Tea Blend - Mind Harmony

Tea Blend - Mind Harmony

€10.90
Tax included
herbal - fruit tea, loose, not flavored - for harmony of mind
In a practical and ecological glass package with a patent closure, also ideal as a gift.
Add to wishlist (3)
The smell and taste of a summer meadow hidden in a special tea mixture. Mixed tea from tea leaves of fermented Rooibos, delicate beans and flower petals enlivened by rare herbs is a feast for the eyes as well. The deep dark orange tea has a tempting floral aroma and a taste full of surprises. First you will feel the noble flowers, then you will develop refreshing citrus tones. The tea blend offers a unique pleasure, complete relaxation and mental rebirth.

Ingredients: fermented Rooibos (Aspalathus linearis) leaf tea, lemon grass, chamomile, small-leaved linden flowers, lavender, jasmine, rose petals, Pomegranate fruit, blueberry cranberry, ginkgo biloba

Preparation: Pour the appropriate amount of tea into the container. Count on the amount of approx. 0.8 g of tea per 100 ml of water. The temperature of the infusion water should be around 90 ° C and it is recommended to infuse the tea for 2-6 minutes.

Weight: 45g

5

Hodnotilo 2 zákazníků

Grade 

WOW

Čaj nie len krásne vonia a úžasne vyzerá ale aj neskutočne chutí. V popise produktu je jeho chuť a vôňa opísaná úplne dokonale. Čaj je plný zaujímavých chutí a rozhodne ho treba vyskúšať.

Grade 

Čaj

Túto čajovú novinku som mala v košíku snáď v sekunde, keď pribudla do ponuky. Kúpu rozhodne neľutujem. Plná a veľmi zaujímavá chuť, nádherná vôňa po celej miestnosti. Bola som milo prekvapená. Už sa neviem dočkať, keď prídu ďalšie dva čajíku z ponuky. Mňam

8586017853300

2 other products in the same category: