Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Granny´s garden - Universal balm

8586017850545

5,90 € tax incl.

GRANNY´S GARDEN

Green gold, beauty elixir! One of the most valuable and famous natural oil used exclusively in the beauty servis is undoubtly olive oil. Extra virgin cold-pressed olive oil is a rich source of many valuable substances. The more valuable an oil, the greater the content of the so-called secondary plant active compounds (phenols), which are responsible for its special medicinal properties. For dermatology, oleuropein is of particular interest, because it is only found in olive oil and leaves. It contains health-promoting unsaturated fatty acids (about 60-80%), vitamins A, D, E and K.

The product line Granny´s garden is excellent for all types of skin, especially for sensitive and children skin. It moisturizes the skin beautifully and nourishes it thanks to its valuable vitamin content.

UNIVERSAL BALM

An all-rounder universal balm made of extra virgin olive oil in combination with beeswax help to rehydrate, regenerate even the harshest and driest skin. Beeswax and extra virgin olive oil have perfect nourishing and protective effects. The balm is suitable for dry, affected areas but also for full body massage. It provides a help to faster heal bruises, scars, wounds, eczema and herpes.

APPLICATION

Apply balm in a reasonable amount on dry places of the body such as elbows, feet, palms or lips. Ideal for the entire body and daily use!

TIPS AND TRICKS

Most effective skin hydration achieved if used immediately on wet skin after shower/bath.


Ingredients: Olea Europaea Fruit Oil*, Cera Alba*, Betula Pendula Leaf Extract*, Tussilago Farfara*, Urtica dioica Extract*, Matricaria Chamomilla Flower Extract*, Equisetum Arvense*, Lamium Album*, Arctium Tomentosum*

*certificated organic ingredient

100% organic product

Size: 125mlpalm_oil.png            recycle.png   

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
02/25/2018

Terka

Je to užastny krem. Hlavne je bez chemie. Všetko vylieči. Teda z mojej skusenosti kozne problemy ale aj pri bolesti klbov . Nici opary ..proste popis vyrobku neklame. Ako tehotna som rada ze existuje krem bez chemie na skoro na vsetko .. dakujem a dufam ze aj o 20 rokov ho najdem .

 • 0 out of 1 people found this review useful.
12/02/2017

PhDr.

Balzam sa prakticky osvedčil okrem bežného ošetrenia tela po kúpeli aj v prípade svrbivých vyrážok alergického pôvodu spôsobených liekmi. Pôsobí príjemne chladiaco a utišuje svrbenie. Odporúčam aj pre iných.

09/11/2017

SUPER

Ma huts konzistenciu no napriek tomu sa lahko roztiera a prijemne vonia. Pracujem v cateringu takze mozem iba odporucit na popaleniny ci male rezne ranky. Vsetci kolegovia ho miluju. TOP!

07/18/2016

Mona

Dávam mu 6 hviezdičiek z 5. Používam ho na suché miesta na tele a tiež aj na pleť namiesto krému a neviem si ho vynachváliť. Spotrebujem a kupujem ďalší ! :)

 • 1 out of 1 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Granny´s garden - Universal balm

Granny´s garden - Universal balm

4 products in category :

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days