Lumi Lips & Cheeks- Coral Reef
  • Multifunkčné líčidlo Lumi Lips & Cheeks- Coral Reef
  • Multifunkčné líčidlo Lumi Lips & Cheeks- Coral Reef

Lumi Lips & Cheeks- Coral Reef

€12.90
Tax included
Add to wishlist (0)

LUMI LIPS & CHEEKS

CORAL REEF

Versatile make-up product with a perfect warm coral color that emphasizes and brightens the lips, cheeks, and even the eyelids and the area above the eyebrows. The product does not contain glitter.

Free of sulfates, glycols, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, synthetic dyes and perfumes.

APPLICATION

Apply the required amount of product to highlight parts of the face (cheekbones, supernal, upper lips, etc.) and spread with fingers, applicator or cosmetic brush.

Designed for everyday use. For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30 ° C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer one (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.

Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, that is, apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

Ingredients: Simmondsia Chinensis Seed Oil *, Caprylic/Capric Triglyceride , Prunus Amygdalus Dulcis Butter *, Sesamum Indicum Seed Oil *, Candelilla Cera *, Copernicia cerifera Cera *, Mica, Titanium Dioxide (CI 77891), Magnesium Stearate, Squalane *, Rosa Moschata Seed Oil *, Tocopherol , Gardenia Tahitensis Flower Extract *, ***Linalool, ***Linalyl Acetate

* certified organic ingredient

*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

Size: 8ml

bez-silikonov.jpgbez-ropnych-derivatov.jpgbez-parabenov.jpgbez-gmo.jpgrucna-praca.jpgsme-proti-test.jpgdomaci-vyrobok.jpgbez-palmoveho.jpgbez-sulfatov.jpgbez-glutenovy.jpgvegan.jpgvrat-ma.jpg

Grade 

super

najprv som bola trochu prekvapená konzistenciou a textúrou, ale potom som si ho zamilovala. Používam na líčka (na viečkach sa mi rozmaže, ale nemám žiadny podklad - možno je to tým?), na pery minimálne, lebo je to také hutnejšie a preto nepoužívam ani rúže. Ale musím povedať, že sa míňa pomaly a je skvelý, keď si ho dám tak vydrží takmer po celý deň (teraz s rúškami je mi to ťažšie hodnotiť) a navyše tak kam si ho nanesiem sa aj krásne leskne, takže netreba už žiaden rozjasňovač, vyzerá to super :-)

Grade 

Vždy ho mám v kabelke

Nádherná korálovo oranžová farba. Na jar a leto ako stvorená. Používam ako na pery tak na líčka. Krémová textúra sa krásne nanáša ako hubkou, tak štetcom či prstami. Pri nanášaní je krémový trošku olejový ale po chvílke sa spojí s pleťou a má dostačujúcu výdrž a nelepí sa. Spokojne sa môžem dotknúť tváre rukami a neobtlačí a nezotrie sa. Som veľmi spokojná.

  • 2 out of 2 people found this review useful.
8586017855939

Data sheet

Content
8 ml

16 other products in the same category: