Organic Grape Seed Oil
  • Reduced price

Organic Grape Seed Oil

€4.50
€3.83 - 15%
Tax included
select a variant

100% organic grape oil cold pressed from the kernels of vine fruits has excellent antioxidant properties, does not clog pores and is easily absorbed, ideally treats all skin types, including oily or baby skin, supports regeneration, smoothing and unification of skin tone, gently tightens enlarged pores.

> purpose: all skin types, including baby
> problem: drying out, clogged and enlarged pores
> effects: hydration, sedation, antioxidant
> use: skin, body, hair
> degree of comedogenicity: 1

Add to wishlist (13)MAIN FEATURES
Organic virgin oil or oil macerate is a versatile cosmetic product of purely natural origin. Thanks to its origin from organic farming and at the same time a gentle method of production and processing, organic oil retains a significant amount of naturally contained substances in the form of nutrients and vitamins, which benefit both the facial skin and the skin of the whole body, scalp and last but not least the hair. Its use is truly universal, it will serve as a substitute for body or skin cream, which also perfectly complements the application of both products. It also treats the scalp, to which it can be applied in the form of a wrap, it takes care of healthy, beautiful and shiny hair. In combination with cosmetic clay, it conjures up a beneficial mask for the skin, hair or affected areas, which you can playfully prepare in the comfort of your home.

The popularity of the use of vegetable oils for cosmetic rituals is already mentioned in the first mentions of cosmetic care for the health and beauty of the human body. They owe this to their exceptional properties and capabilities, which vary depending on the specific type of oil. Organic oils can help to improve the condition of the skin broadly, supply it with vitamins and rare trace elements, support its protective barrier, elasticity and uniform tone, improve its structure and in some cases even prove to be an effective means of improving dermatitis and many unpleasant skin problems from extreme dehydration, which they eliminate by helping the skin maintain moisture until the eczematous manifestations that help alleviate. 

CONTENTS
50ml

OUR RECOMMENDATION
Cosmetic oil combines perfectly with flower waters. Apply the oil to the skin or skin pre-treated with the hydrolate for even better absorption and hydration support.

APPLICATION
Body and face: Apply an appropriate amount of the product with your fingers on the forehead, cheeks and chin, you can treat the neck, décolleté and skin of the whole body. Gently swirling resp. massage into the skin with knocking movements and allow to absorb.
Hair: Apply an appropriate amount of the product to the hair and scalp before washing for perfect nutrition of the scalp and dry, split ends of the hair, resp. after washing them to facilitate combing.

NOTIFICATIONS
For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place out of direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Vitis Vinifera Seed Oil*
* certified organic ingredient
 

3.7

Hodnotilo 8 zákazníků

Grade 

Najlepší

Tento olej používam už asi tri roky. Zachránil mi pleť, ktorá bola dovtedy stále červená, aknózna, niekde mastná, inde až šupinatá. Začala som používať tento olej (v kombinácii s čiernym mydlom a ružovou vodou, občas hamamelom) a všetko zmizlo. Medzitým som sa odvážila skúsiť aj nap. iné mydlo na tvár, alebo aj iné oleje - napr. z rasce alebo malinový, no hneď sa mi spravilo akné. Moja pleť je očividne extrémne vyberavá, ale tento olej je maximálne vyhovuje, nebudem meniť.

Grade 

citliva pokozka

Najlepsi olej, aky som mala doposial moznost vyskusat. mam citlivu plet nachylnu k tvorbe akne, a tento olej vsetky problemy vyriesil :)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

hroznovy olej

Hroznovy olej som dostala ako darček a neviem si ho vynachváliť. Odkedy ho používam nemala som zapalenu a zacervenanu pleť a dávam si ho aj na krk a dekolt. Je skvelý

Grade 

Určite ho kúpim znova

Mám zmiešanú pleť- rýchlo sa mastí, ale tvoria sa mi neustále šupinky + cítim pnutie.
Ďakujem slečne v predajni aupark, odporučila mi výborne. Rýchlo sa vstrebe a pleť nieje zbytočne mastná, dýcha. Na extra suché časti tváre použivam bambucké maslo.

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

citlivá a problematická pokožka

Tento olej mi vydržal cca 2 mesiace, používala som ho väčšinou na noc a niekedy aj ráno pod mejkap na miesto krému. Mám citlivú a problematickú pleť a úplne mi vyhovoval. Nebola začervenaná ani podráždená ale sem tam trošku suchá tak som pridala aj iné oleje. za mňa veľká spokojnosť, odporúčam.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Výborný hroznový olej

Najlepší produkt na moju mastnú pleť aký som kedy vyskúšala. Odporúčam ho aj keď máte problémy s akné. Veľmi dobre hojí a nezanecháva mastný pocit na pleti. Používam ho aj na pokožku krku a dekoltu. A v zime keď máte popraskané ruky od chladu, je u mňa prvou pomocou.

Grade 

Miška

Zatiaľ najlepší olej na moju rýchlo sa mastiacu pleť. Hlavne v lete je môj favorit, je veľmi ľahký, rýchlo sa vstrebáva, nemám žiadny pocit mastnoty a je vhodný aj pod púdrový make-up. Na zimu mi však prišiel až príliš ľahký, tak som ho striedala s arganovým olejom, pleť si to pri väčších mrazoch vypýtala miernym pnutím pokožky.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Vhodný na mastnú pleť, neupcháva póry!!!

Keďže nie som veľkým zástancom krémov, ktoré obsahujú aj zbytočné látky, oleje mi prídu jedna z najprirodzenejších a najvhodnejších "kozmetík" na telo a tvár. Hroznový olej ma mnoho výhod, najdôležitejšia je, že NEUPCHÁVA PÓRY, čistí a upokojuje pokožku a navyše ju zmatňuje, rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastný filter. Určite najuniverzálnejší olej na tvár.

  • 4 out of 4 people found this review useful.
8586017852457

Data sheet

VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

Specific References

EAN13
8586017852457

16 other products in the same category: