Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Citrus bomb - Scented organic coconut oil

8586017851283

7,00 € tax incl.

CITRUS BOMB

The right, genuine refreshment and uplift of the spirit, thanks to essential oils of citrus fruits! The unique combination of juicy orange, mandarin, lemon and pink grapefruit guarantee to get rid of stress and give some positive energy for the day.

The product line Citrus bomb is excellent for all types of skin.

SCENTED ORGANIC COCONUT OIL

An excellent replacement of facial and body oils/creams, suitable for dry skin and full body massage! High content of antioxidants in the form of vitamin A, C and E prevent skin aging. Copes with cracked skin on the elbows, knees and heels, is effective against stretch marks and helps in the treatment of eczema. It is highly effective in the healing and removing of aesthetic defects such as liver spots, wrinkles or scars. Treats nails and skin irritation caused by shaving! Nourishes dry hair and returns its flexibility and shine! Thanks to its fineness, it is suitable for sensitive skin. Also ideal as a make-up removal!

APPLICATION

Body and face: Apply oil on dry or wet skin after bath. Hydrates the skin without greasy feeling and gives it amazing scent.
Hair: Apply the oil as a mask before washing the hair for perfect nutrition of the scalp and dry, frizzy hair tips. To ease combing you can also use a few drops of oil after washing.

TIPS AND TRICKS

The most effective skin hydration can be achieved if applied immediately after shower/bath onto wet skin.

Ingredients: Cocos Nucifera Oil*, Citrus Limon Fruit Extract*, Citrus Reticulata Fruit Extract*, Citrus Sinensis Peel Extract*, Citrus Grandis Fruit Extract*

*certified organic compound  

100% organic product

Origin: Philippinies

Size: 125mlpalm_oil.png            recycle.png           vegan.png

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
02/24/2019

Pekna pani

Tento olej som pouzila ako masku na blond vlasy. Naniesla som pred umytim, a nechala posobit par hodin. Vlasy som mala po umyti krasne leskle a svetlejsie. Pouzivam aj ako balzam na pery.

01/11/2019

Pani

Je to ozajstna paráda, človek je ako znovuzrodeny, určite ešte objednám, moc ďakujem ☺

10/01/2017

Pani

Je to doslova BOMBA! Už po prvom použití bola moja pokožka vláčnejšia, jemnejšia a krásne prevoňaná. Do pokožky sa vstrebe rýchlo a pôsobí ukľudňujúco.

  • 1 out of 1 people found this review useful.

Write your review!

Write a review

Citrus bomb - Scented organic coconut oil

Citrus bomb - Scented organic coconut oil

10 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

  • WORLDWIDE SHIPPING

    Free Shipping On Order Over $100
  • ORDER ONLINE SERVICE

    Call Us Now: (+1)866-540-3229
  • RETURN 30 DAYS

    Free return products in 30 days