Categories

Oceanizer - Organic body peeling with sea salt View larger

Online only

DETOX absolute - Organic Body Peeling

8586017853324

16,00 € tax incl.

ABSOLUTE SKIN DETOXICATION

Thanks to the unique composition of the product line you will purifiy the skin and flush out toxins from the body. Active charcoal contains a number of minerals and trace elements. It effectively absorbs impurities and excess sebum. American bentonite clay deeply cleanses, regulates sebum production and restores skin balance. The essential oil from Mexican lime along with Rosemary will not only provide an herby-citrus fragrance, but also promote cleansing of the lymphatic system and blood circulation. They stimulate the nervous system; degrade nervousness and tension, improve blood circulation and thus the elasticity of the skin; soothe the skin, reduce swelling and redness and prevent acne formation.

ORGANIC BODY PEELING WITH HAWAIIAN SALT

Whole body peeling from Hawaiian salt and vegetable glycerine is ideal for all types of skin. The peeling gently removes dead cells from the skin, leaving it naturally renewed. The active carbon is effective in absorbing excessive soil and sebum. The essential oil from Mexican lime and Rosemary will provide not only a refreshing herb-citrus fragrance, but also promote cleansing of the lymphatic system and blood circulation of the skin. It improves blood circulation, thus the elasticity of the skin. It soothes the skin, reduces swelling and redness and prevents the formation of acne.

APPLICATION

 • In a shower: massage the product into your skin by circular movements, especially on dry areas such as elbows, feet and knees.

  Do not use on irritated skin, wounds and unhealed wounds.

  Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°.

TIPS AND TRICKS

The scrub leaves no oily film on the skin. It is specifically good for the treatment of mixed and oily skin. If you have dry skin, after exfoliation it is recommended to use moisturizing Organic body yoghurt or other skin treatment product.

100% organic product

Size: 255mlpalm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
04/07/2018

Sklamanie

Na tento peeling som sa veľmi tešila, ale teda je pre mňa obrovským sklamaním. Peeling je čierny, po sprche som musela umyť komplet celú vaňu a spraviť si novú manikúru, lebo som mala celé okolie nechtov čierne, ako keby som celý deň robila v záhrade.
Čo ma však sklamalo najviac bolo to, že v peelingu je olejček, takže po ošetrení pokožky peelingom by mala pokožka ostať jemná a hydratovaná, čo aj skutočne ostala, ale bola ČIERNA! Keďže som nemala akurát v pláne žiadny maškarný, kde by som mohla ísť za smetiarku, musela som sa ešte umyť sprchovým gélom, čím som si olejček samozrejme zmyla a moja pokožka bola opäť suchá a napnutá, takže som sa nevyhla použitiu telového mlieka.
Čo ma však úplne dorazilo, bol dátum spotreby 05/2018, pričom som si peeling objednala v apríli 2018.
Takže hurá do toho, k peelingu si nezabudnite zakúpiť jeden Cif, sadu na manikúru, telové mlieko a hodinku času navyše.

Write your review!

Write a review

DETOX absolute - Organic Body Peeling

DETOX absolute - Organic Body Peeling

8 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days