Mechanizmus penetrácie kože kofeínom

Mechanizmus penetrácie kože kofeínom

Chémia len pre chemikov?

Chémia určite nepatrí medzi ľahko zrozumiteľné vedy, ale mechanizmus penetrácie nie je ťažký oriešok ani pre laikov. Penetrácia je vlastne dej, počas ktorého určitá látka prenikne do rohovej vrstvy kože. Schopnosť účinných látok z kozmetických výrobkov alebo liečiv ovplyvňovať metabolizmus kožných buniek a iných procesov vyskytujúcich sa v koži je do značnej miery závislá od schopnosti týchto molekúl preniknúť cez kožnú bariéru.

Experimenty a výsledky

Pri kozmetickom používaní kofeínu je kľúčom jeho penetrácia cez kožu. Kofeín v experimentoch s penetráciou kože sa často používa ako látka s hydrofilným modelom a v rôznych koncentráciách (1, 3 a 5%). Penetrácia kofeínu sa porovnávala v experimentoch s difúznymi bunkami typu Franz s rôznymi potiahnutými membránami, ako napr. koža ľudí a zvierat alebo syntetické membrány. Zo štúdií vyplýva viacerých faktov:

 • Prenikanie kofeínu kožnou bariérou sa v čase nezmenila oklúziou a hrúbkou kože.
 • Používanie 5%-ného kofeínu zapracovaného v hydroxyetylcelulózovom gély po dobu 7 dní výrazne znížil transepidermálnu stratu vody v mužskej koži v porovnaní so ženskou kožou.
 • Zistilo sa, že maximálna rýchlosť absorpcie kofeínu prostredníctvom ľudskej kože je 2,24 ± 1,43 g/cm2/h a maximálna absorpcia sa dosiahla po 100 minútach po lokálnej aplikácii in vivo.
 • Ďalšou štúdiou, ktorú vykonali pomocou kvantitatívnej kožnej autorádiografie sa lokalizoval kofeín v koži v najvyššom množstve 280 μg/tkanivo v epidermis a v najnižšom množstve 50 μg/tkanivo v dermis po dobe 24 hodín.

Typ aplikovanej emulzie, do ktorej je zapracovaný kofeín ovplyvňuje transdermálne dodávanie kofeínu do kože.

XOXO,

        Rita

Zdoj: A.P. Herman - Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use (2012), S. Karger AG, Basel

Napíšte komentár

Meno: *
E-mailová adresa: *
(nebude uverejnená)
Web:
Váš komentár: *
Vpíšte kód z obrázku

NÁŠ SVET

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej poctivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook Novinky

PREČO MYSLIEŤ SOAPHORISTICKY

 • RÝCHLA EXPEDÍCIA

  Doprava zadarmo už od 39 € vrátane DPH
 • EXPRESNÁ KOMUNIKÁCIA

  Poradíme ti na čísle 0907 131 757
 • EXTRA ČERSTVÁ KOZMETIKA

  Vyrábame pre teba z najčerstvejších surovín