Innocence - Organic body soufflé
  • Nevinnosť- organické telové suflé

Innocence - Organic body soufflé

€7.50
Tax included
Quantity

CAUTION

Organic body soufflé does not contain any added emulsifying ingredients. Due to the elevated temperatures it is at high risk of depreciation of the consistency of the product. Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°. We recommend you purchase our innovation in the form of Natural body manna.

  • engage in a recycling program and act knowingly engage in a recycling program and act knowingly
  • Follow us on social media with #soaphoria Follow us on social media with #soaphoria
  • find out more about eco-thinking on our educational blog find out more about eco-thinking on our educational blog

INNOCENCE

Tenderness and purity hidden in a fragrance composition of Lilies of the valley, White Lilies and Green Tea! Light, delicatelly floral and fresh fragrance underlines femininity and unadulterated sensuality.

The product line Innocence is excellent for all types of skin.

ORGANIC BODY SOUFFLÉ

Immediate “fall in love” with unique foam consistency! In contact with the skin it turns into an oily-milky film that deep-moisturizes, nourishes dry skin. Butters and oils of organic origin guarantee a silky softness and gentle care, while essential oils add an intoxicating fragrance.

Animal fat, chemicals and preservatives free.

APPLICATION

Apply the appropriate amount of soufflé on the skin and massage in circular motions until the skin absorbs it perfectly. Best results will come if used on damp skin after bath, to stimulate the formation of new aquaporins and improve water circulation. Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°.

TIPS AND TRICKS

The most effective skin hydration can be achieved if applied immediately after shower/bath onto wet skin.


Ingredients: Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*, Theobroma Cacao Seed Butter*, Olea Europaea Fruit Oil*Camellia Sinensis Leaf Extract*, Lilium Candidum Bulb Extract*, Aroma**

*certified organic compound

**components of 100% pure steam-distilled esential oils

100% organic product

Size: 125mlpalm_oil.png            recycle.png

8586017852655

Data sheet

Content
125 ml
Grade 

Voňa, hebkosť a príroda

Moje prvé suflé v živote. Nevedela som čo to je. Dostala som ako darček. Pozitívny šok! Vôňa, konzistencia a pocit na pokožke je skvelý. K tomu ešte prírodné zloženie. Už dlhšie uvažujem, že treba čo najviac prírodnej kozmetiky ... keďže koža je najväčší ľudský orgán a kozmetika sa vstrebáva ... po odskúšaní tohto produktu už nemám čo riešiť.

Grade 

Pani

Moje prve sufle, ta vona ma dostala, cely den sa tesim na to ako sa s nim vecer po sprche natrem. Konecne nemam suchu kozu na laktoch, ale krasnu jemnu. Dakujem.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Laura

Suflé má krásnu vôňu, do pokožky sa rýchlo vstrebáva, na tele vonia aj viac ako 12 hodín- samozrejme v jemnejšej intenzite. Po nanesení sa cítim ako nový, svieži človek ;-) Jeden z najlepších produktov, ktoré som kedy vyskúšala!

Grade 

TOP produkt

Úžasná konzistencia a tá neodolateľná vôňa.. Pokožka po nanesení zostáva vláčna a voňavá. Pre mňa TOP produkt!

Grade 

Mag.

Objednala som si v Prahe a tak som sa dozvedela o úžasnej značke a produkte. Krěm na telo už len od Soaphoria :)

Grade 

Natália

Neskutočná vôňa, ktora vydrží naozaj dlho. Zanecháva zamatovo hebkú pokožku a super hydratuje. Milujem ľalie.

Grade 

Úžasné

Úžasný výrobok! Používala som ho na celé telo; očarila ma vôňa, konzistencia aj hydratačné vlastnosti. Ale úplne náhodou som si jedného dňa všimla, že mi zmizol ekzém, na ktorý mi nezaberalo nič a tak som to už teda vzdala...a zrazu bol proste preč! Zázrak! :-)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Slečna

Skutočný luxus rozmaznávania pokožky. V chlade ruky aj zahreje, čo veľmi oceňujem ako ďalší účinok navyše. A tá vôňa je neskutočne krásna. Jenak lahodná, príjemná, kvetinová, ale zároveň v nej cítim čerstvosť. Tá kombinácia čerstvosti a jemnej sladkastej vône ma udivuje.

  • 1 out of 1 people found this review useful.

16 other products in the same category: