Categories

Spicy orange - Organic body peeling View larger

Tropicana - organic cream deodorant

8586017855458

5,90 € tax incl.

TROPICANA

Sun and breeze in the hair, smell of the salt water, tropical fruits and cocktails, carefree days, infinitely good mood! Life is just better in the summer!

The TROPICANA product line is great for all skin types.

ORGANIC CREAM DEODORANT

A recipe with unique organic ingredients creates an efficient, safe and especially natural barrier against unpleasant odor - the result of decomposition processes of the body! The product does not limit natural functions of the skin, nor does it prevent sweating, but has a slight antiperspirant effect - thanks to added zinc oxide (without nanoparticles) and bentonite clay. Antimicrobial ingredients absorb sweat odor caused by bacteria. Essential oils are fixed into a special starch due to which the aroma release gradually in dependence of the physical activity and ambient temperature. The protective and nourishing oils soothe irritated skin, therefore the product can be used also after shaving or depilation. The consistency is specifically softer, ideal not only for armpits, but also for feet and palms.

Alcohol, aluminum salt, animal fat, dye, chemical and preservative free!

Chemical, preservative and animal fat free.

APPLICATION

Gently rub and massage the deodorant into the skin, until it is absorbed. During hot summer days, you can apply thinner layers of the product several times a day.

When switching from the use of chemical alternatives to natural ones, the approximate adaptation time takes up to 2 weeks. Do not combine the product with other chemical alternatives as this would reduce the efectiveness.

Non-sticky and non-irritating consistency leaves no traces!

Ingredients: Sodium Chloride*, Potassium Iodate, Olea Europaea Fruit Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*Citrus Sinensis Peel Extract*, Cinnamomum Zeylanicum Oil*, Zingiber Officinalis Root Oil*, Iron Oxide

*certified organic compound

100% organic product

Size: 255mlpalm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
05/17/2019

Mňam :-)

Funguje, ako aj všetky ostatné deodoranty tejto značky. Úžasná letná šťavnatá ovocná vôňa - MŇAM!

10/27/2018

Deo

Uzasny je, nadherna vona a prekvapivo je aj ucinny.. Jedinu vyhradu mam k tomu, ze ak sa clovek poti viac, tak mapam na tricku sa nevyhne.. Co je ale fajn, zapach eliminuje pomerne slusne, je to najucinnejsi prirodny deo aky som vobec mala a to som ich mala uz mraky.. Urcite ostavm verna tomuto..

 • 2 out of 2 people found this review useful.
09/20/2018

slečna

Vynikajúca vôňa aj účinnosť, mohol by ostať v ponuke natrvalo.

 • 2 out of 2 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Tropicana - organic cream deodorant

Tropicana - organic cream deodorant

4 products in category :

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days