Všetko o kokosovom oleji

Všetko o kokosovom oleji

ODKIAĽ POCHÁDZA KOKOSOVÝ ORECH?


Kokosový olej – pomenovanie pochádza zo slova “coco“, čo v preklade znamená “opičia tvár”. Toto pomenovanie dostal kokosový orech od španielskych prieskumníkov, pretože jeho tvar im pripomínal tvár opice. Vedecký názov pre kokosový orech je Cocos Nucifera.

Populácie, ktoré pochádzali z krajín, kde rástli palmy, veľmi rýchlo zistili, že kokos je veľmi vzácnym orechom. Používali ho najmä v strave, kde zastával veľmi výživnú a liečivú súčasť každodenného jedálnička. Jeho existencia sa datuje tisícky rokov do minulosti. Kokos je široko používaný v južných a stredoamerických regiónoch, Afrike, Indii a väčšine Ázijských krajín. História hovorí, že kokos bol pestovaný v Indii pozdĺž pobrežia Malabar už v dobách pred Kristom.


Kokosové orechy sú v sezóne po celý rok a rastú v skupinách po 5 až 12 plodoch. Každý mesiac začína rásť nová skupina. Skupina kokosových orechov dozrieva raz mesačne, a tak kokosové palmy produkujú asi 100-120 kokosových orechov ročne.
Trvá 12 mesiacov, kým kokos na začiatku dozrie z nového kvetu na úplne zrelý orech. Hovorí sa, že najlepšie výnosy pochádzajú z orechov, ktoré padajú na zem prirodzene, keď sú úplne zrelé. Existujú rôzne kvality kokosového oleja v závislosti od použitých surovín, odkiaľ pochádza, od pôdy, v
ktorej sa pestuje, alebo od metód pestovania.


AKO ZÍSKAVAME KOKOSOVÝ OLEJ?Rovnako ako kokosové mlieko, začína kokosový olej ako biela vrstva vo vnútri kokosového orecha, nazývaná „jadro“ alebo „mäso“. Po otvorení kokosového orecha sa "mäso" odstráni, zohreje a vysuší, pričom sa toto jadro zmení na "kopru". Potom sa z kopry vytlačí olej lisom, čo je nástroj, ktorý pôsobí intenzívnym tlakom na kokosový výrobok. Lis môže spôsobiť trenie, ktoré v tomto procese vytvára teplo. Posledným krokom je filtrovanie oleja.


Rozdiely medzi rafinovaným a nerafinovaným kokosovým olejom súvisia so stavom kokosového "mäsa" v čase extrakcie a následne ovplyvňujú výsledné chute. Rafinovaný kokosový olej využíva vyhrievané a sušené kokosové mäso, zatiaľ čo nerafinovaný kokosový olej používa na extrakciu čerstvé kokosové mäso.

Pozdravuje,

             Timi :)

Štítky: kokosovy olej kokos

Napíšte komentár

Meno: *
E-mailová adresa: *
(nebude uverejnená)
Web:
Váš komentár: *
Vpíšte kód z obrázku

NÁŠ SVET

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej poctivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook Novinky

PREČO MYSLIEŤ SOAPHORISTICKY

  • RÝCHLA EXPEDÍCIA

    Doprava zadarmo už od 39 € vrátane DPH
  • EXPRESNÁ KOMUNIKÁCIA

    Poradíme ti na čísle 0907 131 757
  • EXTRA ČERSTVÁ KOZMETIKA

    Vyrábame pre teba z najčerstvejších surovín