Moisturizing & Pampering Cream For Normal Skin
  • Reduced price
  • Hydratačný & rozjasňujúci krém na normálnu až citlivú pleť
  • Hydratačný & rozjasňujúci krém na normálnu až citlivú pleť

Moisturizing & Pampering Cream For Normal Skin

€18.90
€17.01 - 10%
Tax included
Quantity
  • engage in a recycling program and act knowingly engage in a recycling program and act knowingly
  • Follow us on social media with #soaphoria Follow us on social media with #soaphoria
  • find out more about eco-thinking on our educational blog find out more about eco-thinking on our educational blog

MOISTURIZING&PAMPERING CREAM FOR NORMAL SKIN

A light moisturizer full of vitamins and emollient ingredients. Orange and lemon represent a natural source of vitamin C, which revives microcirculation, strenghtens and restores brightness of dull skin. Rejuvenating effects of Argan oil manifest itself with gentleness, while the oil from backcurrant deep-regenerates skin cells. The skin lights up and is full of life. Thanks to the composition enriched by ceramide the cream excellently binds moisture, creates a barrier against free radicals and eliminates the toxic influence of the environment.


ROYAL ORGANIC SKIN CREAM

Skin cream made from ingredients of highest quality provides the skin with what it desires for. The composition is specifically tailored, i.e. according to skin type for best possible skin results. Light, non-greasy consistency is quickly absorbed after application, effectively eliminates unhealthy skin manifestations, fights against aging, protects against polluted anvironment and harmful UV radiation. Silicone, synthetic dye, oil derivate, parabene, animal ingredient and synthetic colour free.

APPLICATION

With circular movements, aplly a reasonable amount with your fingers onto cleansed forehead, cheeks and chin. You can also treat your neck and décolleté. With gentle circular movements start with the massage at the edges of the nose and follow through the cheeks towards the ears. Continue along both sides along the jaws to the chin. Finally, go to the left side of your chin below the neck and décolleté. Ideal for everyday use. The packaging with a dispenser is used for precise dosing. Keep away from children. Store in a cool and dry place at temperatures up to 25°C and keep out of direct sunlight.

8586017853911

Data sheet

Content
50 ml
Grade 

Pán Kráľ

Tento kráľovský krém na normál / citlivú pleť je fajnový. Ľahko sa rozotiera, pleť sa super napije a ostáva kľudná, perfiš sa dávkuje pumpičkou a osviežujúco ovocne vonia. Pleť je spokojná a ja teda tiež.

Grade 

...

Tocopheryl acetat je vitamin E. Takze ako to je ?

Grade 

Barbora

Krém je skvelý. Používam ho pod mejkap, čoho som sa bála, pretože mám veľmi suchú pleť a stále sa mi robili šupinky... ale ak si raz do týždňa naparím tvár s naparovacou tabletou Vitatab , spravím si peeling, tú Boom! masku, každý deň použijem tento skvelý krém, tak mám úžasnú, rozjasnenú a hydratovanú pleť. Niekedy si už nedávam ani rozjasňovač, pleť je krásna a zdravo žiari aj bez neho :-) Ďakujem Soaphoria, za konečne skvelý pocit z krásnej pleti

  • 3 out of 4 people found this review useful.
Grade 

Natália

Je super. Som veľmi spokojná, napriek tomu, že mam zmiešanú pleť, zvolila som si tento krém. Moja pleť vôbec nie je po ňom mastná, je úplne krásne hydratovaná, vláčna, a ako bonus... Krásne vonia. Je hustejšej konzistencie, ale veľmi dobre sa rozotiera.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

hydratcny a rozjasnujuci krem

Pokial viem, Tocopheryl acetat je vitamin E :-).

  • 0 out of 1 people found this review useful.
Grade 

soaphoria

Dobrý deň prajem, ako sama môžete vidieť v zložení, do produktu sme použili Tocopheryl Acetate, t.j. Vitamín C.

Grade 

Obsah vitaminu C

Dobry den, chcela by som sa informovat akou formou ste do kremu dodali vitamin C spominany v popise. V zlozeni su z pomaranca a citronu pouzite iba esencialne oleje, v ktorych sa vitamin C nerozpusta a teda ho neobsahuju.
Dakujem za vysvetlenie

7 other products in the same category: