Categories

Soothing & Smoothing Cleansing Milk

8586017853959

11,90 € tax incl.

SOOTHING&SMOOTHING CLEANSING MILK

Nutrishing cleansing milk for the treatment of mature, irritated or reddish skin prone to allergies. It immediatelly soothes, nourishes and creates a smooth calming effect. Life-giving rosehip oil moisturizes, softens and rejuvenates, the extract from Nutmeg helps to regulete the natural production of sebum and the oil from fights against signs of aging and wrinkles, acts   constrictive-like and adjusts skin tone. Ideal for sun-burnt skin.

ROYAL ORGANIC CLEANSING LOTION

Cleansing lotion of very light creamy texture is designed for gentle cleansing and refreshing the skin from everyday pollution. Effectively removes make-up, opens and cleanses pores, eliminates unhealthy skin manifestations and fights against its aging. The composition is specifically tailored, i.e. according to skin type for best results possible.

Silicone, artificial colour, oil derivate, parabene, animal ingredient free.  

 APPLICATION

With your fingers, apply a reasonable amount of cleansing lotion on your face and gently massage it into the skin of your face and neck. Let it act for a while and by using a damp cloth or cotton ball eliminate the product. Subsequently, rinse your face with water of appropriate temperature and dry by placing a soft towel onto your face.

Ideal for everyday use. Keep away from children. Store in a cool and dry place at temperatures up to 25°C and keep out of direct sunlight.

TIPS AND TRICS

Royal organic cleansing lotion perfectly combines with products presented within the array of skin treatment.

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
03/22/2019

mlieko

úžasne čistí a vyživuje pleť, už asi dva týždne ho používam na odlíčenie ale aj ráno na čistenie pleti a musím povedať, že sa mi pleť omnoho zlepšila aj za ten krátky čas čo ho mám! :)

10/15/2017

Výborný produkt

Toto čistiace mlieko ma veľmi potešilo, pretože s mojou citlivou pleťou sa veľmi dobre znáša. Neštípe ma na pleti a nemám pocit pnutia ani po umytí. Navyše, do pleti sa rýchlo vpíja a zanecháva ju vláčnu a hydratovanú.

Write your review!

Write a review

Soothing & Smoothing Cleansing Milk

Soothing & Smoothing Cleansing Milk

3 products in category :

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days