Beauty Warrior - Organic Body Peeling

Beauty Warrior - Organic Body Peeling

€8.45
Tax included
PACKING
  • sklo 250ml
  • náhradná náplň 250ml

A pampering and caring body peeling created from the best eco-certified natural ingredients. Finely ground salt crystals in combination with the perfectly nourishing organic oils and essential oils provide a perfect care for soft and smooth skin of the whole body. The salt body scrub gently removes dead skin cells and at the same time supports natural regeneration processes and microcirculation. It softens and smoothes even the roughest skin, dry elbows or feet. It helps clean pores, prevents premature skin aging and also fights cellulite. The added oils and shea butter will provide the perfect dose of nutrition needed for soft, supple and visibly regenerated skin, on which it also leaves a fine protective film, thanks to which the application of body cream is no longer necessary after the shower.

Organic salt body peeling is ideal for the care of the whole body and all skin types.

Add to wishlist (11)

MAIN FEATURES
> fine-grained salt body peeling with the addition of nourishing vegetable oils and butters gently removes dead skin cells and supports natural regeneration processes
> softens, smoothes, promotes microcirculation and helps fight cellulite
> caring body scrub nourishes even the driest and roughest skin, takes excellent care of dry elbows or feet
> peeling is also a great way to diversify the bath, just add a small amount to warm water and enjoy a pampering relaxing bath
> the experience does not end with a shower or bath - the natural composition of the peeling envelops the skin in a fine oil protective film, so it is not necessary to use other moisturizers after the shower

MAIN INGREDIENTS
> sesame oil - suitable for all skin types, deeply nourishes and exceptionally softens, brightens the skin
> coffee - the power of caffeine hidden in body peeling is an extra effective aid in the fight against cellulite
> shea butter - exceptionally nourishing and softening vegetable butter, ideal for treating any skin type, including dry and sensitive

CONTENTS
255ml

OUR TIP
You can use the organic body peeling during the shower, or, by adding a small amount of the product to the warm water, you will also prepare a beneficial relaxing bath.
Finely ground grains of salt gently, but at the same time very effectively, "abrade" the top layer of the skin. Try a body peeling to soften the rough skin of the feet or dry elbows.
After a shower or bath with an organic body peeling, it is no longer necessary to use moisturizing body creams. The skin remains covered in a fine and pleasant oil film.

OUR RECOMMENDATION
We recommend combining organic salt body peeling with products of the same fragrance edition, but especially with organic shower gel, shower foam or natural soap of your choice.

APPLICATION
In the shower: Take an appropriate amount with your fingers and massage the peeling into the skin of the whole body with circular movements, especially on dry places such as elbows, feet and knees. After exfoliation, a non-greasy oil film remains on the skin, so it is not necessary to use a moisturizer.
Into the bath: Take an appropriate amount of product with your fingers and add it to the bath and after dissolving it will prepare an oil-salt bath for wonderful relaxation.

WARNINGS
For everyday use. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30°C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Sodium Chloride*, Potassium Iodide, Olea Europaea Fruit Oil*, Cocos Nucifera Oil*, Butyrospermum Parkii Butter*, Sesamum Indicum Seed Oil*, Citrus Aurantifolia Oil, Foeniculum Vulgare Dulce Seed Oil, Citrus Paradisi Peel Oil, Camellia Sinensis Leaf, Coffea Arabica Fruit, Coffea Arabica Fruit Extract, *** Citral, *** Geraniol, *** Hexyl Cinnamal, *** Limonene, *** Linalool, *** Citronellol 
* certified organic ingredient
*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

5

Hodnotilo 6 zákazníků

Grade 

Super

Vôňa peelingu ma otvorení doslova šokovala svojou výraznosťou a úprimne povedané mi smrdel... Ale nenechala som sa odradiť a po nanesení na telo voňal krásne osviežujúco, prevláda v ňom vôňa citrusov a čierneho čaju. Pokožka je z neho krásna,hebká a voňavá, takže som spokojná :)

Grade 

Robí zázraky

Od kedy používam tento peeling, mám omnoho zdravšiu a krajšiu pokožku. Pomohol eliminovať vzhľad strií a pokožka je pružnejšia. Navyše tá vôňa kávy!!! Neskutočne príjemný a účinný telový peeling

Grade 

Kávička

Tento peeling je - tak ako ostatné - jednoducho skvelý. Nádherná hrejivá vôňa kávy s jemným náznakom čokolády.
Postarala sa mi o aromaterapeutické sprchové zážitky v neskoršom zimnom období, keď som bola už presýtená ťažkými sladkými a korenistými vôňami vianočného obdobia a zároveň do času sviežich jarných vôní bolo ešte ďaleko.
Inak vôňa je určite vhodná celoročne.
Mne osobne nevadil ani na tvár, bol fajn. Ďakujem Sopahorii za Kávičku :)

Grade 

Odporucam maximaalne :-) jeden z TOP peelingov, super drsny a neskutocne uzasny hebky pocit po umyti, kludne sa da pouzivat aj na tvar a ta vona je jednoducho uzasna :-) a som velmi vdacna aj za vysledok kedze strie mi fakt skoro az “vygumoval”

Grade 

Lucia

Toto je prvý výrobok, ktorý som od Soaphorie vyskúšala. Prekvapilo ma, že je mastný :D (že je v ňom olej, som si prečítala až potom, tovar som vyberala na základe odporúčania)

Ale musím povedať, že kombinácia peelingu a oleja je perfektná, po prvotnom šoku si neviem vynachváliť. Ten pocit čistoty a jemnej nevysušenej kože je na nezaplatenie. Popravde ale nerozumiem, ako ho niekto môže používať na tvár, lebo je naozaj drsný, ale proti gustu... :D

Má jedno mínus - rýchlo som ho minula, keďže by som wsa s ním najradšej umývala každý deň :D

  • 1 out of 1 people found this review useful.
Grade 

Mmmm, Kávička!

Vynikajúci peeling na tvár aj na telo,zahojí aj malé ranky a upokojí kožné zápaly na tvári. Kade chodím, tade chválim a odporúčam :)

  • 1 out of 1 people found this review useful.
8586017850729

Data sheet

VEGAN
yes
LACTOSE FREE
yes
GLUTEN FREE
yes
PALM OIL FREE
yes
FAIR TRADE
yes
RETURNABLE PACKAGING
yes

Specific References

EAN13
8586017850729

16 other products in the same category: