Organic Castor Oil

Organic Castor Oil

€4.00
Tax included
select a variant

100% organic cold pressed castor oil is a natural treasure in the care of damaged or eczematous, mature skin and at the same time a helpful helper in the treatment of hair, eyelashes and nails, which helps strengthen, eliminates irritation, dryness and flaking and stimulates healthy hair, eyelashes and nails.

> purpose: eczematous, mature skin hair, eyelashes, nails
> problem: scaly, eczema, dehydration
> effects: growth promotion, moisture binding, flexibility
> use: skin, body, hair
> degree of comedogenicity: 1

Add to wishlist (13)MAIN FEATURES
Organic virgin oil or oil macerate is a versatile cosmetic product of purely natural origin. Thanks to its origin from organic farming and at the same time a gentle method of production and processing, organic oil retains a significant amount of naturally contained substances in the form of nutrients and vitamins, which benefit both the facial skin and the skin of the whole body, scalp and last but not least the hair. Its use is truly universal, it will serve as a substitute for body or skin cream, which also perfectly complements the application of both products. It also treats the scalp, to which it can be applied in the form of a wrap, it takes care of healthy, beautiful and shiny hair. In combination with cosmetic clay, it conjures up a beneficial mask for the skin, hair or affected areas, which you can playfully prepare in the comfort of your home.

The popularity of the use of vegetable oils for cosmetic rituals is already mentioned in the first mentions of cosmetic care for the health and beauty of the human body. They owe this to their exceptional properties and capabilities, which vary depending on the specific type of oil. Organic oils can help to improve the condition of the skin broadly, supply it with vitamins and rare trace elements, support its protective barrier, elasticity and uniform tone, improve its structure and in some cases even prove to be an effective means of improving dermatitis and many unpleasant skin problems from extreme dehydration, which they eliminate by helping the skin maintain moisture until the eczematous manifestations that help alleviate. 

CONTENTS
50ml

OUR RECOMMENDATION
Cosmetic oil combines perfectly with flower waters. Apply the oil to the skin or skin pre-treated with the hydrolate for even better absorption and hydration support.

APPLICATION
Body and face: Apply an appropriate amount of the product with your fingers on the forehead, cheeks and chin, you can treat the neck, décolleté and skin of the whole body. Gently swirling resp. massage into the skin with knocking movements and allow to absorb.
Hair: Apply an appropriate amount of the product to the hair and scalp before washing for perfect nutrition of the scalp and dry, split ends of the hair, resp. after washing them to facilitate combing.

NOTIFICATIONS
For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place out of direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Ricinus Communis Seed Oil *
* certified organic ingredient
 

3.5

Hodnotilo 10 zákazníků

Grade 

Olej

Príjemný olej, neobjavuje sa mi po ňom žiadna reakcia s čím mávam problém :) Výhodou je, že vydrží naozaj dlho :)

Grade 

Zazrak

Ricinovy olej asi pozna každy, ale pre tych ktori ho nepoznaju, vyskušajte! Mala som neskutočne zničene riasy po 3D mihalniciach a s tymto olejcekom sa pozviechali raz dva. Dokonca su dlhšie a pevnejšie ako nikdy predtym. Použivam ho taktiež na masirovanie nechtovej kožičky a aj nechty su pevnejšie.

Grade 

ja

Objednávam ho zas a znova a môžem len pochváliť. Očividne pozitívne účinky nielen na vlasy ale aj na obočie a riasy, kde sa zmenila kvalita a hustota ale aj na nechty, ktoré sa mi prestali lámať. Stačilo zopár krát naniesť a zmenu bolo vidieť....spokojnosť

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

Bc.

Olej používam na vlasy. Kombinujem ho s olivovým olejom, chvíľu masírujem a nechám účinkovať aspoň 30 min. Vlasy mi viditeľne rýchlejšie rastú, nemastnejú tak rýchlo a hustnú. Všimlo si to aj okolie :) Párkrát som ho použila aj na riasy, Tu bol výsledok prekvapivo rýchly. Vyskúšam ho ešte na nechty.

  • 3 out of 3 people found this review useful.
Grade 

Nemám

Olej je výborný aj na vlasy ako zábal a tvar tiež ako nová

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Ricinovy olej

Olejcek mi velmi pomohol posilnit a ozdravit mihalnice a obocie. Aj ako masazny olejcek na tvar je vyborny. ucinok je citelny. Odporucam :-)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Eva

Používam olej na nechty. Mala som ich veľmi mäkké a olej mi naozaj pomohol, mám ich oveľa pevnejšie.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Výborný na pleť

Cena na tento olej je veľmi prijateľná oproti iným olejom.Účinky tohto oleja sú veľmi pozitívne..Pri pravidelnom používaní mi jemne vyhladil začinajúce vrásky okolo očí.Používam na celú tvár,lebo sa mi pokožka potom nevysúša.Na popraskané ruky sa mi taktiež osvečil.Pridávam ho aj do pleťových masiek.

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

Skvelý na rast vlasov

Tento olej už niekoľko mesiacov používam na vlasy. Vlasy rastú výraznejšie rýchlejšie a ich kvalita je niekoľkonásobne lepšia. Keďže je dosť hustý miešam si ho s jojobovým olejom a ostropestrecovým olejom (stimuluje rast a a vypadávanie vlasov).

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

výborný

Používam na obočie a riasy a výsledok je skvelý. Obočie dorástlo a mihalnice už nevypadávajú a sú hustejšie. Čítala som, že sa dá použiť aj na suché končeky, takže to tiež vyskúšam. Za mňa skvelý produkt.

8586017852525

Data sheet

VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

Specific References

EAN13
8586017852525

16 other products in the same category: