Rastlinné oleje v kocke

Rastlinné oleje v kocke

Rastlinné oleje nadovšetko

Kým neokúsite účinky 100% čistých rastlinných olejov na vlastnej koži, neuveríte, s čím všetkým vám dokážu pomôcť. Hoci si rastlinné oleje v poslednom období získavajú čoraz viac priaznivcov a niektorí z nás na ne nedajú dopustiť dokonca natoľko, že zo svojich kúpeľňových poličiek úplne eliminovali niektoré druhy kozmetických produktov, ktoré oleje dokážu nahradiť, stále sa nájdu aj takí, ktorí sa používaniu olejov na pleť či pokožku bránia a neodvážia sa ich vyskúšať. Veríme, že po prečítaní tohto príspevku nájdete odvahu aj vy a necháte sa presvedčiť silou olejov na vlastnej koži.

Aby sme však nepredbiehali, poďme si na začiatok povedať niečo o tom, čo vlastne rastlinné oleje sú. V kozmetickom priemysle rozlišujeme dva typy olejov a to panenské oleje a maceráty.

Kvalita na dosah

Panenské oleje prestavujú 100% jednozložkové produkty - za studena lisované oleje. Najznámejším panenským olejom je pravdepodobne olivový olej, ktorý určite poznáte nie len z kozmetických prípravkov, ale aj z kuchyne. Tieto oleje sú vďaka šetrnému spôsobu spracovania vysoko kvalitné a tiež obsahujú vysoký podiel najrôznejších vitamínov, minerálov a aktívnych látok. Maceráty predstavujú výluhy častí rastlín v olejovom nosiči. Takýmto olejom je napríklad levanduľový olej, ktorý sa pripravuje macerovaním, teda ponorením kvetov levandule do nosného oleja po obdobie niekoľkých týždňov. Pri správnom uskladnení a dodržaní niekoľkých krokov sa vzácne účinné látky prenesú z rastlinky do olejového nosiča, ktorý po scedení nazývame macerátom. Maceráty takýmto spôsobom získavajú úžasné vlastnosti rastlín, z ktorých nie je možné olej vyrobiť.

Podľa konkrétneho duhu oleja sú bez rozdielu panenské oleje a maceráty vhodné na použitie na pleť, telo i vlasy. Svetlými výnimkami sú oleje, ktorých koncentrácia je príliš vysoká a preto sa ich používanie odporúča len lokálne, prípadne v kombinácii s nosným olejom. Takýmto olejom je napríklad veľmi známy a populárny čajovníkový olej, inak nazývaný aj tea tree.

Kvalita rastlinných olejov veľmi závisí od spôsobu spracovania, keďže však ide o prírodný produkt, vplyv na ňu má aj samotná kvalita použitých rastlín. Príroda je mocná čarodejnica, nedokáže však vytvoriť vždy navlas rovnakú rastlinku, preto sa aj oleje v závislosti od dodávateľa a konkrétnej spracovanej úrody môžu jemne líšiť.

Rozdiely pozorujeme najčastejšie v sfarbení oleja. V širokej škále rastlinných olejov nájdeme farby od takmer priehľadnej, cez svetlejšiu žltú, medovú, oranžovú, výraznejšie zelenkastú až po tmavé odtiene modrej či fialovej, samozrejme, v závislosti od konkrétnej spracovanej rastliny. Preto sa netreba obávať, ak ste váš obľúbený olej doposiaľ nakupovali krásnej zlatistej farby a odrazu sa dostanete k rovnakému olejčeku sfarbenému do zelena či oranžova, tieto krásne prírodné farebné škály kvalitu oleja neovplyvnia.

Správny výber

Na čo by ste si však mali dať pozor, je správny výber oleja podľa vášho typu pleti, pokožky či vlasov. Na trhu sú dostupné desiatky druhov olejov, preto sa nemusíte strachovať, že by ste si zo širokej ponuky nedokázali vybrať. Pre mastnejšie typy pokožky sú vhodné oleje suchšie, ako je napríklad olej z hroznových jadier, z marhuľových jadier, makadamiový olej a mnohé ďalšie, rýchlo sa vstrebávajúce oleje. Pre ošetrenie pokožky trpiacej dehydratáciou siahnite po výživnejších typoch olejov, ako je arganový, šípkový, levanduľový... Mnohé olejčeky dokážu tiež pomôcť vyhladiť jemné vrásky, upokojiť podráždenie či začervenanie pleti, ale aj urýchliť hojenie rôznych kožných problémov, ako je akné, ekzém, psoriáza či rosacea. Vyživia tiež vlasy a vlasovú pokožku, pomôžu proti vypadávaniu či oživia zničené vlasové končeky.

Či už sa rozhodnete rastlinné oleje vyskúšať použiť namiesto pleťového krému či séra, alebo uprednostníte ich použitie ako vlasovú masku, zábal, či celotelový masážny a vyživujúci olej, veríme, že účinky, ktoré sa dostavia už po chvíľke pravidelného používania, vás presvedčia o kvalitách organických olejov a stanete sa na nich rovnako závislí, ako tí najväčší milovníci organických produktov :)

S láskou,

           Zuzka

Napíšte komentár

Meno: *
E-mailová adresa: *
(nebude uverejnená)
Web:
Váš komentár: *
Vpíšte kód z obrázku

NÁŠ SVET

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej poctivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook Novinky

PREČO MYSLIEŤ SOAPHORISTICKY

  • RÝCHLA EXPEDÍCIA

    Doprava zadarmo už od 39 € vrátane DPH
  • EXPRESNÁ KOMUNIKÁCIA

    Poradíme ti na čísle 0907 131 757
  • EXTRA ČERSTVÁ KOZMETIKA

    Vyrábame pre teba z najčerstvejších surovín