Chillophoria - Facial Mask & Cleaner
  • Chillophoria - pleťová maska & čistič

Chillophoria - Facial Mask & Cleaner

€11.45
Tax included

Cooling organic face mask for cleansing, refreshing, regenerating and adjusting the balance of sebum production, charged with natural active ingredients. The well-known Australian tea tree takes care of skin imperfections, in combination with peppermint and curly mint, camphor, castor and hemp oil form an ideal combination for combating acne, rashes and other skin defects. The marigold medically calms and supports regeneration. French green clay of the highest quality is an excellent actioxidant, deeply cleanses pores, regulates sebum production and also supports the renewal of skin cells. With its softness, white clay soothes sensitive skin. Bentonite clay will help relieve irritation or itching, pull out toxins and impurities deposited in the pores and twist with black dots.

Chillophoria liquid mask and cleanser is suitable for oily, combination and problematic skin.

Add to wishlist (15)MAIN FEATURES
> purely natural, vegan, carefully selected composition with a high proportion of active ingredients
> effective cleaning cosmetic clays for deep cleaning
> mint, camphor and tea tree for stimulation, refreshment and support in the fight against skin problems
> castor and hemp oil with marigold for sedation, support of regeneration and renewal
> pleasant thick consistency for practical and simple application as a mask or cleaner

CONTENTS
100ml

OUR RECOMMENDATION
We recommend combining the mask and cleanser with skin care products according to your skin type. After applying the mask, it is advisable to support a small beauty ritual by providing nutrition and hydration to the skin using a suitably selected face cream or serum.

APPLICATION
As a mask: Using a cosmetic brush or spatula, respectively. with your fingers, apply an appropriate amount of product to the skin. Avoid areas around the eyes and mouth. Leave on until dry (approx. 15-20 minutes) and then rinse with lukewarm water. We recommend using a maximum of three times a week.
As a cleanser: Apply an appropriate amount of product to moisturized skin using a circular motion of your hands and fingers, sponges or brushes. Then rinse with lukewarm water. Designed for everyday use. 

NOTIFICATIONS
For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place out of direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Bentonite *, Kaolin*, Montmorillonite *, Glycerin *, Simmondsia Chinensis Seed Oil *, Cannabis Sativa Seed Oil *, Phaseolus Angularis Seed Powder *, Mentha Piperita *, Mentha Spicata Crispa *, Calendula Officinalis Flower Extract *, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil *, Cinnamomum Camphora Wood *, *** Citronellol, *** Geraniol, *** Eugenol, *** Limonene, *** Linalool, *** Citral
* certified organic ingredient
*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

4.8

Hodnotilo 9 zákazníků

Grade 

naj naj naj

Maska by sa mala volať Papáá akné! Nemám ani slov, v priebehu pár týždnov pravidelného používania moja plet vyzerá neskutočne lepšie. Výborne čistí, nedráždi, premenila moju plet na nepoznanie.

Grade 

:)

úúúúžasný produkt za skvelú cenu, balenie je fakt nekonečné, vydrží niekoľko mesiacov, pri každodennom používaní mi to vydržalo viac než polroka.. vyskúšala som už aj variant Nutriphoria a oba boli skvelé... teraz čakám na variant Herbaphoria :) kupujem dokola a ostanem pri tomto čističi na pleť určite ešte veľmi dlho.. nič lepšie som nemala a myslím, že nič iné ani nebudem hľadať :)

Grade 

Natália

Chillophoriu som si kúpila pred dvoma týždňami. Používam ju 3-4x do týždňa, a to veľmi rada. Vždy sa teším, ako si ju dám, pretože krásne vonia, a ten pocit, keď zmyjem masku a pleť žiari, je na nezaplatenie.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Tá vôňa!

Skvelá vôňa, taká fresh, človek má pocit, že má na pleti to najlepšie, čo mu mohla ponúknuť príroda. Konzistencia ideálna, aj keď nie je možné si dať z masky nejakú hrubšiu vrstvu. Mám veľmi citlivú pleť, ale s touto maskou nemám žiadne nepríjemné pocity, ani pálenie, ani chladenie. Pleť je jemná a maska veľmi dlho vydrží. Dobrá investícia pre peknú pleť aj skvelý darček pre kamarátky.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Chillophoria

Skvelá maska na hĺbkové vyčistenie problematickej pleti. Recenziu si môžete prečítať na:

http://girlgoesbio.blogspot.sk/2016/11/soaphoria-chillophoria-maska-cistic.html

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

Slečna

Vynikajúca maska vôbec nedráždi, nevysušuje,osvieži a vyčistí pleť pri pravidelnom používaní.Odporúčam ju!

Grade 

Výborná na problematickú pleť

S maskou som veľmi spokojná, po každej aplikácii zanechá moju pleť hladkú. Pomáha pri nedokonalostiach a akné, s ktorým sa trápim už dlho. Po aplikácii síce trošku štipká až svrbí na tvári, ale to ako keby ju hojila. Vyrážky miznú rýchlejšie. Spočiatku sa mi objavovali nové, ale to maska vyťahovala z pleti to škodlivé. Už teraz sa teším na výsledok po pár mesiacoch. :)

Grade 

najlepšia maska

Najepšia maska akú som kedy mala a už som toho vyskúšala veľa. Skvele vyčistí pleť, nevysušuje a zanechá pleť príjemnú na dotyk.odporúčam skladovať v chladničke, tak dlhšie vydrží .

Grade 

Pani

Maska výborná, nedráždi pleť a pekne vyčistí.

8586017850941

Data sheet

TYP PLETI
ZMIEŠANÁ
TYP PLETI
MASTNÁ
TYP PLETI
AKNÓZNA / PROBLEMATICKÁ
ČO MA TRÁPI
AKNÉ
ČO MA TRÁPI
MASTNÁ PLEŤ
ČO MA TRÁPI
NEČISTOTY
ČO MA TRÁPI
ČIERNE BODKY
ČO MA TRÁPI
VYRÁŽKY
VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

16 other products in the same category: