Bronztone - Organic Oily Tan Activator

Bronztone - Organic Oily Tan Activator

€16.95
Tax included

The natural tan activator is a unique product to support a beautifully radiant tan and naturally toned skin. The exceptional composition of organic oils with a natural content of beta-carotene and other beneficial substances effectively promotes a uniform, long-lasting and, above all, healthy tan. It softens and supports the regeneration of the skin, prevents the loss of moisture and helps prevent it from drying out after sunbathing. It will also serve perfectly as an oil after sunbathing, it will soothe and brighten the skin, it will supply it with the necessary nutrients. Attention - Bronztone tan activator does not contain added UV blockers! Before staying in direct sunlight, we therefore recommend combining its application with the application of products with adequate SPF.

Bronztone organic tanning activator is ideal for all skin types.

Add to wishlist (12)

MAIN FEATURES
> natural composition of organic oils without alcohol and synthetic substances
> formula without chemistry does not irritate the skin
> the odorless formulation is carefully crafted and suitable for sun exposure
> practical packaging with pump allows easy application
> thanks to the content of beta-carotene, the product promotes a healthy tan, but does not serve as protection against sunburn, therefore its use is suitable in combination with a protective cream or balm with SPF

MAIN INGREDIENTS
> buriti, carrot and raspberry oil - exceptional organic oils known mainly for their rich content of nutrients and beta-carotene support an even tan and at the same time provide the skin with important nutrients for renewal and regeneration

CONTENTS
150ml

OUR TIP
Promote a healthy tan or extend the bronze tone of your skin.
Apply the product instead of the nourishing cream immediately after the shower or bath, when the skin is still slightly moist, to facilitate absorption and provide it with a valuable dose of nutrients.
Do not forget to protect against UV radiation, when staying in the sun use a suitable product with an adequate SPF.

OUR RECOMMENDATION
Bronztone, Firmtone and Bronzilla products complement each other perfectly, so they also form an ideal combination for targeted body skin care. They are perfectly complemented by a light shower gel or flower water, with which you can refresh your skin immediately before applying the treatment oil.

APPLICATION
As a massage oil: Apply an appropriate amount of the product to the skin, spread it over its surface with a massage and let it absorb.
As a bath oil: Add a small amount of the product to the water when preparing the bath.
As a body oil treatment: Apply an appropriate amount of the product to the skin of the body in gentle circular motions, ideally immediately after a bath or shower and let it absorb.

WARNINGS
For everyday use. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30°C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Prunus Amygdalus Dulcis Oil *, Mauritia Flexuosa Fruit Oil *, Rubus Idaeus Seed Oil *, Helianthus Annuus Seed Oil *, Daucus Carota Sativa Root Extract ( carrots), Tocopherol (vitamin E, antioxidant)
* Cold-pressed oils and macerates leached in cold-pressed oils, originating from the organic farm and bearing the Eco-cert mark.

5

Hodnotilo 15 zákazníků

Grade 

Bronztone

Super produkt. Pomože s opalenim a je velmi prijemny na pokozke

Grade 

aktivator

presvedčila ma slečna vo vašom stanku a musim povedat, že olejček splnil všetky očakavania. Slecna ho chvalila a všetky pozitiva sa naozaj naplnili. Opalim sa rychlejšie a rovnomernejšie.

Grade 

Bronztone

Spokojnost, vyrobok splna co slubuje, jemna vona, rychle a krasne opalenie, žiadna červená spálená koža.

Grade 

Aktivator

Bronzilla, bronztone! Bez tychto dvoch olejov si už letnu dovolenku a celkovo leto neviem ani predstavit. Opálena a krásna pokožka vdaka tomuto kombu je samozrejmostou.

Grade 

Odporučam

Naozaj nelutujem kupu tohto pomocnika. Nehcodím často na slniečko a ked aj idem nechce ma opáliť ani do tmavobiela :D Toto ma neskutočne potešilo. Nemôžem povedať že by som bola hnedá ako čokoládka ale pokožku mám opálenu všade krásne do bronzova a dokonca rovnomerne a nie som spečená a červená. Super

Grade 

Vyborny

Vyrobok splna a robi to čo popis na obale a stranke slubuje. Velka spokojnost.

Grade 

Super

Paradna vecička. Olej som odskušala už viackrát a som naozaj spokojná. Príjemný ľahký olejček používam pred počas a aj po slnení. Účinne pomáha lepšie sa krajšie sa opáliť.

Grade 

Bronztone

Príjemný ľahký olej na celé telo, ktorý robí zázraky. Používam už druhé leto a musím povedať, že krajšie a rýchlejšie opálenie som ešte nezažila. Nie som "spečená" ale príjemne opálená a pokožku nemám vysušenú a zničenú.

Grade 

Aktivator

SOM NADŠENÁ! Toto je must have kúsok pre všetky bledulky. Moje večne snehobiele nohy zrazu chytili farbu. Olejček naozaj pomáha. Plusom je , že po slnení nie som červená ako paprika ale pokožku mám prirodzene hnedastú. SUPER!

Grade 

:)

naozaj to funguje, na slniečku ma chytalo pekne do hneda a asi aj rýchlejšie, ako zvyčajne :) Objednala som znova :) a ešte to aj dobre vonia!

Grade 

L.

Z každej dovolenky sa zvyčajne vraciam buď spálená alebo neopálená. Vďaka BRONZTONE som po tohtoročnej dovolenke opálená pekne dohneda. Aktivátor som však kombinovala s opaľovacím krémom.

  • 2 out of 2 people found this review useful.
Grade 

.

Tento produkt naozaj funguje. Aj keď ste biely ako stena (ako ja) a neznášate opaľovanie, tak vám to pomôže, aby vás opaľovalo do hneda aj keď nie ste dlho na slnku. Určite si zakúpim aj nabudúce. Len by som uvítala lepší uzáver, pretože z fľašky vytekalo. Nemohla som ju teda dať do kufra a musela som preliať do inej.

  • 3 out of 3 people found this review useful.
Grade 

Zázrak

Dobrý deň,

chcela by som sa Vám poďakovať za úžasný produkt, akým Bronztone aktivátor opálenia, určite je. Veľmi ťažko a zdlhavo sa opaľujem, no keď som začala používať tento výrobok, pobyt na slnku sa pre mňa, konečne po dlhých rokoch, stal takým malým víťazstvom. Opáli ma "co by dup", pokožka sa nešúpe (niekedy zvykla) a mám ju hydratovanú. Aktivátor zvyknem používať aj na suché miesta na tele, u mňa sú to najmä nohy - krásne ich zvláčni, len ho je potrebné na to konkrétne miesto poriadne vmasírovať. Toľko odo mňa. Tento produkt mi dlho chýbal na slovenskom trhu, ďakujem Vám, konečne si aj ja môžem dosýta užívať slnečné letné lúče.

  • 5 out of 5 people found this review useful.
Grade 

stredny faktor

Ak potrebujete silnejsi faktor, tak je lepsi malinovy olej, aj slabucky faktor, tak mrkvovy macerat. Toto je nieco medzitym. Pouzivam vsetky tri, spokojnost. :) Pozor, trosku farbi veci na oranzovo.

  • 3 out of 3 people found this review useful.
Grade 

Gigika

Vynikajúci výrobok! Nemám moc času vylihovať hodiny na slnku. Aktivátor opálenia mi skrátil čas opekaním, pokožka okamžite ostala hnedá a vláčna vďaka olejom. Nič ma neštípalo po opaľovaní. Určite si ho zakúpim znova.

  • 4 out of 4 people found this review useful.
8586017853379

Data sheet

Content
150 ml

11 other products in the same category: