Hliníkové soli v kozmetike - naozaj sú také nebezpečné?

list Kategória: Rady a tipy Dátum: favorite Počet prečítaní: 1500
deodorant, hlinikove soli

Obzvlášť my, ženy, jednoducho chceme vyzerať a cítiť sa dobre. Denne preto používame skutočne veľké množstvo kozmetických produktov - od zubnej pasty až po stylingové prípravky, make upy, rúže... Všetky produkty, ktoré ráno pred odchodom do práce dotvoria náš dokonalý vzhľad a dobrý pocit, sa postupne počas dňa vstrebávajú do hlbších vrstiev našej pokožky a látky, ktoré sú v nich obsiahnuté, sa v týchto vrstvách časom ukladajú a hromadia. Inak to nie je ani v prípade hliníkových solí, o ktorých sa toľko diskutuje.


Rozlúsknutie otázky, či sú pre nás hliníkové soli nebezpečné, sa môže javiť ako skutočne ťažký oriešok. Skúsme si preto ozrejmiť, čo hliníkové soli vlastne sú a aké je ich pôsobenie na náš organizmus.

Každý z nás určite pozná hliník a mnohí si pamätáme napríklad aj hliníkové príbory či iné kuchynské pomôcky. Hliník ako surovina je vo veľkom využívaný v mnohých súčasných priemyselných odvetviach, spomínané príbory z neho však už v ponuke predajcov nájdeme zriedka. Rovnako sa vytratili z domácností, reštaurácií, školských jedální… Vedecké štúdie spojené s výskumom Alzheimerovej choroby totiž uvádzajú zvýšené množstvo spomínaného kovu nájdené v mozgu pacientov trpiacich týmto ochorením.


V kozmetike sa hliník vyskytuje vo forme hliníkových solí. Tie predstavujú jeho zlúčeninu rozpustnú vo vode, ktorá sa používa najmä pri výrobe deodorantov a antiperspirantov. Má zabezpečiť pomalší rozklad baktérií na pokožke a tým obmedziť tvorbu nepríjemného zápachu. Ruku hore, kto z nás sa dnes zaobíde bez deodorantu? Pred zápachom sa predsa chceme chrániť všetci! Denne tak svojmu podpazušiu doprajeme maličkú dávku hliníka, ktorá nám, keď sa tak nad tým zamyslíme, snáď ani nemôže uškodiť. Prepočítajme si však dni na týždne, týždne na mesiace a mesiace na roky prijímania týchto maličkých dávok. Zrazu toho hliníka už tak málo nie je a pátranie po rizikách hromadenia tohto kovu v našom tele je skutočne na mieste.

Svetová zdravotnícka organizácia už niekoľko desaťročí priznáva súvislosť nahromadených hliníkových častíc v ľudskom organizme so vznikom Alzheimerovej choroby, ďalšie štúdie navyše spájajú tento prvok aj s onkologickými ochoreniami či problémami dýchacieho ústrojenstva a nervovej sústavy. Ak sme teda v záujme nášho zdravia dokázali eliminovať používanie hliníkových príborov a riadu, rozhodne by sme mali zvážiť aj používanie kozmetických prípravkov s obsahom hliníkových solí.


Alternatív v dnešnej dobe existuje hneď niekoľko, stačí si vybrať tú, ktorá nám vyhovuje najviac. Bezpečné deodoranty bez obsahu alkoholu, hliníkových solí, parabénov či iných konzervačných prísad, ako aj syntetických farbív či parfumácie, nájdete aj v ponuke Soaphoria - https://www.soaphoria.sk/sk/deodoranty-102.
S láskou,

            Zuzka

Komentáre

Zatiaľ žiadny komentár!

Napíšte komentár

nedeľa pondelok utorok streda štvrtok piatok sobota január február marec apríl máj jún júl august september október november december