MINERÁLNE UV FILTRE

ČO SÚ TO MINERÁLNE UV FILTRE

Minerálne UV filtre sa často používajú v kozmetike ako jedna z foriem ochrany pokožky pred škodlivými slnečnými žiareniami. Tieto filtre sú vyrobené z prírodných minerálov, najčastejšie z oxidu zinočnatého (ZnO) a oxidu titaničitého (TiO2). Majú schopnosť odrážať alebo rozptyľovať UV žiarenie, aby sa minimalizovalo jeho prenikanie do pokožky.

Existujú dva typy minerálnych filtrov: oxid zinočnatý (ZnO) a oxid titaničitý (TiO2). ZnO je širokospektrálny filter, čo znamená, že ochraňuje pred UVA aj UVB žiarením. TiO2 je primárne UVB filter, ale niektoré formy tohto oxidu môžu poskytovať aj určitú mieru ochrany pred UVA žiarením.VLASTNOSTI MINERÁLNYCH UV FILTROV

Minerálne filtre majú niekoľko výhod oproti chemickým UV filtrom. Po prvé, sú považované za hypoalergénne a vhodné pre citlivú pokožku, pretože nespôsobujú často alergické reakcie. Taktiež sú okamžite účinné po aplikácii, zatiaľ čo chemické filtre potrebujú niekoľko minút na to, aby sa vstrebali a poskytli ochranu. Minerálne filtre neinteragujú so žiariacou energiou, takže ich účinnosť neklesá s časom, na rozdiel od niektorých chemických filtrov.

Širšie spektrum ochrany: Minerálne filtre, ako je oxid zinočnatý (ZnO) a oxid titaničitý (TiO2), poskytujú širšie spektrum ochrany pred slnečným žiarením. Dokážu účinne blokovať obe formy UV žiarenia - UVA aj UVB žiarenie. Naopak, niektoré chemické filtre môžu byť účinné len v určitom rozsahu a niektoré z nich potrebujú kombináciu viacerých filtrov pre dosiahnutie širšej ochrany.

Okamžitá účinnosť: Minerálne filtre sú okamžite účinné po ich aplikácii. Keď sa aplikujú na pokožku, fungujú tým, že odrazia alebo rozptýlia slnečné žiarenie. Naopak, niektoré chemické filtre potrebujú určitý čas na absorpciu do pokožky a premenenie slnečného žiarenia na neškodné teplo.

Hypoalergénne vlastnosti: Minerálne filtre sú považované za hypoalergénne a menej pravdepodobné, že spôsobia podráždenie alebo alergické reakcie na pokožke. To je dôležité pre osoby s citlivou pokožkou, pretože chemické filtre môžu niekedy spôsobovať podráždenie a alergie.

Stabilita a dlhotrvajúca účinnosť: Minerálne filtre majú tendenciu byť stabilnejšie vo vzťahu k slnečnému žiareniu, čo znamená, že ich účinnosť sa nezníži s priebehom času. Naopak, niektoré chemické filtre môžu byť menej stabilné a ich účinnosť môže klesať s priebehom času alebo po určitom čase strávenom na slnku.

 Bezpečnosť: Minerálne filtre sú šetrnejšie voči životnému prostrediu a neobsahujú niektoré z chemických zložiek, ktoré sa nachádzajú v niektorých chemických filtroch. To môže byť výhodou pre ľudí, ktorí uprednostňujú prírodné a ekologické výrobky.

Avšak minerálne filtre majú aj niektoré obmedzenia. Jedným z nich je ich tendencia sa mierne odlišovať od chemických filtrov vzhľadom k ich konzistencii. Môžu sa javiť trochu hustejšie a niektorí ľudia môžu pociťovať ich vrstvu na pokožke. To je však absolútne prirodzený jav, nakoľko práve fyzická vrstva naneseného ochranného prípravku s minerálnymi UV filtrami tvorí obranný štít proti slnečnému žiareniu.

Pri výbere minerálneho UV filtra je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je potrebné skontrolovať, či výrobok obsahuje dostatočné množstvo minerálneho filtra, ktorý je uvedený v zozname zložiek.
Okrem toho je dôležité zvážiť aj faktor SPF (Sun Protection Factor) hodnoty. SPF udáva, akú dlhú dobu môže osoba stráviť na slnku bez spálenia, pričom ochrana závisí od typu pleti a intenzity slnečného žiarenia. Ochranné filtre s vyšším SPF poskytujú silnejšiu ochranu.


AKO SPRÁVNE APLIKOVAŤ SPF KOZMETIKU S MINERÁLNYMI UV FILTRAMI

Pri aplikácii minerálnych filtrov je dôležité zabezpečiť rovnomerné a dostatočné pokrytie pokožky. Môžu sa používať samostatne ako ochrana pred slnkom alebo ako súčasť kozmetických výrobkov, ako sú krémy, pleťové mlieka, make-up alebo rúže. Existujú aj špeciálne formulácie určené pre citlivé oblasti, ako sú pery, očné okolie alebo nos, ktoré poskytujú presnú ochranu.

Je dôležité si uvedomiť, že minerálne UV filtre nie sú jedinou možnosťou ochrany pred slnečným žiarením. Je vhodné dodržiavať aj ďalšie opatrenia, ako je obmedzenie pobytu na priamom slnku počas najintenzívnejších hodín (obvykle medzi 10:00 a 16:00 hod.), používanie ochranných odevov, šiltoviek a slnečných okuliarov.


SOAPHORIA A SPF KOZMETIKA S MINERÁLNYMI UV FILTRAMI

Pri výbere minerálnych filtrov je tiež dôležité zvážiť ich kvalitu a značku. V Soaphorii využívame výhradne minerálne filtre z overených zdrojov a bez nanočastíc. Akákoľvek neetická výroba či potenciálne škodlivý vplyv na vodné organizmy a ekosystémy sú pre nás tabu. Ak sa rozhodnete pre SPF kozmetiku Soaphoria, máte tak istotu, že je vaša voľba bezpečná a etická v každom ohľade.

Navyše si môžete vybrať hneď z niekoľkých SPF výrobkov:
Ochranné mlieko na telo a tvár s SPF 30
Ochranný balzam na telo a tvár s SPF 30
Superdefense denný krém pre všetky typy pleti s SPF 20

Zaujala vás táto téma a túžite sa o nej dozvedieť ešte viac?
Pre všetkých poznania chtivých Soaphoristov ponúkame tiež výber ďalších výživných zahraničných zdrojov súvisiacich s obsahom článku:
- The benefits of wearing mineral sunscreen
- Protect Your Skin and the Environment
- Mineral Vs. Chemical Sunscreen: The Best Choice According To DermsPodobné produkty
Zatvoriť
Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Navigácia

Nastavenia

Viac detailov
Neboli nájdené žiadne produkty.

Vytvorte si účet ak si chcete uložiť obľúbené položky.

Prihlásiť sa

Vytvorte si účet ak si chcete použivať zoznamy želaní.

Prihlásiť sa