Facial Scrub With Polynesian Pink Sand

Facial Scrub With Polynesian Pink Sand

€10.95
Tax included

> designed for all skin types
> for all age categories
> fluffy gel - foam consistency
> effectively cleanses deeply and gently removes dead cells from the surface of the skin
> Slightly tightens pores and refreshes without irritation and drying
> reduces skin imperfections as well as blackheads
> eliminates unhealthy skin, softens, restores brightness and turns off
> improves the overall appearance of the skin and helps maintain its healthy-looking appearance

Add to wishlist (3)

The Majestic Polynesian Sand Cleansing Peel is the right choice for additional cleansing:
> dull, gray skin without brightness
> normal skin with a tendency to clog pores, black dots
> combination skin with a pronounced T - zone and imperfections
> oily, problematic skin prone to rashes and acne
> mature skin marked by excessive sebum production

Contains valuable substances such as:
> the product is based on a surfactant of vegetable origin, which is supplemented by an excellent humectant in the form of vegetable glycerin;
> Pink Polynesian sand is characterized by a fine fraction and rounded edges of the particles ensure effective exfoliation without irritation
> Vitamin E protects and enhances the skin's defenses.

FEATURES
> gluten-free, vegan, lactose-free
Free of GMOs, sulphates, glycols, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, synthetic dyes and perfumes.

CONTENTS
100ml

OUR RECOMMENDATION
The cleansing peel is perfectly combined with other products designed for skin treatment according to its typology. Prefer at least a three-step treatment system consisting of cleansing, toning and hydration / nutrition. Choose a suitable cleansing product, then cleanse and tone the skin with a hydrate and treat with a cream to supply active substances and nutrients. As an additional care, treat yourself to a face mask at least once a week.

APPLICATION
Apply an appropriate amount of the product with your fingers or with a brush on the forehead, nose and chin to thoroughly clean the folds on the sides of the nose. Start in the middle of your forehead and work your way to your temples. Treat your nose from root to tip with gentle circular movements. Use stronger circular motions at the edges of the nose and work more gently across the cheeks towards the ears. Continue on both sides along the jaw to the chin. Finally, go down the left side of the chin to the neck. Rinse face and neck with water of suitable temperature and dry by applying a soft towel. For normal, combination or problematic skin, use the peeling two to three times a week, while for sensitive skin once or twice a week.

NOTIFICATIONS
For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place out of direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Glycerin *, Aqua, Sorbitol, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Sodium Chloride *, Polynesian pink sand *, Aroma **, Stearic Acid *, Tocopherol (antioxidant, vitamin E), dermorganics® 1388 (Sodium Levulinate, Sodium Anisate, Glycerin, Aqua)
* certified organic ingredient
** ingredients of 100% pure, steam-distilled essential oils

4.6

Hodnotilo 12 zákazníků

Grade 

TOP

TOP pleťový peeling!

Grade 

Peeling s polynezskym pieskom

Tento peeling už používam vyše mesiaca a som s ním spokojná. Jemne čistí a pomáha zmenšovať viditeľnosť pórov. Veľkým plusom je, že po použití peelingu pleť nie je suchá a podráždená.

Grade 

Píling na tvár

Perfektný píling. Som veľmi spokojná s jeho účinkami.

Grade 

Nedráždi a nevysúša

Skvelý produkt. Mám už asi tretie balenie a stále som z neho nadšená. Tak krásne rozmaznáva pleť. Nevysúša ju a nedrádži. Odstráni nečistoty a zanecháva príjemnú a zdravú pokožku.

Grade 

Píling

Výborný pleťový píling. Efektívne čistí. Má príjemnú a zaujímavú konzistenciu ako šľahačka. Používam ho 2 krát do týždňa a po pár použtiach vidím výsledky. Pleť vyzerá lepšie, zdravišie a je hebká na dotyk

Grade 

fantastický produkt

Kúpila som ho svokre spolu s ďalšími produktami od Soaphorie na sviatok a na ďalší krát som ho u nej vyskúšala. Nádherná vôňa, dobrá penovo-krémová konzistencia, veľmi jemný a pleť po ňom je rozžiarená a hebká. Jeden z naj výrobkov aké som vyskúšala!

Grade 

:)

jemnučký píling, balenie mám skoro plné a to ho používam aj 2x týždenne už pár mesiacov :D stačí ho dať na pleť máličko, je veľmi príjemný a pleť je po ňom hebká.. jediné mínus je, že sa trošku ťažko naberá na prsty, keďže je naozaj veľmi hutný :)

Grade 

Mishel

Veľmi jemnučký peeling. Ja by som pridala viacej toho prášku, inak všetko super.

Grade 

peeling

Peeling je jemnučký, príjemný a voňavučký. Pleť je čistá a jemná a určite ho nevymením:)

Grade 

Miška

Naozaj jemný peeling, ktorý má príjemnú vôňu a pleť zanechá krásne hladkú, že som sa jej mala chuť stále dotýkať :)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

príjemne jemný peeling na pleť

Keďže mám veľmi citlivú pleť, dlho som pre seba hľadala vhodný peeling. Presvedčila som sa, že tento peeling presne splnil to, čo som od neho očakávala. Nadýchaná konzistencia, jemná vôňa a s pleťou urobí hotové zázraky. Vždy je jemná, čistá, nevysušená a bez náznaku podráždenia. Preto vrelo odporúčam!!! :)

Grade 

čistiaci peeling na tvár s ružovým polynézskym pieskom

tento peeling je skvelý.... veľmi príjemná ľahká pena s božskou vôňou. páči sa mi, že piesok v ňom je naozaj jemnučký

  • 1 out of 1 people found this review useful.
8586017853171

Data sheet

TYP PLETI
CITLIVÁ
TYP PLETI
DEHYDRATOVANÁ
TYP PLETI
MASTNÁ
TYP PLETI
AKNÓZNA / PROBLEMATICKÁ
TYP PLETI
SUCHÁ
TYP PLETI
ZMIEŠANÁ
TYP PLETI
ZRELÁ
TYP PLETI
NORMÁLNA
ČO MA TRÁPI
ŠUPINKY
ČO MA TRÁPI
NEČISTOTY
ČO MA TRÁPI
UNAVENÁ PLEŤ

8 other products in the same category: