Všetko o esenciálnych olejoch

Všetko o esenciálnych olejoch: Čo je to esenciálny olej? Aký je rozdiel medzi esenciálnym a éterickým olejom? Je esenciálny olej / éterický olej / silica to isté? Sú esenciálne oleje prchavé?

Ako sa vyrábajú esenciálne oleje: Aký je pôvod esenciálnych olejov? Z čoho sa vyrábajú vonné oleje? Čo sú to prírodné vonné oleje? Aký je rozdiel medzi vonným a esenciálnym olejom?

Ako rozoznať kvalitný esenciálny olej: Ako vybrať esenciálny olej? Aká je cena esenciálnych olejov? Môže byť kvalitný esenciálny olej cenovo dostupný? Prečo sú niektoré esenciálne oleje také drahé?
Ako používať esenciálne oleje: Na čo sú esenciálne oleje dobré?

Môže používať esenciálny olej do difuzéra? Existuje zdravý vonný olej? Dá sa použiť esenciálny olej do sviečky, ako vonný olej do aromalampy alebo ako olej do prania, sú vhodné prírodné vonné oleje do kozmetiky? Esenciálne oleje v kozmetike, esenciálne oleje na inhaláciu – aký je rozdiel?

Všetko o aromaterapii: Čo je to aromaterapia? Ako funguje aromaterapia? Je aromaterapia pre každého? Ako esenciálne oleje pôsobia na zdravie? Na čo si dávať pri aromaterapii pozor? Aké sú účinky esenciálnych olejov?

Esenciálny olej a alergie: Môžu alergici používať esenciálne oleje? Môže esenciálny olej spôsobiť alergiu? Ako esenciálne oleje pomáhajú pri alergiách?

Esenciálne oleje a tehotenstvo: Je možné používať esenciálne oleje v tehotenstve? Sú vhodné esenciálne oleje v prvom trimestri tehotenstva? Aké sú riziká esenciálnych olejov v tehotenstve?

Esenciálne oleje a slnko: Je bezpečné používať esenciálne oleje na slnku? Reagujú esenciálne oleje so slnkom? Je pravda, že esenciálne oleje zvyšujú fotosenzibilitu pokožky? Mali by sme sa esenciálnym olejom na slnku vyhnúť?

Hoci si to možno neuvedomujeme, vôňa nás sprevádza už od narodenia. V prvých mesiacoch či rokoch života je pre dieťa istotou a „bezpečným prístavom“ práve vôňa jeho matky. Postupne spoznáva vône vo svojom okolí. Až si napokon podľa známej vône pripomína obľúbené momenty. Aká je tá vaša úplne najobľúbenejšia vôňa? Je to vôňa ovocného koláčika, ktorý nesmel chýbať na nedeľnom stole? Vôňa bylinkového záhonu lemujúceho chodníček pred domom starej mamy? Vôňa jarnej rannej rosy, slnkom zaliateho letného dňa alebo vôňa daždivého jesenného popoludnia? Mrazivý závan štedrovečernej prechádzky?

„Soaphoria je najvoňavejšia kozmetika! Tie vône sú neuveriteľné!“ Aj takéto správy dostávame od našich milých zákazníkov :) Keďže dobre vieme, aké sú vône v našich životoch dôležité, dávame si na tých soaphoristických nesmierne záležať a vždy nás veľmi poteší, keď si v správach nájdeme práve takéto krásne odkazy :) Často tiež dostávame otázky, ako je to vlastne možné? Ako to robíme, že naše výrobky tak výnimočne voňajú? Majú takéto výrazné a úžasne komplexné vône vôbec niečo spoločné s prírodnou kozmetikou? Samozrejme, že majú! A práve v tomto článku odhalíme celé tajomstvo najvoňavejšej slovenskej kozmetiky ;)
 
Čo je to vlastne esenciálny olej? A aký je rozdiel medzi esenciálnym a éterickým olejom alebo silicou?

"Rozdiel je jedine v pomenovaní :) Esenciálny olej, éterický olej a silica sú len tri rôzne názvy pre „voňavý olejček“ získavaný z rôznych častí rastlín. Nazýva sa tiež aromatický olej ale aj prchavý olej, prípadne sa ľudovo označuje aj ako vonný olej, toto označenie je však dvojznačné. Môžeme používať ktorýkoľvek názov, vždy sa bude jednať o to isté. Esenciálny olej je silne koncentrovaná kvapalina, konzistenciou najviac podobná redšiemu olejčeku. Charakteristická je veľmi intenzívnou vôňou. Je to vlastne výťažok z rastliny, ktorý vzniká troma spôsobmi: buď je to lisovanie časti rastliny, jej vyváraním vo vode alebo destiláciou. Odpradávna sa používa v ľudovom liečiteľstve a dnes sa využíva okrem toho aj v novodobom farmaceutickom priemysle, v potravinárstve, parfumérstve, kozmetike... Na využívaní esenciálnych olejov si zakladá aj aromaterapia."


Takže vonný olej a esenciálny olej nie je to isté? Aký je medzi nimi rozdiel?

"Toto je veľmi dobrá otázka. V zásade by si človek myslel, že rozdiel nie je žiadny, esenciálny olej je predsa vo svojej podstate voňavý olej, prečo by sme ho potom nemohli nazvať vonným olejom? Ale vonný olej a éterický olej nie je to isté. Rozdiel je taký, že v správnej terminológii éterický, teda esenciálny olej pomenúva produkt prírodného pôvodu, pričom vonný olej je veľmi všeobecné pomenovanie používané aj pre produkty vyrábané synteticky. Ak teda používame vonné oleje, nie je jasné, či sú tieto oleje vyrobené zo skutočných rastlín, alebo sú umelo vytvorené za pomoci chemických procesov bez prítomnosti rastlinnej masy. Samozrejme, rozdiel je v kvalite – vôni, ale aj v ich intenzite a použití. Synteticky vyrábané vonné oleje sú tiež, samozrejme, lacnejšie. V tomto prípade platí, že cena zodpovedá kvalite."
 

Ak povieme, že cena zodpovedá kvalite, máme tým na mysli aj cenu esenciálnych olejov? Platí, že čím je cena organického éterického oleja vyššia, tým je kvalitnejší?

"Áno, aj nie. Je nesmierne dôležité poznať pozadie a chápať, čo to vlastne éterický olej je. Ak si už uvedomujeme, že ide o čisto prírodný produkt, je nám jasné, že jeho cena môže byť ovplyvnená najrôznejšími faktormi. Od konkrétnej suroviny – rastliny – jej výskytu, vzácnosti či spôsobu spracovávania, cez konkrétnu politiku samotného výrobcu esenciálneho oleja, certifikácie a dopad výroby na životné prostredie až po konečnú cenu určovanú predajcom. S určitosťou môžeme povedať, že vzhľadom na všetky uvedené faktory nie je možné, aby sa cena originálneho prírodného éterického oleja dostala na úroveň syntetických vonných olejov. Skutočne kvalitné esenciálne oleje sa však v rámci výrobnej praxe pohybujú na približne podobných cenách."

Prečo sú potom na trhu dostupné éterické oleje v tak odlišných cenových reláciách?

"Úprimne povedané, tieto priepastné cenové rozdiely sú v drvivej väčšine spôsobené predávajúcim. Samozrejme, pokiaľ sa bavíme o tých cenovo dostupnejších variantoch, dôležité je tiež zvážiť konkrétny pôvod éterických olejov, spôsob balenia, filozofiu predajcu, ale tiež to, „cez koľkých ľudí prejdú“, kým sa dostanú k spotrebiteľovi / konečnému klientovi. Napríklad tie, ktoré používame v Soaphorii a ktoré máme zároveň aj v ponuke pre našich zákazníkov, sú organickej kvality a sú vyrobené šetrným spôsobom, s ohľadom na životné prostredie. Ako samotné produkty, ktoré sa pre nás stávajú surovinami, nie sú testované na zvieratách a nepochádzajú ani z nelegálnej či vykorisťujúcej výroby. Naopak, pochádzajú z overených zdrojov, disponujú všetkými potrebnými testmi a dokumentami, navyše sú ekocertifikované a teda máme istotu, že boli vyrobené v rámci fair trade.

Aj vďaka ich úžasnej kvalite môžeme byť na naše produkty hrdí, a tak si prajeme dopriať radosť zo samotných olejčekov tiež čo najširšiemu spektru spotrebiteľov. Preto sa snažíme ich ceny v prípade predaja silíc v 10ml balení zbytočne nenavyšovať. Uvedomujeme si, akú silu v sebe skrývajú a tiež aké sú všestranne využiteľné, prečo by sme ich teda ľuďom nemali chcieť ponúkať v dostupnej forme? :)"
Takže kvalitný esenciálny olej nemusí byť drahý?

"Či je produkt pre niekoho drahý alebo nie, je potrebné posúdiť vždy subjektívne. Objektívne však môžeme zhodnotiť, že skutočne kvalitné organické oleje môžu byť na spotrebiteľskom trhu dostupné ako v relatívne nižších, tak i skutočne vysokých cenách. Tu už zohrávajú úlohu všetky faktory, ktoré sme spomínali v predošlých otázkach :)"

S Ritou sme načali aj tému všestrannosti éterických olejov. V posledných rokoch sa totiž tešia naozaj veľkej obľube, čo nám potvrdila aj naša kolegynka Timea, ktorá je s nami už dlhé roky a často sa s ňou môžete stretnúť aj v našom kiosku v košickej Optime. Na to, ako sa používajú silice v každodennom živote nám odpovedala úžasne pohotovo a výživne, veď uznajte sami. :)
"Silice sú skutočne nesmierne všestranné, hoci to znie ako klišé. Okrem toho, že voňajú, čo je asi prvoradým alebo hlavným využitím, je možné ich silu v domácnosti využiť naozaj variabilne. Najčastejšie sa stretávame s používaním éterických olejčekov práve v podobe vonných olejov. Pár kvapôčok sa pridá do mištičky aromalampy, zmieša sa s vodou a zapáli sa čajová sviečka. Vôňa sa tak rozplýva interiérom a spríjemňuje nám deň či večer :) Aj zákazníci si olejčeky kupujú prioritne s týmto cieľom, veľmi obľúbené sú však napríklad aj ako prírodná alternatíva vône do sauny, kde môžu plnohodnotne prispievať k ozdravným rituálom, aké sauna nepochybne poskytuje. Oleje do prania si taktiež získavajú čoraz viac priaznivcov, pri ekologickom praní poslúžia éterické oleje ako aviváž, alebo teda ako jej absolútne organická alternatíva. Samozrejme, v rámci prevoňania priestorov sa hojne využívajú aj do difuzérov, osviežovačov vzduchu, odparovačov či zvlhčovačov.

Čo ma osobne zaujalo, je používanie prírodných silíc v kombinácii s vysávačom. Zákazníci si nevedia túto alternatívu vynachváliť, čo úplne chápem, keďže vysávanie nie je zrovna obľúbenou činnosťou, je skvelé, ak nám popri nej domov aj krásne rozvoniava :) Mnoho handmade a DIY nadšencov nakupuje naše éterické olejčeky aj pre vlastnú tvorbu. Tým, že sú úplne prírodné, sú skvelé na výrobu či dotvorenie kozmetiky doma, vzhľadom na ich koncentráciu však treba byť opatrný a určite by som odporúčala vopred si kozmetické využitie silíc naštudovať. Skvelé sú aj do sviečok, ktorým dodávajú krásne prírodné vône, z ktorých nebolí hlava :) A keby som ešte chvíľku popremýšľala, určite by som našla množstvo ďalších využití!"

 

 

Vráťme sa ešte k tomu kozmetickému využitiu. Timi, vedela by si nám z toho „zákazníckeho“ pohľadu priblížiť, ako možno využiť éterické oleje v kozmetike?

"Zo zákazníckeho áno, z toho profesionálneho hľadiska viac prezradí iste Rita, ak by som mala ale laicky zhrnúť, ako je možné využiť esenciálne oleje na „upgrade“ soaphoristických produktov, začala by som asi pri základných tipoch a trikoch – pridajte pár kvapiek do svojho pleťového či vlasového oleja, prevoňajte si svoje telové maslo / telový olej. Množstvo zákazníkov volí bezvonné produkty ako organické bambucké maslo alebo deodorizovaný kokosový olej, do ktorých si primiešajú kvapku svojho obľúbeného esenciálneho oleja. Tiež náš čistiaci koncentrát Cleano bez pridanej vône je absolútne úžasný nie len pre jeho schopnosť vyčistiť takmer celú domácnosť, ale aj pre to, že si ho môže každý dotvoriť podľa seba. Opäť stačí pár kvapiek obľúbenej silice a je to. Myslím, že táto alternatíva si získala toľko fanúšikov aj vďaka účinkom silíc ako takých. Keď vezmeme do úvahy, že napríklad citrónová silica má skvelé deodorizačné, dezinfekčné a odmasťujúce vlastnosti, nehovoriac o známych benefitoch levandule či čajovníka, musím uznať, že takéto riešenie produktov „na mieru“ je viac než vítané."


Pri účinkoch esenciálnych olejov ešte chvíľku zostaneme. Timea nám krásne načrtla, ako dokážu esenciálne oleje doplniť funkčnosť kozmetických produktov. Esenciálne oleje v kozmetike teda nemajú len voňať, dokonca to niekedy nie je ich účelom vôbec. Už v úvode sme s Ritou spomínali, že éterické oleje boli a doposiaľ sú hojne využívané v ľudovom liečiteľstve. Otázka, či majú esenciálne oleje liečivé účinky, je teda na mieste a podľa množstva dostupných zdrojov a vykonaných štúdií je odpoveďou áno! Liečivé účinky éterických olejov využívajú mnohé ozdravné procedúry, liečivá, kozmetické produkty, ale tiež výživové doplnky. A nepochybne najznámejšou metódou, ktorá sa so silou éterických olejov spája je aromaterapia.

Čo je to aromaterapia a ako ju správne praktizovať?

Aromaterapia je v prvom rade veľmi známe a často používané slovíčko :) O tom, ako funguje, sa ale hovorí málo. Mnoho ľudí si myslí, že aromaterapia je skrátka liečba / terapia vôňou. Nuž, áno aj nie. Ak pod vôňou máme na mysli voňavé éterické oleje, áno. Ak si ale myslíme, že je to práve vôňa, ktorá nás „lieči“, žiaľ, nie je tomu celkom tak. Éterické oleje sa skladajú z mnohých látok, ktoré môžu byť pre ľudský organizmus prospešné. Patria sem terpény, estery, aldehydy, fenoly, ich podskupiny a ďalšie skupiny zložiek. Terapeutická sila esenciálnych olejov spočíva v tom, že sa tieto látky dostanú do ľudského organizmu. Pozor však, to neznamená, že ich treba požívať! Esenciálne oleje sa nášho tela dostávajú najčastejšie vdychovaním alebo topicky, cez pokožku – aplikáciou kozmetických produktov, ktoré ich obsahujú. Aké sú aromaterapeutické účinky esenciálnych olejov? Bohaté a skutočne všestranné!
> Môžu dopomôcť navodiť príjemný spánok a zabojovať s nespavosťou.
> Podporujú hormonálnu rovnováhu, zároveň tiež eliminujú napätie a pomôžu odohnať stres.
> Navodzujú dobrú náladu, prinášajú pozitívne myšlienky, podporujú kreativitu či fantáziu.
> Pôsobia afrodiziakálne!
> Zlepšujú stav pokožky, pleti či vlasov, podieľajú sa na eliminácii nezdravých prejavov.
> Majú upokojujúce, regeneračné, dezinfekčné či sťahujúce vlastnosti.
> Dokážu uvoľniť dýchacie cesty a uľahčiť vykašliavanie.
Dokonca sa môžu pýšiť aj repelentnými účinkami! Tie už majú od aromaterapie ale ďaleko :) Pri správnom praktizovaní aromaterapie platí heslo – menej je viac! Nesmieme zabúdať na to, že sa jedná o vysoko koncentrované zložky, ktoré v prípade nadmerného dávkovania môžu spôsobiť práve opačný efekt. Teda pri inhalácii nám môžu koncentrované vône navodiť migrénu, pri aplikácii neriedených silíc na pokožku zas riskujeme svrbenie, štípanie, pľuzgiere, vyrážky, dokonca až popáleniny.
Nielen v súvislosti s aromaterapiou sa ale naskytá dôležitá otázka - sú éterické oleje vhodné pre každého? Rita má jednoznačnú odpoveď.
"Možno teraz niektorých sklamem, ale žiaľ, nie. Je nesmierne dôležité uvedomiť si, že sú to práve éterické oleje, ktoré ako súčasti kozmetických produktov môžu spôsobovať alergie. V zloženiach soaphoristických produktov tieto alergény nájdete na posledných miestach, označené tromi hviezdičkami. Názvy ako Linalool, Limonene, Citral či iné vám možno na prvý pohľad veľa nepovedia, sú to však prirodzené súčasti éterických olejov.

Tvrdiť však, že by sme sa im mali ako výrobcovia zdravej prírodnej kozmetiky vyhýbať, rozhodne nie je na mieste. Éterické oleje a ich vlastnosti sú v kozmetike nezastupiteľné. Naozaj niektoré naše produkty by prišli o mnoho skvelých účinkov, nebyť správnej kombinácie silíc. Ak však trpíte precitlivenosťou alebo je vaša pokožka veľmi náchylná na nepríjemné reakcie či dokonca poškodená / porušená, určite odporúčame voliť radšej výrobky bezvonné, teda také, ktoré esenciálne oleje neobsahujú. Každá minca má ale dve strany a ak sa zameriame nie na aplikáciu silíc na pokožku pomocou kozmetiky, ale na ich vdychovanie napríklad zo sviečky či aromalampy alebo difuzéra, vhodná kombinácia éterických olejov dokáže uľaviť od prejavov alergií. Odporúčame však aj v tomto najmä začiatočníkom byť veľmi opatrnými a o problematike si rozhodne preštudovať viac ešte predtým, než sa vrhnú na voňavé praktické testy :)."
Spomenula si, a uvádzame to aj skôr v našom článku, že niektoré produkty Soaphoria by bez éterických olejov nemali svoje vlastnosti. Ktoré to sú a o akých vlastnostiach či účinkoch vlastne hovoríme?

"V zásade každému soaphoristickému produktu, ktorý obsahuje esenciálne oleje, tieto zložky dožičia nielen vôňu, ale aj nejaký ten extra benefit. Závisí už na konkrétnej silici, aké účinky to budú. Napríklad produkty kolekcie Levanduľové pole môžeme vďaka obsahu silice z levandule lekárskej označiť za upokojujúce a vhodné pre citlivejšiu či podráždenú pokožku. Rovnako produktový rad Romantická ruža sa vďaka silici z pravej damašskej ruže, ruže šípovej a ružového dreva skvele hodí práve pre suchú či zrelú pleť. Ešte špecifickejšie vlastnosti majú ale éterické oleje v dvoch skupinkách našich výrobkov, ktoré, musím sa priznať, sú aj mojimi srdcovkami.

V prvom rade sa to týka našej vynovenej pleťovej rady Majestic, kde verte či nie, konkrétne esenciálne oleje skutočne nie sú vyberané podľa ich vôní, ale práve za účelom prínosu pozitívnych vlastností daného produktu. Keď sa pozrieme na Majestic pleťové krémy, máme tu v červenom prevedení krémiku napríklad esenciálne oleje a extrakty z ruže, slamienky či jazmínu. Silná kvetinová vôňa nemusí sadnúť každému nošteku, avšak suchá a zrelá pleť, pre ktorú je tento krémik špeciálne určený, si túto kombináciu nedokáže vynachváliť. Podobne, ale ešte o čosi opatrnejšie sme vonné zložky v podobe esenciálnych olejov volili aj pri formulácii receptúr našej najmilšej kolekcie pre najmenšie detičky s názvom Babyphoria. Detská pokožka je od tej „dospeláckej“ veľmi odlišná, preto tiež nie je vhodné používať pri nej ktorékoľvek zložky, na ktoré sme zvyknutí pri kozmetike, ktorú používame sami. Mala by byť zvlášť jemná, ošetrujúca, upokojujúca, nedráždivá... Preto sme pri návrhu týchto výrobkov volili esenciálne oleje z levandule lekárskej, nechtíka lekárskeho, myšieho chvostu a ďalších jemných a veľmi prospešných byliniek."

Ako správne poznamenala Timea, zákazníčky sa nad vedomým výberom zdravej kozmetiky začínajú často zamýšľať už – alebo až? :) –v období tehotenstva. Táto krásna etapa v živote ženy nie je špecifická len zmenami pozorovateľnými, kedy sa naše telo viditeľne mení a pomaličky pripravuje na príchod nového člena rodiny, ale tiež zmenami, ktoré iní nevidia, no budúcej mamičke dávajú poriadne zabrať. Áno, hovoríme o zmenách hormonálnych, psychických, o nevoľnostiach a úplne nových pocitoch, s ktorými sa musí žena v tomto období vysporiadať. Tak, ako sa ženy v období tehotenstva viac sústreďujú na to, čo vložia do úst, vzdávajú sa fajčenia, alkoholu, kofeínu a niektorých druhov jedál, ktoré by mohli pre začínajúci život predstavovať potenciálne riziko, je na mieste zamyslieť sa aj nad tým, aké zložky sa do nášho organizmu dostávajú z prostredia, v ktorom sa nachádzame a tiež z kozmetiky, ktorú používame. Je totiž veľká šanca, že sa niektoré z nich prostredníctvom placenty dostanú tiež k plodu. Éterické oleje nevynímajúc. Ako to teda je – esenciálne oleje v tehotenstve – áno alebo nie?

"Naozaj je pravda, že budúce mamičky sú na výber kozmetiky opatrnejšie. Okrem toho, že v prvom rade cielia na výrobky podporujúce elasticitu pokožky s cieľom zamedziť vzniku strií a bambucké maslo alebo mandľový olej sa stávajú ich must-have spoločníkmi :), vyberajú tiež striedmejšie vône, alebo produkty úplne bez vôní. Je to práve z týchto popísaných dôvodov. Podľa vlastných slov si uvedomujú spojenie s bábätkom a tak nechcú podstupovať nijaké zbytočné riziko. Esenciálne oleje v kozmetike však v tehotenstve nepredstavujú významne vysoké riziko. Iné je to už ale s esenciálnymi olejmi, ktoré doma používame na prevoňanie vzduchu. Len máloktorá budúca mamička si skutočne uvedomuje, že aj týmto vdychovaním sa silice dostávajú do organizmu, dokonca ešte efektívnejšie, ako je tomu pri aplikácii kozmetiky. Vtedy sa snažíme milé budúce mamičky usmerniť a trošku aj edukovať.

Éterické oleje v tehotenstve skutočne nie sú úplne vhodné. V prvom trimestri tehotenstva by bolo ideálne vyhýbať sa im v čo najväčšej miere. Existujú aj niektoré silice vhodné v prvom trimestri tehotenstva, tých je však veľmi máličko. Pre úľavu od nevoľnosti je napríklad možné vo veľmi obmedzených dávkach používať silice z levandule lekárskej, mäty piepornej či mäty kučeravej. Po prvom trimestri, ktorý je považovaný za najrizikovejší, je možné používať o niečo širšiu škálu esenciálnych olejov, určite však treba byť na pozore a uprednostňovať iné spôsoby, ako si navodiť psychickú či fyzickú pohodu. Výborné sú aj prechádzky v prírode a ľahké cvičenie :)"

Prechádzky sú skvelý nápad, aj my v Soaphorii prechádzky milujeme. Vieme však, že v prípade vystavovania pokožky slniečku by sme mali používať vhodnú ochranu s primeraným SPF. Ale čo esenciálne oleje a slnko? Rita, je tu nejaké riziko, alebo mali by sme si na používanie éterických olejov na pokožku pred slnením dávať pozor?
"Určite by sme si mali na éterické oleje a slnko dávať pozor. Okrem toho, že sú tieto olejčeky voňavé a prchavé, sú totiž mnohé z nich aj vďaka koncentrovanej podobe skutočne nevhodné na použitie v kombinácii so slniečkom. Dôvod je jednoduchý – niektoré druhy éterických olejov totiž môžu viesť k zvýšenej fotosenzibilite pokožky, ktorá sa na slniečku stáva náchylnejšiu na vznik rôznych reakcií od podráždenia, spálenia po pľuzgiere či vážne alergické reakcie sprevádzajúce opuchmi, výsypmi a podobne. To je aj dôvodom, prečo soaphoristické letné vychytávky ako opaľovacie mlieko, balzam či pleťový krém s SPF ako aj Bronztone – aktivátor opálenia, neobsahujú pridané esenciálne oleje a teda nemajú žiadnu vôňu."

Milí Soaphoristi, veríme, že ste v našom rozhovorom článku našli aj informácie, ktoré boli pre vás nové, zaujímavé a prínosné :) Éterické oleje v Soaphorii milujeme a nedokážeme si bez nich predstaviť ani jeden jediný deň. Dokonca po celom dni strávenom v ich opojení sa nám žiadajú aj v pohodlí domova. Éterické oleje voňajú prírodou. Sú to skrátka vône, z ktorých nebolí hlava. Vône, ktoré vás neomrzia. Vône, ktoré vám každý deň pripomenú, aký je život krásny a radostný.
Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- Essential Oils 101: Finding the Right One for You
- 21 Fun Facts About Essential Oils
- Essential Oils and Pregnancy Safety
Podobné produkty
Zatvoriť
Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa