Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Pure aloe - Organic body peeling

8586017850750

8,00 € tax incl.

PURE ALOE

The highest quality organic ingredients, pure nature itself! Aloe Vera is a legendary plant considered miraculous by ancient civilizations. Its wild beauty and therapeutic properties attributed to its hallmark legend. It is truly one of the greatest gifts of nature. It has anti-inflammatory properties and acts as a natural moisturizer. It enhances normal cell proliferation, thereby accelerating the regeneration phase of the healing process. It acts antiseptic and anti-inflammatory. It softens the skin and eliminates the dryness induced by eczema, psoriasis, wind and sunlight. Helps also with acne, burns and abrasions.

The product line Pure aloe is excellent for all types of skin, especially for very dry, dehydrated, sun or mechanically damaged and allergic skin.

ORGANIC BODY PEELING

Grained salt full-body peeling based on oils and butters of organic origin, ideal for all types of skin! Deep-cleans the skin, gently removes dead skin cells from its surface, thereby leaving it clean, naturally renewed and radiant. Added essential oils help according to their healing properties. They fight fatigue, stimulate the body, soothe nerves and relax. Organic oils and butters are known for their emollient and moisturizing properties - exactly what stressed, dry skin appreciate!

Chemical, preservative and animal fat free.

APPLICATION

 • In a shower: massage the product into your skin by circular movements, especially on dry areas such as elbows, feet and knees. After exfoliation a non-filmy oil film remains, therefore it is not necessary to use a moisturizer.
 • In a bath: Add an appropriate amount of product into the water and after dissolution, oil-salty bath for an amazing relax is prepared. Recommended to use 2-3 times a week!

  Do not use on irritated skin, wounds and unhealed wounds.

  Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°.

Ingredients: Sodium Chloride*, Potassium Iodate, Olea Europaea Fruit Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*, Aloe Vera Extract*, Iron Oxide

*certified organic compound

100% organic product

Size: 255mlpalm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
06/22/2019

Aloe peeling

Výborný peeling skvelý svojím spôsobom a na svoje obdobie, tak ako aj ostatné. Tento na leto a zvlášť dobre padol po spálení na slnku. Aj ostatné výrobky z tejto kolekcie. Všetky patria k mojej každoročnej letnej výbave

07/11/2017

Luc.ka

Tento peeling je výborný. Nie je taký drsný (ako napr kávový), a napriek tomu účinný. A veľmi pomáha na naozaj nepekné jazvy po akné na tele, v kombinácii s olejmi sa ich možno raz celkom zbavím... príjemne vonia a - asi ako všetky Vaše peelingy - kožu zanechá hebkú a hydratovanú.

02/27/2017

Aloe

Mam velmi citlivu pokozku so sklonom k supinkam, po vacsine pripravkoch ma svrbi cele telo, avsak pri tomto peelingu tomu tak nie je, Pokozka ostava hydratovana a kedze nemam rada vyarzne vone, peeling mi vyhovuje tou svojou neutralnou, priam az ziadnou :)

 • 1 out of 1 people found this review useful.
02/26/2017

Čistý

Tento peeling som dostala v trochu pokazenej fľaštičke - zapínanie, ale inak je skvelý, vôňa veľmi jemná, čistá. Sila peelingu primeraná s pokožkou sa znáša veľmi dobre a po použití zanecháva príjemný olejový film. Je radosť mať ho doma.

Write your review!

Write a review

Pure aloe - Organic body peeling

Pure aloe - Organic body peeling

14 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days