Beautifying Toning Balm with Vitamin E - Alabaster
  • Skrášľujúci tónovací balzam s vitamínom E - Alabaster
  • Skrášľujúci tónovací balzam s vitamínom E - Alabaster

Beautifying Toning Balm with Vitamin E - Alabaster

€22.90
Tax included
Add to wishlist (3)

BEAUTIFYING TONING BALM WITH VITAMIN E

ALABASTER

The toning balm of light, non-greasy and non-sticky consistency beautifully unifies, hydrates and provides the skin with a good dose of a valuable antioxidant in the form of vitamin E. The skin remains softly toned without visible imperfections and protected throughout the day.

Color shades:

  • Alabaster - for alabaster white to fair skin
  • Ivory - for light to medium brown skin
  • Ebony - for medium brown shade to brown skin shade

Free of sulfates, glycols, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, synthetic dyes and perfumes.

APPLICATION

Using your fingers, applicator or cosmetic brush, apply the required amount of product to the skin and spread it to the loss. Prior to application, you can use a primer to achieve a professional look.

Designed for everyday use. For external use only. Shake the product well before use. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 35 ° C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer one (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.

Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, that is, apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

Ingredients: Aqua , Aloe Barbadensis Leaf Juice *, Caprylic/Capric Triglyceride , Vitis Vinifera Seed Oil *, Glyceryl Stearate , Rosa Moschata Seed Oil *, Cetyl Alcohol , Stearic Acid , Titanium Dioxide, Mica, Sodium Hyaluronate ,  Tocopheryl Acetate , Ethylhexylglycerin , Rosa Moschata Seed Extract *, ***Limonene, ***Linalool, ***Citronellol, ***Geraniol

* certified organic ingredient

*** occurring naturally in essential oils and natural fragrances

Size: 30mlbez-silikonov.jpgbez-ropnych-derivatov.jpgbez-parabenov.jpgbez-gmo.jpgrucna-praca.jpgsme-proti-test.jpgdomaci-vyrobok.jpgbez-palmoveho.jpgbez-sulfatov.jpgbez-glutenovy.jpgvegan.jpgvrat-ma.jpg

Grade 

Najlepší!

Ja mám extra svetlú pokožku a toto je snáď prvýkrát za život čo mi sadol tónovací krém. Je to dokonalosť aj konzistencia, stačí ho máličko na pokrytie celej tváre, krásne sa prispôsobí a zjednotí pleť, je ľahký a najlepšie je, že ani nie je poznať že ho máte. A ten finish...ako keby som mala vyretušovanú pleť. Dúfam že ho budete vyrábať navždy ❤️

Grade 

Ivory

Dodáva pleti prirodzený a jednotný vzhľad. Som veľmi spokojná. Ľahko sa nanáša a celý deň vyzerá na pleti pekne.

Grade 

Spokojnosť

Výborný make up na suchú pleť. Nezachádza do šupiniek a netvorí škaredé mapy. Prvýkrát v živote som spokojná s makeupom.

Grade 

Tónovací balzam


Môj prvý prírodný make-up/BB krém a som ohromená. Bola som prekvapená krycou schopnosťou. Nanášam ho na hydratovanú pleť kabuki štetcom a krásne prekrýva začervenanie a nedokonalosti pleti. Po celý deň moja pleť vyzerá naozaj sviežo a prirodzene.

Grade 

krásne svetlý

Konečne prírodné zloženie, kvalitné suroviny a dostatočne svetly odtieň. Výdrž je tak akurát na bežný deň, je ľahučký, na pleti ho ani necítim a tvorí prirodzený zjednotený zhľad na pleti. Je super

8586017855960

Data sheet

Content
30 ml

16 other products in the same category: