Categories

Olivový balzam - Univerzálny balzam View larger

Citrus bomb - Organic body peeling

8586017850651

8,00 € tax incl.

CITRUS BOMB

The right, genuine refreshment and uplift of the spirit, thanks to essential oils of citrus fruits! The unique combination of juicy orange, mandarin, lemon and pink grapefruit guarantee to get rid of stress and give some positive energy for the day.

The product line Citrus bomb is excellent for all types of skin.

ORGANIC BODY PEELING

Grained salt full-body peeling based on oils and butters of organic origin, ideal for all types of skin! Deep-cleans the skin, gently removes dead skin cells from its surface, thereby leaving it clean, naturally renewed and radiant. Added essential oils help according to their healing properties. They fight fatigue, stimulate the body, soothe nerves and relax. Organic oils and butters are known for their emollient and moisturizing properties - exactly what stressed, dry skin appreciate!

Chemical, preservative and animal fat free.

APPLICATION

 • In a shower: massage the product into your skin by circular movements, especially on dry areas such as elbows, feet and knees. After exfoliation a non-filmy oil film remains, therefore it is not necessary to use a moisturizer.
 • In a bath: Add an appropriate amount of product into the water and after dissolution, oil-salty bath for an amazing relax is prepared. Recommended to use 2-3 times a week!

  Do not use on irritated skin, wounds and unhealed wounds.

  Store out of direct sunlight in a cool dry place up to 25°.

Ingredients: Sodium Chloride*, Potassium Iodate, Olea Europaea Fruit Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*Citrus Limon Fruit Extract*, Citrus Reticulata Fruit Extract*, Citrus Sinensis Peel Extract*, Citrus Grandis Fruit Extract*, Citrus Sinensis Peel*, Iron Oxide

*certified organic compound

100% organic product

Size: 255mlpalm_oil.png            recycle.png                vegan.png             zastav-vodu.gif

BALENIE 125ml

Zatiaľ nebola položená žiadna otázka.

Vaša otázka nám bola odoslaná. Na jej zodpovedaní pracujeme. Ďakujeme
Položte nám otázku
skryť formulár
Meno:
E-mail:
Otázka:
  Položte nám otázku
06/28/2019

Dana I.

Neskutočná vôňa - ideálna na letné osvieženie. Úžasná hydratácia, jeden z naj pílingov od vás. :)

07/28/2018

naozaj citrusova bomba :)

skvelý osviežujúci peeling, ktorý vám dodá energiu a pleť zanechá vláčnu, ja mám suchú pleť a už som nepotrebovala opätovné krémovanie :)

03/16/2018

Odporúčam

Krasna vôna, peeling vyhladi pokozku a ked sa vstrebe olej je hladka, som velmi spokojna.

01/29/2017

peeling

Uzastny vonavučky peeling. pekne zjemni pokozku a velke plus je pridany olej po ktorom sa už netreba kremovať čo v mojom pripade je absolutne nezbytne. ešte dlho po sprche citit vonu na tele.odporučam všetkymi desiatimi

Write your review!

Write a review

Citrus bomb - Organic body peeling

Citrus bomb - Organic body peeling

14 products in category:

OUT WORLD

Inšpirované prírodou...vyrobené s láskou! Naše produkty sú výsledkom každodennej podstivej ručnej práce, ktorú s radosťou vykonávajú členovia tímu Soaphoria. V každom kuse výrobku je zapracované naše odhodlanie a nadšenie, tiež ako aj v dizajne interiéru v značkových predajniach máte možnosť pocítiť snahu, oddanosť a lásku, s ktorou boli vytvorené pre milovníkov prírody a darov, ktoré nám ponúka.

Facebook News

Delivery support

 • WORLDWIDE SHIPPING

  Free Shipping On Order Over $100
 • ORDER ONLINE SERVICE

  Call Us Now: (+1)866-540-3229
 • RETURN 30 DAYS

  Free return products in 30 days