Mint - Organic Lip Balm
 • Reduced price
 • Mäta - organický balzam na pery

Mint - Organic Lip Balm

€2.90
€2.03 - 30%
Tax included
Quantity
 • engage in a recycling program and act knowingly engage in a recycling program and act knowingly
 • Follow us on social media with #soaphoria Follow us on social media with #soaphoria
 • find out more about eco-thinking on our educational blog find out more about eco-thinking on our educational blog

MINT

Mint has a cooling effect, eliminates discomfort of any kind and origin. It has significant aromatic effects, slightly disinfects, and promotes blood circulation in the lips, thus filling it up.

ORGANIC LIP BALM

The softening organic lip balm with an irresistible smell and taste perfectly treats the lips, giving them all the active ingredients they need for rehydration. The nourishing texture with organic oils, beeswax and vitamin E promotes rapid regeneration of the lips, creates a protective layer on them and prevents them from drying out.

Regenerating and deep-nourishing ingredients in bio quality, such as

 • Beeswax - protects against external environmental influences and softens
 • Cocoa butter – nourishes and protects against adverse environmental influences
 • Shea butter – restores suppleness and elasticity
 • Castor oil – moisturizes and adds a seductive shine
 • Coconut oil – high content of antioxidants in the form of vitamins A, C and E, prevent aging of the lips
 • Grape seed oil – tightens lips, supplies with vitamin E
 • Apricot oil – softens, soothes

Free of animal fats, petroleum derivatives, synthetic dyes, chemicals and preservatives.

APPLICATION

Apply the product in an appropriate amount to the skin of the lips.

Designed for everyday use. For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30 ° C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer one (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.

Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, that is, apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

Ingredients: Cera Alba *, Cocos Nucifera Oil *, Ricinus Communis Seed Oil *, Theobroma Cacao Seed Butter *, Prunus Armeniaca Seed Oil*, Vitis Vinifera Seed Oil *, Butyrospermum Parkii Butter *, Mentha Piperita Oil *, Mentha Spicata Crispa Herb Oil *, Iron Oxide , ***Citronellol, ***Geraniol, ***Linalool, ***Eugenol, ***Limonene, ***Citral

* certified organic ingredient

*** Occurring naturally in essential oils and natural fragrances

100% organic product

Size: 5gbez-silikonov.jpgbez-ropnych-derivatov.jpgbez-parabenov.jpgbez-gmo.jpgrucna-praca.jpgsme-proti-test.jpgdomaci-vyrobok.jpgbez-palmoveho.jpgbez-sulfatov.jpgbez-glutenovy.jpgvrat-ma.jpg

8586017852662

Data sheet

Content
5 g

Grade 
Evita

Hodnotenie

Sklamalo ma, ze neuverejnute vsetky hodnotenia, len tie so superlativami. Naco tu potom davate moznost hodnotit vyrobky, ked uverejnite len to, co uznate za vhodne.

Grade 
Evita

Ovocny

Vona nie velmi vyrazna, myslela som ,ze bude vonat viac "ovocne"...a po case sa mi v nom vytvorili male biele hrudky. Natierat sa s nim da stale, svoju funkciu plni.

Grade 
Katarína H

Vôňa

Nádherná jemná ovocná vôňa. Som spokojná, že je vynikajúco roztierateľný aj v studenom prostredí. Pri dotyku s perami sa okamžite topí a vydrží na nich - to je výborné pre suché, šupinkaté pery, ktoré neroztrháte, keď ich chcete natrieť.

Grade 
Monika H

Mgr. Monika

Veľmi pekne voňajúci balzam na pery. Je malý, šikovný a ľahučko sa nanáša. Na perách vytvorí jemný olejový film, ktorý ich chráni a zároveň sú neodolateľne príťažlivé :-)

 • 1 out of 1 people found this review useful.

10 other products in the same catego

8586017852693

Data sheet

Content
5 g
Grade 

Najlepší balzam

Najlepší balzam na pery aký poznám. Kupujem pravidelne. Krásna naozaj mätová vôňa a chuť. Pery sú dlho vláčne, zo začiatku trošku páli na perách, ale mne osobne to nevadí, práve naopak :-) Maličké balenie praktické "do vrecka", ale dlho vydrží aj pri každodennom používaní.

Grade 

Neoľutuješ!

Ja som neoľutovala a práve objednávam znova a budem znova a znova :) okrem toho že vonia, tak som si na 100% istá že má aj nejaký vplyv na pery, čo sa týka plnosti, pretože ich mám určite plnšie a také "šťavnatejšie" :) krásny dník

 • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

VikKkinka

!!! Mäta, ktorá sa dá vnímať takmer všetkými zmyslami: úžasná energizujúca vôňa, svieži chladivý pociť a príjemne zelenkavá farba. vrelo odporúčam. Kto ešte nevýskúšal-Pozor: návykové ☺ňom ňom

10 other products in the same category: