Transparent Fixing Powder
  • Transparentný fixačný púder
  • Transparentný fixačný púder

Transparent Fixing Powder

€19.90
Tax included

> an amazing helper for fixing make-up without the feeling of layering and unnecessary strain on the skin
> for all skin types and for all ages
> based on bamboo, rice powder and clays for a targeted opacifying effect
> does not act comedogenic and does not clog pores
> with hyaluronic acid and vitamin E for a luxurious feeling without tension and dehydration
> talc-free (INCI: talk)
> transparent finish without creating "color maps"
> improves the overall appearance of the skin and helps maintain its healthy looking appearance

Add to wishlist (10)

Transparent fixing powder is perfect for pampering the skin:
> pure vegan, gluten-free and lactose-free composition;
> velvety composition thanks to finely ground fractions of bamboo and rice powder, white and yellow clay
> contains valuable active substances in the form of hyaluronic acid, extract from Tahitian gardenia flowers and vitamin E, which protect the skin from dryness and flaking and strengthen its defenses
> beautifully unifies and opaque, while the added mineral pigments immediately brighten the skin

FEATURES
> gluten-free, vegan, lactose-free
Free of GMOs, SLS and SLES, glycols, silicones, petroleum derivatives, animal fats, parabens and preservatives, microplastics, synthetic dyes and perfumes.

CONTENTS
15ml

NOTIFICATIONS
Designed for use as needed. For external use only. Keep out of reach of children. Store in a cool and dry place, at a temperature up to + 30 ° C and do not expose to direct sunlight and frost. Do not use on open wounds. Avoid eye areas. In case of contact with the eyes, rinse with lukewarm water for at least 15 minutes without interruption from the inner corner to the outer corner (if wearing contact lenses, remove them in advance). Seek medical attention if irritation develops.
Before the first use, it is recommended to perform the so-called Patch test, t. j. apply and test the cosmetic product for its compatibility on a small area of ​​skin, preferably on the wrist and wait 24 hours. This method can prevent the onset of allergic reactions and hypersensitivity to the product. If an allergic reaction occurs after application, wash the skin surface with lukewarm water. Stop using the product immediately. If the allergic reaction persists for a long time, seek medical attention.

INGREDIENTS
Bamboo Arundinacea Stem Powder (bamboo) *, Oryza Sativa Starch *, Kaolin (white clay) *, Illite (yellow clay) *, Magnesium Stearate (magnesium stearate), Mica (mineral pigment), Gardenia Tahitensis Flower Extract ( Tahitian gardenia) *, Tocopherol (vitamin E), Sodium Hyaluronate (hyaluronic acid)
* certified organic ingredient

5

Hodnotilo 9 zákazníků

Grade 

najlepsi puder vsetkych cias

toto je absolutny kral medzi pudrami! nevysusuje, prijemne zmatnuje, uz nikdy ziadny iny :) pouzivam ho uz dlho, mam uz asi stvrte balenie a rozhodne nie je posledne.

Grade 

Úžasný produkt

Váš púder ma tak prekvapil, že dúfam, že ho nikdy neprestanete vyrábať :) mám zmiešanú pleť a doteraz sa mi každý púder napriek tomu, že vrásky ešte nemám, okrem mimických, do nich vlieval. Akonáhle som vyskúšala Váš púder, som ohromená fixáciou, nič sa mi nikde neusádza a ja som spokojná, že má ešte aj fajn zloženie. Používam aj skrášľujúci balzam a jediné, čo mi do zbierky pleťovej dekoratívky chýba, je už len krycí korektor, ten Váš mi až tak nesadol - keby ste ale vyrobili niečo ako skrášľ. balzam s ešte vyššou krycou schopnosťou aj pre ťažšie prípady :) tak si Vás nakúpim do zásoby na tony :)

Grade 

Chválim

Výborne matuje, vyzerá na pleti pekne a má úžasné zloženie.

Grade 

Odporúčam

Naj púder, aký som kedy mala. Zafixuje korektor pod očami, celý make up a je úplne super pomocníkom pre tých, čo majú mastnú T-zónu.

Grade 

WOW

Super, som veľmi spokojná.

Grade 

Fixačný púder

Konečne jeden púder bez obsahu mastenca. Nielenže má úžasné a zdravé zloženie a je aj celkovo fantastický. Je priehľadný, čiže sedí každému tónu pleti a krásne sa prispôsobí. Po nanesení je takmer neviditeľný, nevytvára škaredý omietkový efekt.

Grade 

Púder

Fantstický púder. Už som ich vyskúšala mnoho, no tento je jednoznačne môj TOP. Stačí naniesť naozaj málinko. Zafixuje makeup, fantasticky matuje, no zároveň nevysúša.

Grade 

Vyborny puder

Toto je moj prvy sypky puder. Je naozaj vyborny, staci naniest naozaj malicko. Predlzi vydrz make upu, doda pleti zamatovy vzhlad a neusadza sa na schych miestach na pleti. Krasne sa prisposobi pleti.

Grade 

WOW

Pridať do pudru kyselinu hyaluronovu bol užasny napad. Zafixuje a zmatni plet, bez toho aby vysušil. Pre nás vysušených hotový zázrak na letné upotené dni. Pudrujem nim aj kremove očne tiene, a majú tak perfektnú výdrž.

8586017855847

Data sheet

Content
15 ml

16 other products in the same category: