Facial Scrub With Polynesian Pink Sand

Facial Scrub With Polynesian Pink Sand

€9.90
Tax included
Add to wishlist (0)

FACIAL SCRUB WITH POLYNESIAN PINK SAND

Cleansing facial scrub, designed to gently purify, rejuvenate and return skin brightness! Light gel-foam consistency with fine-grained Polynesian pink sand, gently removes dead cells from the skin´s surface without its unnecessary irritation, which, after application, calms, make you feel fresh and young! It helps to fight acne, twists with clogged pores and unifies skin tone.

Sulphate, parabene, animal fat and synthetic colour free.

APPLICATION

Apply an appropriate amount of peeling with your fingers or with a brush on the forehead, nose and chin so that you thoroughly clean the folds on the sides of the nose. Start in the middle of your forehead and work your way to your temples. Treat your nose from root to tip with gentle circular movements. Use stronger circular motions at the edges of the nose and work more gently across the cheeks towards the ears. Continue on both sides along the jaw to the chin. Finally, go down the left side of the chin to the neck.

For normal, combination or problematic skin, use a peel two to three times a week. Avoid areas around the eyes and mouth when applying it.

Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place at a temperature up to + 30 ° C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer one (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.

Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, that is, apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

TIPS AND TRICKS

In combination with the Cleansing Foam for the Face, followed by toning with flower water and the final treatment with the Royal Organic Skin Serum, you will achieve perfect daily cleansing of the skin.

Ingredients: Glycerin*, Aqua, Sorbitol, Sodium Cocoyl Glutamate*, Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Polysoneian pink sand, Sodium Chloride, Sodium Anisate, Sodium Levulinate, Aroma**, Tetrasodium EtidronateTocopherol, Tocopheryl Acetate

*certified organic compound

**components of 100% pure steam-distilled esential oils

Obsah: 150mlbez-silikonov.jpgbez-ropnych-derivatov.jpgbez-parabenov.jpgbez-gmo.jpgbez-glutenovy.jpg

Grade 

TOP

TOP pleťový peeling!

Grade 

Peeling s polynezskym pieskom

Tento peeling už používam vyše mesiaca a som s ním spokojná. Jemne čistí a pomáha zmenšovať viditeľnosť pórov. Veľkým plusom je, že po použití peelingu pleť nie je suchá a podráždená.

Grade 

Píling na tvár

Perfektný píling. Som veľmi spokojná s jeho účinkami.

Grade 

Nedráždi a nevysúša

Skvelý produkt. Mám už asi tretie balenie a stále som z neho nadšená. Tak krásne rozmaznáva pleť. Nevysúša ju a nedrádži. Odstráni nečistoty a zanecháva príjemnú a zdravú pokožku.

Grade 

Píling

Výborný pleťový píling. Efektívne čistí. Má príjemnú a zaujímavú konzistenciu ako šľahačka. Používam ho 2 krát do týždňa a po pár použtiach vidím výsledky. Pleť vyzerá lepšie, zdravišie a je hebká na dotyk

Grade 

fantastický produkt

Kúpila som ho svokre spolu s ďalšími produktami od Soaphorie na sviatok a na ďalší krát som ho u nej vyskúšala. Nádherná vôňa, dobrá penovo-krémová konzistencia, veľmi jemný a pleť po ňom je rozžiarená a hebká. Jeden z naj výrobkov aké som vyskúšala!

Grade 

:)

jemnučký píling, balenie mám skoro plné a to ho používam aj 2x týždenne už pár mesiacov :D stačí ho dať na pleť máličko, je veľmi príjemný a pleť je po ňom hebká.. jediné mínus je, že sa trošku ťažko naberá na prsty, keďže je naozaj veľmi hutný :)

Grade 

Mishel

Veľmi jemnučký peeling. Ja by som pridala viacej toho prášku, inak všetko super.

Grade 

peeling

Peeling je jemnučký, príjemný a voňavučký. Pleť je čistá a jemná a určite ho nevymením:)

Grade 

Miška

Naozaj jemný peeling, ktorý má príjemnú vôňu a pleť zanechá krásne hladkú, že som sa jej mala chuť stále dotýkať :)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

príjemne jemný peeling na pleť

Keďže mám veľmi citlivú pleť, dlho som pre seba hľadala vhodný peeling. Presvedčila som sa, že tento peeling presne splnil to, čo som od neho očakávala. Nadýchaná konzistencia, jemná vôňa a s pleťou urobí hotové zázraky. Vždy je jemná, čistá, nevysušená a bez náznaku podráždenia. Preto vrelo odporúčam!!! :)

Grade 

čistiaci peeling na tvár s ružovým polynézskym pieskom

tento peeling je skvelý.... veľmi príjemná ľahká pena s božskou vôňou. páči sa mi, že piesok v ňom je naozaj jemnučký

  • 1 out of 1 people found this review useful.
8586017853171

Data sheet

TYP PLETI
CITLIVÁ
TYP PLETI
SUCHÁ
TYP PLETI
DEHYDRATOVANÁ
TYP PLETI
ZMIEŠANÁ
TYP PLETI
MASTNÁ
TYP PLETI
ZRELÁ
TYP PLETI
AKNÓZNA / PROBLEMATICKÁ
TYP PLETI
NORMÁLNA
ČO MA TRÁPI
NEČISTOTY
ČO MA TRÁPI
ŠUPINKY
ČO MA TRÁPI
UNAVENÁ PLEŤ

3 other products in the same category: