Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Beauty warrior - Shower cream

8586017851962

8,00 € tax incl.

BEAUTY WARRIOR

Always be beautiful with our miracle! A shower cream with fresh citrus fragrance with a green, spicy accent and content of Black Tea compete against cellulite. Due to antioxidants, minerals and trace elements such as potassium, fluorine twirls with it! Guarantee of vitamins A, B, E and F, which fight against aging. Essential Lime Oils (Citrus aurantifolia), Fennel (Foeniculum vulgare) and grapefruit (Citrus Paradisi) only intensify these effects. Lime and grapefruit are joyful, encouraging and euphoric essential oils. They clean, heal, stimulate the lymphatic system and wash out toxins from the body. They have astringent and toning effects, while Fennel purifies the skin, restores balance and provides a useful relieve from water retention, skin congestion.

The product line Beauty warrior is excellent for all types of skin, especially for areas having undergone a heavy burden - thighs and tummy after weight loss, pregnancy; slack skin affected by cellulite.

SHOWER CREAM

Shower cream with a light-creamy contexture is very gentle for the skin, while effectively removes impurities from its surface. In combination with water, it becomes a cream-like milky film leaving the skin velvety soft and supple without any feel of stress. A unique nutrient composition thanks to oils and butters of organic origin - Argan, Jojoba, Sunflower and Shea Butter.

pH: 5,5 Sulfate, parabene and animal fat free.

APPICATION

Apply on wet skin and in circular movements create foam, then rinse with water. Ideal for everyday use! Avoid from the eye area. Store the product at temperatures up to +25 oC and keep out of direct sunlight!

TIPS AND TRICKS

Combine it perfectly with Body manna.

Ingredients: Aqua, Glycerin*, Sorbitol, Sodium Oleate, Sodium Stearate, Argania Spinosa Kernel Oil*, Helianthus Annuus Seed Oil*, Simmondsia Chinesis Seed Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*, Montmorillonite*, Camellia Sinensis Leaf*, Citrus Aurantifolia Oil*, Foeniculum Vulgare Dulce Seed Oil*, Citrus Paradisi Peel Oil*, Sodium Chloride, Citric Acid*, Pentasodium Pentetate, Tetrasodium Etidronate

*certified organic compound

Size: 255ml

palm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
06/03/2019

:)

super svieža vôňa, aj muž mi ho kradne! :D pokožka úplne jemná a krásne žiarivá, my len odporúčame :)

05/21/2019

Perfektny krem

Voňa ma príliš neoslovila. Avšak po sprchovaní vonia pokožka krásne :) A navyše, nie je vysušená, jemnučká na dotyk

02/28/2019

sprchovaci krem

uzasna konzistencia a svieza vona, za mna jeden z top produktov na sprchvoanie co som kedy vyskusala! dokonca aj manzel mi z neho kradne :D

06/13/2018

test krému

Vôňa je príjemná, konzistencia tuhá, takže je potrebná trpezlivosť pri rozotieraní s dostatkom vody. Asi do budúcna uprednostním sprchovací gél, alebo penu kvôli konzistencii.

12/13/2017

Andy

jemný sprchový krém s maličkými zrniečkami, ktoré slúžia ako peeling a prekrvia celé telo..... po nanesení na pokožku sa krém premení na bohatú penu s nádhernou vôňou. Vrelo odporúčam a určite si ho objednám znovu:o))

12/13/2017

Andy

jemný sprchovací krém, ktorý po nanesení na pokožku vytvára bohatú penu a krásne vonia, malé zrniečka nachádzajúce sa v kréme zároveň prekrvia pokožku -- čiže krém čiastočne slúži aj ako jemný peeling. Vrelo odporúčam a určite si ho znova zakúpim :o)))

02/07/2017

elle

úžasná krémová konzistencia, ktorá sa na pokožke premení na jemnučký závoj peny, ľahká svieža vôňa a nápad s pridaním makových zrniečok spríjemní, ozvláštni a oživí radosť z kúpania, soaphoria zase raz nesklamala :-)

  • 1 out of 1 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Beauty warrior - Shower cream

Beauty warrior - Shower cream

1 product in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days