Cleansing Milk for Dry and Mature Skin
  • Reduced price

Cleansing Milk for Dry and Mature Skin

€12.95
€11.78 - 9%
Tax included

> designed for all skin types, especially for mature and dry, very dehydrated and scaly skin
> for age category 30+
> light, non-greasy and non-sticky consistency
> free of water
> perfectly cleanses the skin from everyday pollution
> effectively removes makeup and dirt, effectively cleanses and slightly tightens pores
> immediately soothes and creates a smoother effect on the skin's surface.
> softens without feeling greasy and clogged pores
> eliminates unhealthy skin symptoms
> improves the overall appearance of the skin and helps maintain its healthy-looking appearance

Add to wishlist (2)

Majestic Soothing & Smoothing Cleansing Milk is the right choice for daily cleansing:
> fragile and dry skin prone to irritation and redness,
> stressed skin with an uneven color tone,
> normal dehydrated and scaly,
> mature skin marked with signs of aging with fine lines,
> stressed and damaged skin with loss of elasticity. 

It contains valuable substances such as:
> the product is based on rose and witch hazel hydrolate;
> life-giving rosehip oil moisturizes, softens and rejuvenates;
> narcotic nutmeg extract helps regulate the natural production of skin fat;
> Damascene rose oil fights the signs of aging and wrinkles, tightens and modifies skin tone;
> Vitamin E protects and enhances the skin's defenses. 


FEATURES
> gluten-free, vegan, lactose-free
Free of GMOs, sulphates, glycols, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, synthetic dyes and perfumes.

CONTENTS
100ml

OUR RECOMMENDATION
The cleansing  milk is perfectly combined with other products designed for skin treatment according to its typology. Prefer at least a three-step treatment system consisting of cleansing, toning and hydration / nutrition. Choose a suitable cleansing product, then cleanse and tone the skin with a hydrolate and treat with a cream to supply active substances and nutrients. As an additional care, treat yourself with a face mask at least once a week.

APPLICATION
Using your fingers, apply an appropriate amount of cleansing milk to the face and gently massage into the skin of the face and neck area. Leave on for a while and remove with a damp cloth or cotton swab. Then rinse your face with water at a suitable temperature and dry by applying a soft towel.

NOTIFICATIONS
For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool, dry place out of direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Rosa Damascena Flower Water *, Hammamelis Virginiana Extract *, Caprylic / Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Glycerine, Cetyl Alcohol , Stearic acid , Hydrogenated Castor Oil, Rosa Canina Seed Oil *, Pelargonium Roseum Flower Oil *, Rosa Damascena Flower Oil *, Tocopheryl Acetate , dermorganics® 1388 (Sodium Levulinate, Sodium Anisate, Glycerin, Aqua), Citral ***, Eugenol ***, Geraniol ***, Farnesol ***, Linalool ***, Citronellol * **, Limonene ***
* certified organic ingredient
*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

5

Hodnotilo 8 zákazníků

Grade 

mlieko na zrelu plet

Chválim, mlieko sa jednoducho používa a čistí efektívne a spoľahlivo.

Grade 

červena kolekcia

Krásna vôňa! Používam ráno aj večer a už cestou z práce sa teším na čistenie pleti a následne na pleťový krém z rovnakej kolekcie. Od kedy tieto produkty používam, pleť mám jemnejšiu a hydratovanejšiu.

Grade 

zrelá

Moje prvé čistiace mlieko. DOteraz som používala skôr čistiace gély no vzhľadom na vyšší vek a menej pružnú pleť som sa rozhodla siahnuť po čistiacom mlieku. Urobila som výbrone a škoda, že som tak neurobila skôr. Po použití mám pleť hebkú a jemnú, nie je vysušená.

Grade 

dobre

Čistí skvelo, nevysušuje, zanecháva príjemný pocit.

Grade 

spokojnosť

Perfektný spôsob ako vyčistiť zrelú a suchú pleť. Mliečko má príjemnú ľahkú krémovú konzistenciu. Doslova sa kĺže po pleti a berie so sebou aj všetky celodenné nečistoty. Milujem jeho kvetinovú vôňu

Grade 

Príjemný pocit na pleti

Po vyčistení pleti týmto mliekom nemám pocit pnutia pleti, čo pri mojej suchej pleti je časté. Nemám dokonca ani potrebu nanášať krém. Vyživí a upokojuje.

Grade 

mlieko

úžasne čistí a vyživuje pleť, už asi dva týždne ho používam na odlíčenie ale aj ráno na čistenie pleti a musím povedať, že sa mi pleť omnoho zlepšila aj za ten krátky čas čo ho mám! :)

Grade 

Výborný produkt

Toto čistiace mlieko ma veľmi potešilo, pretože s mojou citlivou pleťou sa veľmi dobre znáša. Neštípe ma na pleti a nemám pocit pnutia ani po umytí. Navyše, do pleti sa rýchlo vpíja a zanecháva ju vláčnu a hydratovanú.

8586017853959

Data sheet

Content
100 ml

6 other products in the same category: