Dental Serum for Gentle Teeth Whitening
  • Reduced price

Dental Serum for Gentle Teeth Whitening

€7.90
€7.19 - 9%
Tax included

Natural toothpaste with black charcoal to keep a bright white smile. The gentle composition with valuable organic ingredients such as coconut oil, aloe vera and essential oils of mint, sage or rosemary is enriched with the unique innovative active ingredient Omyacare®. Omyacare® is an abrasive in the form of natural calcium carbonate with an adjustable level of abrasiveness. In the composition of tooth serum, it has an unmistakable cleaning ability and polishing effect. In addition, it alleviates color imperfections, eliminates stains from the surface of teeth and whitens them. Fluoride-free whitening toothpaste is an ideal oral hygiene product for everyday use.

Add to wishlist (21)

MAIN FEATURES
> natural toothpaste with a whitening effect of a gentle composition that protects tooth enamel and does not disturb the natural environment of the oral cavity
> certified natural ingredients, organic essential oils and the innovative active ingredient Omyacare® take care of beautiful, healthy and radiant teeth and fresh breath
> Toothpaste with dispenser in a practical package is ideal for everyday use
> natural toothpaste without tears, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, synthetic dyes and perfumes

CONTENTS
50ml

OUR TIP
For gentle, but at the same time effective care for the health and cleanliness of teeth, we recommend choosing a soft toothbrush. Use Soaphoristic Dental Serum to clean your teeth twice a day. Brush your teeth with thorough movements with a toothbrush until they are beautifully smooth after running your tongue.

OUR RECOMMENDATION
For best results, we recommend that you do not combine the product with commercial alternatives. Gentle but effective natural mouthwash and dental floss may also be suitable adjuncts in oral care.

APPLICATION
Using a dispenser, apply an appropriate amount of product to the toothbrush and clean your teeth in the usual way. Use after a meal, but at least twice a day.

WARNINGS
For everyday use. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30°C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENT
Aqua *, Calcium Carbonate *, Xylitol *, Glycerin *, Cocos Nucifera Oil *, Aloe Barbadensis Leaf Extract *, Mentha Piperita Leaf Extract *, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil *, Salvia Officinalis *, Sodium Bicarbonate *, Activated Charcoal *, Disodium Cocoyl Glutamate * , Xanthan Gum *, Algin (polysaccharide of plant origin) *, Hectorite *, Maris Sal *, Bisabolol *, Titanium Dioxide *, Citral ***, Citronellol ***, Geraniol ***, Hexyl Cinnamal ***, Limonene ***, Linalool ***, Eugenol ***
* certified organic ingredient
*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

5

Hodnotilo 9 zákazníků

Grade 

pasta

Kúpila som toto zubné sérum na odporučenie svojej kamarátky zapálenej pre prírodnú kozmetiku. Som rada, že moj porvý produkt od vas bola prave tato pasta. Vyborne čisti, je jemná a učínna. Zuby mam mierne belšie, menej citlive na chlad a teplo. Neštipe ale je preijemne svieža. Vrelo odporučam každemu

Grade 

Super

Vyborna prirodna zubna pasta. Primerane cisti, ma prijemnu sviezu prichut, nie je stiplava alebo neprijemna Velmi chvalim nadobku a aplikator. Jedna pumpička je tak akurat.

Grade 

Super pasta

Vždy som si myslela že na zuby potrebujem tonu fluoridov a roznej chemie aby boli riadne čiste. A mylila som sa. Tato pasta je taka jemna a zaroven učinna. Neštipe ale je naozaj osviežujuca. Čisti, jemne bieli a dokonca mam pocit že dasna su ovela menej citlive. Inú už nechcem

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

WOW

Najprv som túto pastu kúpila len tak na vyskúšanie, na večerné umývanie zubov jemné bielenie a tak. Po čase si našla trvalé miesto na našej poličke v kupelni. Jemne čisti zuby bez draždenia, neštipe ako klasicke komerčne zubne pasty a ano vidim aj jemne bielšie zubky. Nevadi ani detom, maju ju radi, stači maličko a pena je postačujuca. Zuby mame všetci dzravé a čisté :)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

:)

Tato zubna pasta nema chybu. Mentolova vona je tak akurat, vobec nestipe cize nevadi ani detom. Po dlhodobom pouzivani som si vsimla jemne vybielenie zubkov a navyse su menej citlive na chlad a teplo.

Grade 

ošetrenie zubov

Sérum je tmavé, skoro čierne, pri čistení zubov bledne na sivo. Je jemné, príjemné, taká jemná pasta na zuby. Nie je však veľmi osviežujúce.

Grade 

Joly

Používam ho už pár mesiacov. Okrem toho že čistí zuby a ďasná šetrne, pôsobí aj protizápalovo a má hojivé účinky na ústnu dutinu. Po umytí ešte krátko vypláknuť ústa vodou 2-3 kvapkami teatree oleja. Odporúčam toto zubné sérum.

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Nieje zubná pasta ako zubná pasta.

V nedávnej dobe u mna prepukol atopický ekzém to som ešte užíval komerčnú PEG XX kozmetiku a myslel som si že bio a vegan kozmetika je len pre boháčov a hlupákov. Ako mi tvár zrudla a začala štípať a paliť som si zaobstaral bežný hydratačný krém a zanedlho som mal na tváry zapálené suché šúpajúce sa ložisko a kopu starostí až som si povedal STOP a narazil som na Soaphoriu prírodnú kozmetiku ktorá sa tak netvári ona taká je. Super cena, množstvo produktu ktore davajú občas hraničí z megalomanstvom :-) je toho vážne požehnane. Po dvoch mesiacoch mimostalo už len začervenanie a verím že úplne opadne. Moju starú pastu nahradil tento zázrak vo flaši a umívanie zubov sa stalo zábavou. Po tých 2 mesiacoch mám zuby krásne biele a zdravé ! niesu citlivé ako boli dasná neustupujú a nemám na nich žiadny zubný povlak. Dakujem páni a dámi teším sa na nové produkty.

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

:)

Používam ho už vyše mesiaca a som naozaj spokojná. Zúbky vyčistí pekne. Včera som po prvé skúšala aj práškovú verziu a už teraz môžem potvrdiť, že sa stávate mojim výhradným dodávateľom ústnej hygieny :)

  • 4 out of 4 people found this review useful.
8586017854178

Data sheet

Content
50 ml
VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

1 other product in the same category: