Categories

Milky touch - Organic body yogurt View larger

Milky touch - Organic body yogurt

8586017853713

8,90 € tax incl.

MILKY TOUCH

Feel beautiful and confident with a velvety soft skin! Active ingredients in the form of maintenance Coconut Oil, milk protein and vanilla extract provide the skin with necessary vitamins, soften and regenerate it. Proteins help to moisturize the skin and contribute to their elasticity. Vanilla adds not only a sensual scent but is also an effective aphrodisiac and you will appreciate its soothing effect as well. Tense nerves, stress, anxiety, nervousness and fear will disappear.

The product line Milky touch is excellent for all types of skin, especially for extra-dry and dehydrated skin.

ORGANIC BODY YOGURT

Organic body yoghurt of light and non greasy consistency. With gentle fluid derived from oils of organic origin such as Jojoba, Coconut, Sunflower and Apricot, it will contribute to a perfect softness and smoothness of the skin. The formula is enriched with moisturizing ingredients in the form of leave juice from Aloe Vera and nourishing Shea Butter.

Sulphate, parabene, glycol, animal fat, oil derivate and synthetic colour free.

APPLICATION

Apply the yogurt on the skin in the appropriate amount needed and massage in circular motion until the skin absorbs it perfectly. Ideal for everyday use.

TIPS AND TRICKS

Combine it perfectly with Organic shower gel.

Ingredients: Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Aqua, Cocos Nucifera Oil*, Helianthus Annuus Seed Oil*, Cetaryl Alcohol*, Coco – Glucoside*, Cocos Nucifera*, Vanilla Planifolia Fruit Extract*, Butyrospermum Parkii Butter*, Phenoxyethanol, Xanthan Gum*, Prunus Armeniaca Kernel Oil*, Aloe Barbadensis Leaf Juice Powder*, Citric Acid*, Tocopherol, Lactic Acid, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid
*certified organic compound

100% organic product

Size: 250ml
            
 

palm_oil.png           vegan.png          


BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
11/21/2016

July

neuveriteľne nádherná vôňa, neviem sa jej nabažiť a dočkať sa večera, kedy sa ním natriem po kúpeli, odkedy som objavila túto značku kozmetiky, nepoužívam nič iné, som rada, že na trhu je domáci výrobca, ktorý je tak šetrný a priateľský k životnému prostrediu a najmä ľudskému telu :-)

  • 2 out of 2 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Milky touch - Organic body yogurt

Milky touch - Organic body yogurt

13 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days