Innocence - Organic Body Soufflé

Innocence - Organic Body Soufflé

€7.55
Tax included
select a variant

A nourishing body cream with a delicate consistency is a real treat for the skin. The uniquely whipped body butter created from the best natural ingredients provides the perfect dose of nutrition and especially softening care. It contains exclusively eco-certified ingredients, which are processed in a gentle way so that they can deliver only the best to your skin. Organic shea and cocoa butter perfectly nourishes even the driest skin. Coconut and olive oil treat and soften, soothe any irritation and promote elasticity.

Whipped body cream is a love at first touch - fall in love with body souffle :)

Add to wishlist (0)

MAIN FEATURES
> whipped body butter of incredibly fine consistency turns the daily routine of skin care into an exceptional experience
> softening, emollient and nourishing properties will be appreciated by every skin type, including dry, sensitive or extremely dehydrated
> the treatment composition without the addition of an aqueous component leaves a pleasant oil-milk protective film on the skin
> supports regeneration, when applied to slightly moist skin, also helps keep the skin hydrated and prevents it from drying out
> the "whipped" consistency of the body souffle is prone to higher temperatures, so we recommend storing the product at temperatures up to 25 ° C and try one of its alternatives in the summer - body mana, body yogurt, shea butter or coconut oil

MAIN INGREDIENTS
> shea butter - thanks to its high content of vitamins, it helps keep the skin soft and hydrated, improves its elasticity and speeds up regeneration
> cocoa butter - butter with a high content of antioxidants protects the skin from dehydration, nourishes it and prevents it from aging.
> coconut oil - full of antioxidants and emollients helps keep the skin velvety soft and hydrated all day long
> olive oil - is a rich source of vitamins and beneficial unsaturated fatty acids, thanks to which the skin remains youthful and radiant

CONTENTS
125ml/255ml

OUR TIP
Store body souffles in a cooler place, protect them from direct sunlight and do not expose them to temperatures above 25 ° C.
For an even better experience, massage the body souffle into the still moist skin after a bath or shower.
Especially delicate or dry skin will appreciate the treatment composition without the content of synthetic substances.

OUR RECOMMENDATION
We recommend combining organic nourishing body souffles with products from your favorite fragrance edition. In the summer months, we recommend temporarily replacing your body souffle with alternative products in the form of body yogurt or body mana, shea butter, coconut oil or your favorite body treatment oil.

APPLICATION
Apply the product in an appropriate amount on the skin and massage it into it with circular movements until absorption. For best results, apply the product to damp skin after a bath, which stimulates the production of new aquaporins and improves water circulation in the skin.

WARNINGS
For everyday use. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30°C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Cocos Nucifera Oil *, Butyrospermum Parkii Butter *, Theobroma Cacao Seed Butter *, Olea Europaea Fruit Oil *, Convallaria Majalis Absolte Oil *, Camellia Sinensis Leaf Extract *, Lilium Candidum Bulb Extract *, Tocopherol (vitamin E), *** Geraniol, *** Hexyl Cinnamal, *** Limonene, *** Linalool, * ** Amyl Cinnamal
* certified organic ingredient
*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

5

Hodnotilo 9 zákazníků

Grade 

LUXUS

Priznám sa, že som ani len netušila, čo je to telové suflé... tak som ho objednala skôr zo zvedavosti. Vôňa nevinnosť je naozaj krásna, úplne ma dostala. A samotné suflé? Tak to je fakt že luxus. Penová konzistencia sa nádherne rozotiera na pokožke. Určite vyskúšam aj v inej vôni. Za mňa lepšie ako telové mlieko. A navyše pokožka voní ešte aj na druhý deň :-)

Grade 

Voňa, hebkosť a príroda

Moje prvé suflé v živote. Nevedela som čo to je. Dostala som ako darček. Pozitívny šok! Vôňa, konzistencia a pocit na pokožke je skvelý. K tomu ešte prírodné zloženie. Už dlhšie uvažujem, že treba čo najviac prírodnej kozmetiky ... keďže koža je najväčší ľudský orgán a kozmetika sa vstrebáva ... po odskúšaní tohto produktu už nemám čo riešiť.

Grade 

Pani

Moje prve sufle, ta vona ma dostala, cely den sa tesim na to ako sa s nim vecer po sprche natrem. Konecne nemam suchu kozu na laktoch, ale krasnu jemnu. Dakujem.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Laura

Suflé má krásnu vôňu, do pokožky sa rýchlo vstrebáva, na tele vonia aj viac ako 12 hodín- samozrejme v jemnejšej intenzite. Po nanesení sa cítim ako nový, svieži človek ;-) Jeden z najlepších produktov, ktoré som kedy vyskúšala!

Grade 

TOP produkt

Úžasná konzistencia a tá neodolateľná vôňa.. Pokožka po nanesení zostáva vláčna a voňavá. Pre mňa TOP produkt!

Grade 

Mag.

Objednala som si v Prahe a tak som sa dozvedela o úžasnej značke a produkte. Krěm na telo už len od Soaphoria :)

Grade 

Natália

Neskutočná vôňa, ktora vydrží naozaj dlho. Zanecháva zamatovo hebkú pokožku a super hydratuje. Milujem ľalie.

Grade 

Úžasné

Úžasný výrobok! Používala som ho na celé telo; očarila ma vôňa, konzistencia aj hydratačné vlastnosti. Ale úplne náhodou som si jedného dňa všimla, že mi zmizol ekzém, na ktorý mi nezaberalo nič a tak som to už teda vzdala...a zrazu bol proste preč! Zázrak! :-)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Slečna

Skutočný luxus rozmaznávania pokožky. V chlade ruky aj zahreje, čo veľmi oceňujem ako ďalší účinok navyše. A tá vôňa je neskutočne krásna. Jenak lahodná, príjemná, kvetinová, ale zároveň v nej cítim čerstvosť. Tá kombinácia čerstvosti a jemnej sladkastej vône ma udivuje.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
8586017852655

Data sheet

VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

Specific References

EAN13
8586017852655

11 other products in the same category: