Categories

Happy bar - Solid body cream

8586017850569

4,90 € tax incl.

HAPPINESS

The letters hiding well-being, beautiful mosaic of small joys. Feel the euphoria of fruit-flowery enchantment and create yourself a smile with which you endow the whole world, because who gives out happiness, gets happiness back!

The product line Happiness is excellent for all types of skin.

SOLID BODY CREAM

Solid body cream for 24h hydration of even the driest skin possible! The composition of organic oils and butters combined with beeswax deeply nourishes, regenerates, supplies with vitamins A and E and prevents re-drying of the skin.

Animal fat, dye, chemical and preservative free.

APPLICATION

Hold the bar in your palm, and in circular movements apply it in an appropriate amount on the skin. Store the product at temperatures up to +25 oC and keep out of direct sunlight!

TIPS AND TRICKS

The most affective skin hydration can be achieved, if applied immediately after shower/bath onto wet skin, thereby stimulating the formation of new aquaporins and improve the circulation of water within it.

Ingredients: Theobroma Cacao Seed Butter (cocoa butter)*, Cera Alba (beeswax)*, Cocos Nucifera Oil (coconut oil)*, Butyrospermum Parkii Butter (shea butter)*, Olea Europaea Fruit Oil (olive oil)*, Cetearyl Alcohol (emulsifying ingredient of vegetable origin)*, Mel (honey)*, Vanilla Planifolia Fruit Extract (vanilla extract)*, Aroma**

*certified organic ingredient

** 100% pure components by steam distilled essential oils

100% organic product

Size: 85g


palm_oil.png            recycle.png   

BALENIE 100g

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
12/13/2017

...

Kúpila som si oboje tehličku štastia aj medovú tehličku a myslela som že zloženie bude cca podobné ale táto tehlička je oproti medovej veľmi mrvivá, trochu zle sa snou pracuje odlamovali sa mi z nej kúsky, vôňa nebola zlá ale medová vonia omnoho krajšie. Takže ja som určite za medovú tehličku :)

09/16/2016

Mmmňam !

Takže takto vonia šťastie :D Energetizujúca vôňa, ktorá prebudí a rozveselí. Hustý krém sa roztápa na koži / v dlani, pomerne rýchlo. Dlhšie sa vstrebáva, ale pokožku zanecháva hebkú. voňavú a krásnu. Nedá sa používať bez úsmevu ☺☺☺

  • 2 out of 2 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Happy bar - Solid body cream

Happy bar - Solid body cream

2 products in category :

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days