Categories

Grape-seed Oil

4,50 € tax incl.

GRAPE-SEED OIL

Grape-seed oil is gently obtained from the fruit kernels. The amount and composition of lipids in the seeds depends on the cultivar, region ripeness of the grapes and the method of insulation. Around 70% fatty acid composition is of linoleic acid, thus making it one of the richest sources! The oil also contains numerous phospholipids, sphingolipids, phytosterols, squalene, wax and vitamin E. Condensed tannins, including oligomeric proanthocyanidins, acts as a valuable antioxidant. It also contains astringent substances, thanks to which the pores of the sebaceous glands are locally narrowed; it does not clog; beautifully treats oily skin. It is a light; absorbs well. Moisturizes the skin without leaving a heavy-oily layer/film on its surface! It is hypoallergenic; ideal for everyday use; ideal for mature, tired skin and for sensitive skin around the eyes. With success, it is used to treat eczematous psoriatic or irritated skin; it is among the highest quality massage oils.

COLD PRESSED OILS, VEGETABLE FATS AND OIL MACERATES

Vegetable oils isolated from kernels, seeds and fruits of selected plants and oilseeds, produced in a green way without the use of chemical fertilizers and spraying are produced by cold-pressing - up to 35 ° C - ensuring the maintenance of the highest quality and all the unique beneficial effects! Biologically richest are oils obtained one-pressed; also called virgin oils. According to the type of oil, oils contain about 95-89% triacylglycerols (TAG); 2-5% substances such as waxes, hydrocarbons (mainly squalene), phytosterols, phospholipids, beta-carotene, vitamin E, minerals, chlorophyll and others. Vegetable fats (Cocoa, Coconut, Shea Butter and other), which at normal room temperatures are solid, are obtained at elevated temperatures up to 70 ° C on first pressing. Oil macerates are produced by cold-macerating – plant-leaching in a suitable oil carrier (Olive, Jojoba, Sunflower and other). Certified cold-pressed; refined vegetable oils, butter and oil macerates care for the skin, give it the necessary nourishment, strengthen and support its natural protection. Moisturizes the skin, leaving it silky-soft, flexible and supple.

Sulphate, parabene, glycol, animal fat and oil derivate free.

APPLICATION

Body and face: apply an adequate amount of oil or oil macerate using your fingers onto your forehead, cheeks and chin; you can also treat the neck, décolleté and body skin! With gentle circular motions, massage it into the skin and let it absorb completely.

Hair: apply the oil before washing the hair and scalp for perfect nutrition; for dry, frizzy hair tips; subsequent to their washing to facilitate/ease combing.

Store the product at temperatures up to 35 ° C and keep out of direct sunlight.

Ingredients: Vitis Vinifera Seed Oil *

*certified organic compound

Country of originChile

Quality: Cold-pressed, finely refined, Coming from an ecological farm and provided with Eco-Cert. 

100% organic product

Size: 50mlpalm_oil.png

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
06/28/2017

citliva pokozka

Najlepsi olej, aky som mala doposial moznost vyskusat. mam citlivu plet nachylnu k tvorbe akne, a tento olej vsetky problemy vyriesil :)

 • 1 out of 1 people found this review useful.
05/08/2017

hroznovy olej

Hroznovy olej som dostala ako darček a neviem si ho vynachváliť. Odkedy ho používam nemala som zapalenu a zacervenanu pleť a dávam si ho aj na krk a dekolt. Je skvelý

04/03/2017

Určite ho kúpim znova

Mám zmiešanú pleť- rýchlo sa mastí, ale tvoria sa mi neustále šupinky + cítim pnutie.
Ďakujem slečne v predajni aupark, odporučila mi výborne. Rýchlo sa vstrebe a pleť nieje zbytočne mastná, dýcha. Na extra suché časti tváre použivam bambucké maslo.

 • 1 out of 1 people found this review useful.
03/31/2017

citlivá a problematická pokožka

Tento olej mi vydržal cca 2 mesiace, používala som ho väčšinou na noc a niekedy aj ráno pod mejkap na miesto krému. Mám citlivú a problematickú pleť a úplne mi vyhovoval. Nebola začervenaná ani podráždená ale sem tam trošku suchá tak som pridala aj iné oleje. za mňa veľká spokojnosť, odporúčam.

 • 1 out of 1 people found this review useful.
12/12/2016

Výborný hroznový olej

Najlepší produkt na moju mastnú pleť aký som kedy vyskúšala. Odporúčam ho aj keď máte problémy s akné. Veľmi dobre hojí a nezanecháva mastný pocit na pleti. Používam ho aj na pokožku krku a dekoltu. A v zime keď máte popraskané ruky od chladu, je u mňa prvou pomocou.

07/20/2016

Miška

Zatiaľ najlepší olej na moju rýchlo sa mastiacu pleť. Hlavne v lete je môj favorit, je veľmi ľahký, rýchlo sa vstrebáva, nemám žiadny pocit mastnoty a je vhodný aj pod púdrový make-up. Na zimu mi však prišiel až príliš ľahký, tak som ho striedala s arganovým olejom, pleť si to pri väčších mrazoch vypýtala miernym pnutím pokožky.

07/19/2016

Vhodný na mastnú pleť, neupcháva póry!!!

Keďže nie som veľkým zástancom krémov, ktoré obsahujú aj zbytočné látky, oleje mi prídu jedna z najprirodzenejších a najvhodnejších "kozmetík" na telo a tvár. Hroznový olej ma mnoho výhod, najdôležitejšia je, že NEUPCHÁVA PÓRY, čistí a upokojuje pokožku a navyše ju zmatňuje, rýchlo sa vstrebáva a nezanecháva mastný filter. Určite najuniverzálnejší olej na tvár.

 • 3 out of 3 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Grape-seed Oil

Grape-seed Oil

30 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days