Categories

Apricot Oil

4,90 € tax incl.

APRICOT OIL

Apricot oil is obtained from Apricot pits, which contain about 40 to 50% oil. Its composition is similar to Almond Oil, but has even better effects. Thanks to its very gentle and pleasant consistency, ideal for massages. An amazing body conditioner that softens, soothes, pampers skin. Perfectly moisturizes; reduces leakage of moisture. Ideal for all types of skin – from sensitive to mature, thus perfect for daily skin care.

COLD PRESSED OILS, VEGETABLE FATS AND OIL MACERATES

Vegetable oils isolated from kernels, seeds and fruits of selected plants and oilseeds, produced in a green way without the use of chemical fertilizers and spraying are produced by cold-pressing - up to 35 ° C - ensuring the maintenance of the highest quality and all the unique beneficial effects! Biologically richest are oils obtained one-pressed; also called virgin oils. According to the type of oil, oils contain about 95-89% triacylglycerols (TAG); 2-5% substances such as waxes, hydrocarbons (mainly squalene), phytosterols, phospholipids, beta-carotene, vitamin E, minerals, chlorophyll and others. Vegetable fats (Cocoa, Coconut, Shea Butter and other), which at normal room temperatures are solid, are obtained at elevated temperatures up to 70 ° C on first pressing. Oil macerates are produced by cold-macerating – plant-leaching in a suitable oil carrier (Olive, Jojoba, Sunflower and other). Certified cold-pressed; refined vegetable oils, butter and oil macerates care for the skin, give it the necessary nourishment, strengthen and support its natural protection. Moisturizes the skin, leaving it silky-soft, flexible and supple.

Sulphate, parabene, glycol, animal fat and oil derivate free.

APPLICATION

Body and face: apply an adequate amount of oil or oil macerate using your fingers onto your forehead, cheeks and chin; you can also treat the neck, décolleté and body skin! With gentle circular motions, massage it into the skin and let it absorb completely. Hair: apply the oil before washing the hair and scalp for perfect nutrition; for dry, frizzy hair tips; subsequent to their washing to facilitate/ease combing. Store the product at temperatures up to 35 ° C and keep out of direct sunlight.

Ingredients: Prunus Armeniaca Kernel Oil*

*certified organic compound

Country of origin: Spain/Turkey/Pakistan

Quality: Cold-pressed, Coming from an ecological farm and povided with Eco-cert. 

100% organic product

Size: 50mlpalm_oil.png

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
03/07/2019

Dana

Momentálne ho používam namiesto krému ráno aj večer a je úžasný. :) Tvár hydratuje, ale zároveň nezanecháva mastný filter. Ľahko a rýchlo sa vstrebáva, stačí použiť malé množstvo. Vydrží dlho a za tú cenu máte o tvár postarané na dlhý čas. :)

12/06/2018

Terézia

V chladnejšom počasí mám suchšiu pleť, a tak si tento olej nanášam stále predtým, než výjdem z domu. Rýchlo sa vstrebáva, nezanecháva pocit mastnoty a je dobrý aj pod makeup:) pomohol mi dokonca odstrániť aj suché miesta okolo nosa a brady, na ktoré mi nič nepomáhalo. Odporúčam!:)

05/29/2017

Livka

Marhuľový olej je vynikajúci na starostlivosť o citlivú pleť. Je veľmi jemný a sklvele hydratuje. Dá sa použiť namiesto denného/nočného krému, ale aj na odličovanie (aj mandľový ale ten je viac mastný) pár jemnými krúživými pohybmi odstráni aj vodeodolnú riasenku aj makeup.

Write your review!

Write a review

Apricot Oil

Apricot Oil

30 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days