Categories

Woman - Compact Shaving Foam View larger

Woman - Compact Shaving Foam

6,90 € tax incl.

WOMAN

Calms the mind, relaxes a taut body and conjures up a sense of beauty. A simulative sensual scent combined with flowers of tender Jasmine, warming vanilla and innocent Irises awaken femininity, pleasure and desire. Become the object of desire for every man, become a goddess!

The product line Woman is excellent for all types of skin.

SHAVING FOAM

Shaving foam in a compact design is a versatile assistant for shaving. The composition is very gentle to the skin thanks to the grape, borage, coconut and apricot oil content, which softens the hair before shaving, then prevents drying and leaves the skin velvety, soft and full of vitality.

 

Without animal fats, dyes, chemicals and preservatives.

USAGE

 

Use a finger, natural sponge or shaving brush to pick up an appropriate amount of product and create foam on wet skin by using circular movements. After creating foam, shave the treated part of the body with a razor and then rinse with water at a suitable temperature. It is recommended to use a protective preparation after the application. Designed for everyday use. Avoid contact with eyes. Not to be taken internally. Keep out of the reach of children. Store in a cool, dry place at a temperature up to + 25 oC and do not expose to direct sunlight or frost.

TIPS AND TRICKS

The product is perfect in combination with products of the Woman cosmetic range.

 

WARNING

The product may marks on clothing.

Ingredients: Glycerin (glycerín rastlinného pôvodu)*, Aqua (voda), Sorbitol (zvlhčovadlo, alkoholický cukor rastlinného pôvodu), Sodium Cocoyl (tenzid rastlinného pôvodu)*, Disodium Lauryl Sulfosuccinate (tenzid), Vitis Vinifera Oil (olej z hroznových jadierok)*, Borago Officinalis Seed Oil (borákový olej)*, Cocos Nucifera Oil (kokosový olej)*, Prunus Amygdalus Dulcis Oil (olej zo sladkých mandlí)*, Aroma**, Ethylhexylglycerin (konzervant), Sodium Chloride (kuchynská soľ), Citric Acid (kyselina citrónová)*, Stearic Acid (kyselina stearová)*

*certifikovaná organická zložka 

**A combination of 100% pure steam distilled essential oils and natural fragrances

Volume: 50ml

BALENIE 100g

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
06/19/2019

must have

Tento balzamček ani nepustím z ruky. často ma bolieva hlava, hlavne ked prší. A tento malý zázrak mi uľavuje raz-dva. Spotrebu liekov som znížila tak o polovicu. Tiež nádherne vonia a naladí na oddych, pričoom aj zlepšuje spánok. MUST HAVE pre každú unavenú mamičku

Write your review!

Write a review

Woman - Compact Shaving Foam

Woman - Compact Shaving Foam

21 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days