Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Minty lemonade - Organic body peeling

8586017850682

8,00 € tax incl.

MINTY LEMONADE

The combination of the refreshing flavour and beneficial effect of Lemon Balm and Spearmint is an elixir of joy and youth. Its freshness encourages, has a pleasant odour! Mint has cooling properties and eliminates discomfort of any kind or origin. It also has a strong aromatherapeutic effect, raises good mood, revives thinking, disinfects the skin and promotes blood circulation. Lemon Balm is an aromatherapy, medicinal herb that acts as an "elixir of life”. Brightens, adjusts skin tone and is proven to be an effective expert on the healing of cold sores. It also works perfectly with oily skin and helps restore balance.

The product line Minty lemonade is excellent for all types of skin, especially for mixed and greasy skin.

ORGANIC BODY PEELING

Grained salt full-body peeling based on oils and butters of organic origin, ideal for all types of skin! Deep-cleans the skin, gently removes dead skin cells from its surface, thereby leaving it clean, naturally renewed and radiant. Added essential oils help according to their healing properties. They fight fatigue, stimulate the body, soothe nerves and relax. Organic oils and butters are known for their emollient and moisturizing properties - exactly what stressed, dry skin appreciate!

Chemical, preservative and animal fat free.

APPLICATION

 • In a shower: massage the product into your skin by circular movements, especially on dry areas such as elbows, feet and knees. After exfoliation a non-filmy oil film remains, therefore it is not necessary to use a moisturizer.
 • In a bath: Add an appropriate amount of product into the water and after dissolution, oil-salty bath for an amazing relax is prepared. Recommended to use 2-3 times a week!

  Do not use on irritated skin, wounds and unhealed wounds.

  Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°.

Ingredients: Sodium Chloride*, Potassium Iodate, Olea Europaea Fruit Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*Melissa Officinalis Extract*, Melissa Officinalis Leaf*, Iron Oxide

*certified organic compound

100% organic product

Size: 255mlpalm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
03/14/2019

Mňam

Ako by som bola v kúpeľoch v saune. A to som len doma vo vlastnej kúpelni. Úžasná vôňa, svieža a bylinková, upokojujúca. Navyše po použití mám pokožku ako bábätko.

01/15/2019

.

Používam tento peeling v kombinácii so sprchovým gélom a organickým telovým jogurtom Ovocný sad a táto kombinácia je čosi nádherné, úžasná svieža vôňa, hebká pokožka a príjemný pocit po každom sprchovaní. Odporúčam.

08/29/2018

Lucia

Tento peeling je moje osobné medovkové nebo!Nedám naň dopustiť, je úžasný, voňavý s príjemnou konzistenciou... Plusom je aj to, že na pokožke zanecháva jemne olejnatý povlak a preto je krásne hydratovaná a jemná.

03/14/2018

pani

zbožňujem tieto peelingy, či už mliečne potešenie alebo ovocný sad, šťastie, Himalay....ale táto vôňa je niečo extra... najlepší relax na svete po dlhom dni :)

03/01/2018

Slecna

Tak toto je to najlepsie, co som za poslednu dobu vysusala. Neskutočne nadherna medovkova vona, uzasny pocit po osprchovani. Mozem len odporucit.

Write your review!

Write a review

Minty lemonade - Organic body peeling

Minty lemonade - Organic body peeling

14 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days