Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Smart Cream To Go - Shea Butter

8586017853362

4,20 € tax incl.

ORGANIC SHEA BUTTER

Excellent replacement of facial/body oil or cream, ideal for dry or sensitive skin and for full body massage! Particularly good for sensitive and skin suffering from various skin problems, such as psoriasis and stretch marks! Thanks to its composition and economical processing, it preserves a high portion of vitamins (A, E and F), natural healing waxes, rare plant sterols, carotenes, phenols and health promoting fatty acids. Its composition is similar to the human skin´s protective film. No clogged pores! The butter has mild anti-bacterial and anti-inflammatory effects/properties, preventing the development of inflammation in already clogged sebaceous glands - that is why ideal for acne skin. It helps heal wounds, burns, insect bites, lighten scars and prevent the occurrence of stretch marks.

APPLICATION

 • Body and face: apply butter in the amount needed on wet or dry skin after bathing. Ideal for everyday use!
 • Hair: apply butter on dry or damaged hair and scalp as a mask for perfect nourishment before washing it down.

 

TIPS AND TRICKS

The most effective skin hydration can be achieved if you use the product immediately after shower/bath on wet skin. palm_oil.png            recycle.png                vegan.png

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
01/05/2018

Bambucka

Kúpila som ju priateľovi na Vianoce, lebo sa stále sťažoval na veľmi suché ruky. Vraj mu nepomáhali krémy, ktoré mal doma. Teraz nosí bambucku takmer všade so sebou a veľmi si ju chváli. Už začína mať jemnučké ručičky. Jediné, čo by som možno pridala je vôňa - bambucka nevonia, ale jemu to nevadí, len ja by som pristala na nejakú jemnú vôňu. Inak spokojnosť!

02/26/2017

do vrecka

Bambucka má šikovné rozmery, vhodné aj do kabelky. Má zvláštnu vôňu. Niekomu môže voňať, niekomu zas nie. Pre mňa bola vôňa taká neutrálna, môjmu mužovi zase veľmi nevoňala. Konzistencia je hustejšia, hutnejšia, ale nanáša sa dobre a pleť nezostáva mastná.

 • 3 out of 3 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Smart Cream To Go - Shea Butter

Smart Cream To Go - Shea Butter

4 products in category :

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days