Hoci by sme si to možno priali, sviečky nehoria večne. Doba horenia je obmedzená a na etiketách sa udáva v hodinách. Tie najväčšie vonné sviečky zvládnu horieť aj 150 hodín, čo je zhruba 6,5 dňa. Väčšina ale horí približne 32 až 50 hodín. Čajové sviečky zase vydržia maximálne 6 hodín.

·        Veľkosť, hmotnosť, dizajnVeľkosť a hmotnosť idú ruka v ruke. Čím väčšia je sviečka, tým je aj ťažšia. Tie najmohutnejšie môžu dosahovať až 2 kilogramy. Naopak plávajúce alebo čajové sviečky vážia len pár gramov. Vonná sviečka môže v byte vyniknúť aj ako skvelý dekoračný prvok, ak ju zladíte do štýlu interiéru.

·        Aróma
Vyberajte podľa nálady a vlastných preferencií, vonná sviečka vo vašom príbytku má voňať predovšetkým vám!

·        Využitie
Vďaka tomu, že je na súčasnom trhu taká ponuka vonných sviečok všetkých veľkostí a druhov, môžete ich využiť takmer kdekoľvek. Možno si to ani neuvedomujete, ale sviečky používate v závislosti na ročnom období. V zime sa vám hodia na adventný veniec veľké valcové sviečky do svietnikov. Na jeseň ich použijete do vydlabanej tekvice počas Halloweenu alebo ich zapálite na Dušičky ako spomienku na svojich blízkych. Na jar sa perfektne hodia na stôl počas romantickej večere, v lete zase na spríjemnenie atmosféry na terase a odplašenie neželaných komárov. Vedeli ste, že existujú repelentné sviečky? Rozhodne sa ich oplatí vyskúšať.

Prečo môžu byť niektoré vonné sviečky zdraviu škodlivé?

Zapaľujete vonné sviečky často? Veľmi dôležité je ich zloženie. Ak sú vonné sviečky lacné, nekvalitné a už zdiaľky zaváňajú „umelinou?, často obsahujú nielen chemicky bielený parafín, derivát ropy, z ktorého sa pri zapálení uvoľňujú rovnaké karcinogénne sadze, aké nájdete aj v emisiách výfukov áut a navyše ďalšie umelé zlúčeniny, ktoré stoja za samotnou „vôňou“. Lepšie je si priplatiť za jednu naozaj kvalitnú a zdravotne nezávadnú sviečku. Čím sa dá parafínová vonná sviečka nahradiť?

Vonné sviečky z prírodného oleja alebo vosku (konopného, sójového, slnečnicového, olivového, kokosového a pod.) sú najlepším riešením.

Vonné sviečky z palmového vosku sú tiež netoxické. Pri jeho získavaní sa ale devastujú pralesy, preto v Soaphorii takéto sviečky nevyrábame.

Vonné sviečky z včelieho vosku vydržia horieť dlhšie a voňajú po mede. Včelí vosk ale nemusí vyhovovať vegánom.

Bavlna a drevo sú tie najlepšie riešenia pre knôt sviečky.

Ako by mala vonná sviečka horieť?

Aby vonná sviečka správne horela, je dobré dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

Veľké sviečky sa musia nechať rozhorieť, čo môže trvať aj 4 hodiny.

Pokiaľ vonná sviečka nehorí rovnomerne a prehorieva len na strede, nahnite ju do všetkých strán tak, aby sa vosk rozpustil a na sviečke vytvoril rovnomernú hladinu.

Voňavé sviečky môžete aj obaliť alobalom. Navrchu nechajte len malý otvor, aby mal oheň dostatočný prísun vzduchu. Nahromadené teplo vosk za chvíľku roztaví.

Dymiace vonné sviečky zhasnite, knôt zastrihnite a očistite. Dĺžka knôtu by mala vždy byť niekde medzi 3 – 5 mm.

Vonné sviečky nesfúkavajte, knôt uduste vo vosku, alebo sviečku prikryte viečkom. Nezabudnite dobre vyvetrať.

Ani prírodná vonná sviečka by nemala horieť dlhšie ako 5 hodín. Správne zvolená aróma síce od bolestí hlavy pomáha, jej dlhodobé vdychovanie ale môže mať presne opačný účinok.

Prírodné vonné sviečky

Prírodné sviečky sa vyrábajú zo sójového, včelieho, kokosového, slnečnicového alebo iného rastlinného vosku a ich veľkou prednosťou je dlhšia doba horenia oproti parafínovým sviečkam. Sviečky z prírodného vosku dokonca uvoľňujú vôňu ešte v čase, kedy už nehorí.

Vonné sviečky v skle

Ekologické a zároveň luxusné sviečky perfektne zapadnú do akéhokoľvek interiéru. Stala sa z nich obľúbená dekorácia i originálny darček, ktorý ocení každý milovník vonných sviečok. Sviečka v skle je navyše skutočne ekologická. Akonáhle dohorí, môžete dózu vymyť a použiť na niečo iné.

Sviečky s dreveným knôtom

Na chatu jazdiť nemusíte. Útulnú atmosféru navodíte aj doma v byte uprostred rušného mesta. Praskajúca sviečka má všetko, čo je k tomu potrebné: vydáva príjemné teplo, krásne vonia, a navyše praská ako oheň v krbe.

Romantická večera vo dvojici, Vianoce, relaxovanie po náročnom dni - žiadna z týchto chvíľ sa nezaobíde bez vonnej sviečky. Dotvára čaro danej chvíle a my si tak konkrétnu vôňu už navždy spojíme s týmto momentom. Vône totiž majú nad našou náladou veľkú moc. Vďaka voňavým sviečkam môžete ovplyvniť to, ako sa dnes budete cítiť. Stačí si len vybrať, škrtnúť zápalkou a užiť si obľúbenú vôňu.

POPULÁRNE EKO ALTERNATÍVY

Medzi najznámejšie značky vonných sviečok patria napríklad sviečky Yankee Candle či WoodWick...

Čítajte viacZobraziť menej
Zatvoriť
Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa